Domů     Deštník: Nezbytná vychytávka, která píše dějiny
Deštník: Nezbytná vychytávka, která píše dějiny
24.2.2022

Je štítem, který primárně vytahujeme v boji proti nepříjemným dešťovým kapkám. Hodí se ale také při ochraně před příliš otravnými slunečními paprsky. Jako slunečník ostatně svou pouť dějinami začíná.

Když ho vytahujeme z tašky, ani nám nepřijde, že by šlo o nějaký výjimečný předmět. Přitom na svém začátku se producíruje nad hlavami královské rodiny a dalších příslušníků šlechty a je synonymem bohatství.

Výdobytek elity

Samozřejmě, tehdejší deštníky, či vlastně spíše slunečníky jsou svou podobu těm současným na hony vzdálené. Ve starém Egyptě, kde se kolem roku 2450 př. n. l. objeví s největší pravděpodobností poprvé, se vyrábějí z palmových listů, peří a nataženého papyru.

Buď jsou součástí vozů, nebo je nad hlavami svých urozených pánů jako ochranu před horkým africkým sluncem drží otroci. Jedním ze znaků váženého člověka je totiž tehdy světlá pleť, tou tmavou se vyznačují právě otroci.

Slunečník je tak symbolem bohatství, výsadou vznešených osob, které si mohou dovolit obklopit se služebníky s přenosnou ochrannou stříškou.

Vynalézaví Číňané

Tu dobře znají i v dalších starověkých civilizacích, v Mezopotámii a samozřejmě také v tehdy velmi pokrokové Číně. Není divu, že právě tady se paraple dočká prvního většího rozvoje. Nejenže Číňané vymyslí sklopnou hlavní část, složit se dá i kloubová rukojeť.

Navíc se tu údajně někdy v 11. století př. n. l. objeví první skutečné deštníky, tedy paraplata odolná proti dešti. Jsou velmi drahé, takže není překvapením, že jsou využívány výhradně vyšší třídou – členy panovnických rodin a příslušníky šlechty. Ti mají často k dispozici nádherné zdobené kousky o mnoha vrstvách.

Základem současných deštníků jsou kvalitní materiály. Foto: unsplash
Základem současných deštníků jsou kvalitní materiály. Foto: unsplash

Výhradně dámská záležitost

Skrz Hedvábnou stezku se paraple dostane až do Evropy. Tady se ovšem jeho vývoj zastaví. Za svůj si ho totiž hlavně ve starověkém Řecku a Římě vezmou výhradně dámy, pro které představuje veskrze módní záležitost.

Toto spojení je tak intenzivním, že když po deštníku, respektive slunečníku sáhne nějaký muž, stane se okamžitě terčem posměchu za svou zženštilost. Tak jako v Číně, i tady ale časem zjišťují, že pomůcka nemusí chránit jen proti slunci.

Podle historických záznamů z 1. století potírají římské ženy své slunečníky olejem, aby byly voděodolné.

Módní inspirace z Asie

Středověk je pro deštníky dobou temna. Jakoby s pádem římské říše prakticky na celou jednu historickou etapu zmizely ze světa.

Drsné prostředí, neustálé války, nedostatek jídla, rozpadající se ekonomika, špatná osobní hygiena a mizivý technologický pokrok, to vše vede k 1000 let trvající absenci slunečníků a deštníků v Evropě.

Jako ochrana před deštěm jsou tehdy využívány spíše dlouhé pláště s kapucí. Vracet se na scénu začnou až v 16. století, a to nejprve nad hlavy duchovenstva katolické církve v Itálii.

Posléze se k nim přidávají i ve Francii a Anglii, a to hlavně díky stále intenzivnějšímu pronikání asijské kultury na Západ – v Číně a dalších zemích slunečník ani deštník nikdy používat nepřestali.

Kromě vody jsou odolné třeba i vůči špíně. Foto: unsplash
Kromě vody jsou odolné třeba i vůči špíně. Foto: unsplash

Pokrokoví Francouzi, konzervativní Angličané

Ve Francii je například absolutním hitem lehký skládací deštník s mechanismem, velmi podobným těm moderním. V roce 1710 ho zpopularizuje pařížský obchodník Jean Marius a jeden si od něj koupí i orleánská vévodkyně Alžběta Šarlota Falcká (1652–1722).

O pár desítek let později, v roce 1759 zkombinuje francouzský vědec jménem Navarre deštník s holí, čím přivede na svět otevírání deštníku pomocí knoflíku v rukojeti.

Zatímco ve Francii jsou z pomůcky nadšeni, v Anglii musí nejprve překonat zastaralé postoje, že jde pouze o dámskou záležitost.

Nedaří se to až do chvíle, než v polovině 18. století vezme deštník za svůj neodmyslitelný doplněk anglický cestovatel a filantrop Jonas Hanway (1712–1786).

Počáteční výsměch po čase vystřídá zvědavost a století ještě není u konce, když se po ulicích promenáduje nespočet Hanwayových následovníků s deštníkem. Brzy se vyrábí jeho ryze pánské verze, které jsou těžší a masivnější.

Umělecké dílo i úložiště pro dýmku

Jak ve Francii tak v Anglii vznikají jako houby po dešti specializované obchody, kde je možno si deštníky nejen koupit, ale třeba i jen půjčit.

Některé kousky se v rukou šikovných řemeslníků mění v hotová umělecká díla s rukojetí, vyřezávanou z luxusních materiálů jako například eben. V 19. a 20. století už jde vývoj deštníků pouze kupředu.

V roce 1852 přijde britský průmyslník Samuel Fox s deštníkem s ocelovými žebry, čímž sníží hmotnost a zároveň zpevní rám. Inspirací mu prý jsou výztuhy dámských sukní a korzet.

Stále rostoucí popularitu deštníků pak podpoří jejich zakázková výroba s držadly, do kterých je možno uložit hodinky, parfém či nejrůznější kuřácké doplňky.

Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky. Foto: unsplash
Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky. Foto: unsplash

Skládací skrček

A pak se v roce 1928 objeví Němec Hans Haupt s vynálezem teleskopického kapesního deštníku. K jeho vymyšlení je v podstatě donucen válečným zraněním, díky kterému má velké problémy s nošením deštníku v jeho klasické velikosti.

A tak usilovně přemýšlí, jak ho co nejefektivněji složit tak, aby se vešel třeba i do kapsy. Společnost, která je začne vyrábět, dostane název „Knirps“, v němčině „skrček“. Výraz se následně stane synonymem pro malé skládací deštníky.

V 60. letech 20. století se nejčastějším materiálem při výrobě stanou nylonové tkaniny, díky čemuž jsou deštníky odolnější proti padajícím kapkám a také rychleschnoucí. Přibude rovněž nejrůznějších barev a vzorů.

Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky – rukavicemi, kloboukem nebo kabelkou.

Konec 20. století přinese jak drobné inovace v designu, tak další výrobní materiály jako hliník, skelná vlákna nebo potah vrstvou teflonu pro vyšší odolnost proti vodě a špíně.

Foto: pxfuel,unsplash, Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Lev X.: Papež, který prodával propustky z pekla
Papež Lev X. (1475–1521), druhý syn Lorenza Medici, byl nejen finanční génius, ale také všehoschopný politik a intrikán. Jeho pontifikát byl poznamenán extravagantním utrácením a kontroverzními praktikami, jako bylo prodávání kardinálských titulů a odpustků, známých jako propustky z pekla. Lev X. (1475–1521) Zavedl propustky z pekla To papež Lev X. byl doslova finanční génius. Ostatně, […]
Historie
Řecko, kolébka filozofie… Ale jen té „správné“
Skupina mužů se rozhlíží po domě. Na čalouněné sedačce zvané bisellium leží kniha. „No vida,“ ušklíbne se jeden z nich. V rohu místnosti nervózně přešlapuje pečlivě upravená žena. V náruči tiskne batole. Ať si vezmou, co chtějí, jen ať je zmizí…   Kolébka filozofie. Tak se někdy přezdívá starověkému Řecku. Mohlo by se ale říkat […]
Historie
Poslední habsburský pár na našem trůně: Energická císařovna a váhavý manžel
Nemají jednoduchý úkol. Na trůn mnohonárodnostního Rakouska-Uherska usedají po smrti císaře Františka Josefa I. v době 1. světové války. Zita Bourbonsko-Parmská a Karel I. Jací byli ve skutečnosti? Jak jim to společně klapalo. Budoucí císařovna Zita Bourbonsko-Parmská (1892‒1989) získává přísné klášterní vychování. Učí se anglicky, francouzsky, italsky a německy, hraje na hudební nástroje.  Pyšní se nápadně […]
Historie
Svatováclavské legendy: Existoval vůbec patron české země?
Je brzké nedělní ráno, od země se zvedá mlha a vzduch páchne krví. Ta vůně se nedá s ničím zaměnit. A kdo by pochyboval, slyší sténání. U dveří do kostela v dnešní Staré Boleslavi leží v tratolišti muž. Kníže. Ten, který překáží svému bratru v nároku na trůn. Pro knížete je takový skon vlastně přirozenou smrtí, ale tentokrát je […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivé středozimky: Není Perchta jako Perchta!
Některé nás obdarují, jiné sledují, zda dodržujeme, co se má. A jakmile ne… To jsou středozimky. Většina Čechů o nich neslyšela, a to přes to, že některé chodívají i u nás. Není se co divit, tento termín totiž zavede pro ženské postavy objevující se v době zimního slunovratu až Štědrého dne slovinský etnolog Niko Kuret […]
Ed a Lorraine Warrenovi: Dům v Amityville a jiné děsuplné pohádky
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Nejděsivější příšery doby adventní: Zlobivé děti krájejí na kusy!
Pokud si myslíte, že Advent znamená jen samé krásné věci, musíme vás vyvést z omylu. Představíme vám tvory, které potkáte právě v tomto období. Ale potkat je rozhodně nechcete…   Bílou planinou se žene chlupatý tvor. Vypadá jako kočka. Jen mnohem větší, se zlým pohledem a drápy a špičáky, které rády sápou lidské maso. Tahle […]
Věčný koloběh života: Zimní slunovrat
Na podzim, za vlády astrologického znamení Štíra, byla zpřetrhána nit života, která spojovala život rostlin se Sluncem. V období Střelce byla vegetace prakticky pohřbena pod zemí, i když o slunečním světle věděla… Od slunovratu dává Slunce životu, který s sebou pomyslně vzalo do podsvětí, opětovnou svobodu. Na důkaz vítězství nad temnotami vystoupí sluneční kotouč každý […]
reklama
historie
Syndrom K: Falešná nemoc, která zachraňovala životy
Skupinka nažehlených nacistů nejistě přešlapuje za branou ostrovní nemocnice Fatebenefratelli. „Il Morbo di K,“ svěřuje jim div ne šeptem doktor Giovanni Borromeo. „Připomíná Kochovu chorobu, paralýza končí udušením. Je to jen otázka času. Vysoce nakažlivé…“ pokyvuje hlavou lékař.   V klidu římských uliček vytáhnou vojáci cigarety. „Je to nějaká nová tuberkulóza,“ pokrčí rameny jeden. „Nebo […]
6 krvavých událostí (takřka) vymazaných z historie
Zní to celkem nevinně: Whitewashing. Vždyť původní význam ukazuje jen na bílení vápnem. A dnes? Zaběluje také. Ale nepohodlné události – včetně zločinů kolosálních rozměrů. Buď úplně, nebo je alespoň upraví ku obrazu svému…   Vyvraždění přibližně 1,5 milionu Arménů Turky během let 1915 až 1918. Tak jde v kostce shrnout podstatu arménské genocidy. Tedy, […]
Manželky českých králů: Proč neměla choť Leopolda I. Čechy ráda?
České královny to mnohdy neměly jednoduché. Jejich manželové vládli rozsáhlé říši a ony musely podstupovat leccos, co jim zrovna nebylo po chuti. Některé z nich třeba neměly naše obyvatele zrovna v lásce. Český král a římský císař Matyáš Habsburský (1557‒1619) si 4. prosince 1611 bere Annu Tyrolskou (1585–1618). Tehdy se ocitá už na konci svých fyzických a […]
Děsivá poprava metodou krvavého orla. Co při ní oběť cítí?
Diváci stojí mlčky, ve vzduchu je cítit napětí. Přestože válečníci s kulatými štíty a těžkými meči rozbili nejednu hlavu, neštítí se rozpárat břicho nevinným dětem a znásilňovat v chrámu božím, přesto je v téhle chvíli jejich odvaha vystavena velké zkoušce a zároveň zvědavosti. Krvavý orel není k vidění každý den. Král Ragnar Lodbrok proklíná všechny bohy. Jeho armáda je poražena a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz