Domů     Děsivý únos: Tři dívky v domě hrůzy
Děsivý únos: Tři dívky v domě hrůzy
16.1.2022

Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá.

Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro.

Jeho rodiče Pedro Castro a Lillian Rodriguezová se ale záhy rozvádějí, Ariel i jeho tři sourozenci zůstávají s matkou a stěhují se. Nakonec se usadí v Clevelandu ve státě Ohio.

Ariel absolvuje střední školu Lincoln-West, najde si přítelkyni a jeho život není ničím podezřelý. Jednou si sousedé budou vyčítat, že toho milého chlapíka, ke kterému chodili na zahradu grilovat a který jejich děti ochotně vozil na čtyřkolce, neprokoukli.

Řidič, který nemá rád děti

Ariel se živí jako řidič školního autobusu, ale nemá příliš dobrou pověst. Pravda, když se o tuhle práci ucházel, nadšeně líčil, jak má rád děti, ale děti samotné z něj ten dojem nemají. Zaměstnavatelům ovšem vadí především jeho nezodpovědný přístup k práci.

Občas si jen tak s plným autobusem dětí odbočí z trasy, aby si nakoupil nebo skočil na oběd, jindy zastaví před svým domem, nechá autobus bez dozoru a jde si na chvilku zdřímnout. Nemůže to skončit jinak než řidičovým propuštěním.

Těch 19 dolarů za hodinu, které dostával, mu teď bude chybět. Projeví se to i tím, že Castro přestává platit daň z nemovitosti a hrozí mu exekuce. Castro po odchodu partnerky a dětí žije sám a dům se zdá být pro jednoho příliš velký. Nikdo nebude dlouho tušit, že on vlastně vůbec sám není.

Lákavá nabídka ke svezení

Jednadvacetiletá Michelle Knightová se 23. srpna 2002 chystá k soudu, který má rozhodovat o tom, zda její syn Joey, momentálně ve státním ústavu, bude opětovně svěřen do její péče.

Když se k jednání nedostaví a neobjeví se ani doma, leckdo si to vysvětluje tím, že neunesla stres z právnické bitvy o opatrovnictví. Nenajde se žádný svědek toho, jak Ariel Castro nabídl dívce svezení, nalákal ji k sobě domů, svázal ji a už ji ven nepustil.

Amenda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová FOTO: timeinc / Creative Commons / volné dílo
Amenda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová FOTO: timeinc / Creative Commons / volné dílo

Je mrtvá a leží ve vodě

Michelle Knightová už je v Castrově domě uvězněna osm měsíců, když se únosce rozhodne svůj čin zopakovat. Je pondělí 21. dubna 2003 a Amanda Marie Berryová se nazítří chystá slavit své sedmnáctiny.

Právě odchází z práce v restauraci Burger King na rohu West 110th Street a Lorain Avenue a ještě stihne zavolat sestře, že je za chvilku doma. Domů se ale nevrátí. Policie celý týden dívku vede v kolonce „na útěku“.

Pak ale Amandině matce zavolá neznámý muž z dívčina telefonu. „Amanda je se mnou. Je v pořádku a za pár dní se vrátí,“ sděluje. Amandina matka Louwana Millerová zkouší nalézt dceru všemi možnými způsoby.

Naději neztratí ani ve chvíli, kdy jí jakási jasnovidka věští, že Amanda „je mrtvá a leží ve vodě“. Návratu dcery se ale nedožije. Po dvou letech zemře na srdeční selhání.

Past na dceřinu kamarádku

Ariel Castro má nyní už dvě ložnice ve svém domě obsazené, v každé z nich je připoutána jedna dívka. Čtrnáctiletá Georgina Lynn DeJesusová řečená Gina se 2. dubna 2004 vrací domů ze školy.

Spolužáci ji naposled zahlédnou ve tři odpoledne u telefonního automatu. Spolu s kamarádkou Arlene volají její matce, že společně přespí u DeJesusů. Arlenina matka to ovšem zakáže, a tak se kamarádky rozejdou.

Arlene je tak poslední, která Ginu před únosem spatří. Zajímavé je, že Arlene je příjmením Castrová, je dcerou Ariela Castra, a matka, které s Ginou volají, je bývalá Castrova partnerka Grimilda.

Není divu, že když u kráčející Giny přibrzdí Castro a nabídne kamarádce své dcery svezení, ona neodmítne. Vždyť Ariela dobře zná a do poslední chvíle tak nemá žádné podezření.

Únosce, který hledá svou oběť

Zmizení Giny DeJesusové vyvolá v okolí pozdvižení. Sousedé pořádají modlitby za její návrat a po celém okolí rozvěšují letáčky s jejím portrétem. Vylepovat je ochotně chodí i Ariel Castro, v jehož třetí ložnici nyní Gina nedobrovolně přebývá.

Spolu s Gininou matkou zapaluje svíčku za dívčin brzký návrat. Jeho nic netušící syn Anthony, který studuje žurnalistiku, dělá pro místní list Plain Press s Gininou matkou rozhovor.

Kresba pachatele pořízená FBI po únosu Giny DeJesusové FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Kresba pachatele pořízená FBI po únosu Giny DeJesusové FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Tři dívky v beznaději

V Castrově domě nyní trpí už tři dívky. Jejich věznitel je neustále bije a znásilňuje, trápí hladem, zavírá je do temné komory, svazuje je řetězy, vyhrožuje jim zabitím. Dostávají jedno jídlo denně a jenom dvakrát týdně se směji umýt.

Ve svých ložnicích mají k dispozici plastové záchody, s jejich častým vyprazdňováním se ale Castro příliš neobtěžuje. Nešťastné dívky pozvolna ztrácejí naději a vůli.

Když zemře dítě, zemřeš taky

Znásilňování si vybere daň zejména na Michelle Knightové. Celkem pětkrát přijde do jiného stavu, vždycky ale potratí v důsledku fyzického týrání. Ariel ji mlátí pěstí i těžkou činkou, naráží s ní do zdí, trápí ji hladem.

Po letech se ukáže, že Michelle bude potřebovat plastickou operaci obličeje. Sluch do jednoho ohluchlého ucha se jí už ale nevrátí. Dítě se ale v Castrově domě přece jen objeví. O Vánocích roku 2006 je to Amanda, kdo porodí.

U porodu, který proběhne v nafukovacím bazénku, je nucena asistovat i Michelle, které Castro vyhrožuje, že pokud všechno nedopadne dobře, zabije ji. Když pak v jedné chvíli narozené dítě přestane dýchat, Michelle se ho podaří oživit.

Proč se do některých pokojů nesmí?

Ariel Castro celá léta žije dvojím životem. Na ulici s širokým úsměvem mile zdraví sousedy, popíjí s nimi před domem. Jednou do Castrova domu přichází i policie, ovšem kvůli zcela jiné záležitosti, než je věznění, mučení a znásilňování tří pohřešovaných dívek.

Potřebují se jen Castra na cosi zeptat, on ale zrovna není doma, a tak se poté ochotně dostaví na stanici a vše vyřeší tam. Jeho syn Anthony občas přijde na návštěvu a povšimne si, že některé místnosti jsou zamčené.

Později ho bude hodně mrzet, že ho tenkrát nenapadlo se po příčině více pídit. Vzpomene si na situaci, kdy při rozhovoru s otcem náhodou přijde řeč na ztracenou dívku jménem Amanda Berryová. Anthony tenkrát prohlásí:

„Ta už je asi dávno mrtvá.“ Jeho otec se na něj tenkrát prý zvláštně podíval a opáčil: „Myslíš?“

Za všechno přijde těžký trest

Pokud zpočátku dívky uvažují o útěku, odhodlání je pozvolna přechází. Za každý prohřešek následuje těžký fyzický trest a Ariel Castro má navíc nepříjemný zvyk si své vězeňkyně testovat.

Třeba tak, že se nečekaně vrací domů hned po tom, co odešel, a běda, pokud všechny tři dívky nejsou na svých místech. Nebo tak, že nechá odemčeno a když se dívky pokusí opustit dům, opět je zmlátí.

Jejich svět se smrskne do několika stísněných místností, které jako by už nikdy neměly opustit. Uplyne jedenáct let, než se to změní.

Pomozte mi, já jsem tady!

V pondělí 6. května 2013 Ariel opustí dům a dívky si povšimnou, že zapomněl zamknout hlavní vchod. Pravda, vnější druhé dveře zamčené jsou a není jasné, zda to není jen další Castrova lest, ale rozhodně je to povzbuzení. Iniciativy se ujímá Amanda Berryová.

Křikem na sebe upozorní souseda Angela Cordera, který ale neumí příliš anglicky a netuší, co po něm vyděšená dívka za oknem chce.

Zavolá tedy dalšího souseda Charlese Ramseyho, jednoho z těch, kteří tak rádi docházeli na Arielovy grilovačky na zahradě, a ten se odhodlá k činu. Prokopne dveře a vzniklým otvorem se protáhne Amanda svírající v náručí dcerku. S pomocí sousedů volá policii: „Pomozte mi, byla jsem před deseti lety unesena a jsem tady!“

Výslech únosce Ariela Castra FOTO: FBI - USA Today / Creative Commons / volné dílo
Výslech únosce Ariela Castra FOTO: FBI – USA Today / Creative Commons / volné dílo

Jak se vyhnout trestu smrti?

Policisté vzápětí dorazí na místo a ze dvou místností v patře se jim vrhnou do náruče obě zbývající dívky. Všechny jsou převezeny do nemocnice MetroHealth Medical Center. Ještě téhož dne je Ariel Castro zatčen. Vypracovat obžalobu trvá dlouho.

Výsledkem je obvinění sestávající z 977 položek zahrnujících 512 obvinění z únosu a 446 případů znásilnění. Castro čelí i obvinění z vraždy vzhledem k nucenému potratu Michellina dítěte. Obžaloba trvá na trestu smrti. Tomu se ale Castro vyhne přiznáním viny.

Tvoje peklo právě začíná!

Před vynesením rozsudku přednese únosce dvacetiminutový projev plný emocí, v němž se označí za dobrého člověka, který jen propadl závislosti na sexu a pornografii. Přiznává únosy a věznění svých obětí, ale popírá trýznění i znásilňování.

K sexu prý vždy došlo po vzájemné dohodě. Obviňuje dívky z lehkomyslnosti, protože klidně nastoupily do auta k neznámému člověku, a kritizuje FBI za to, že ho nedokázala tak dlouho odhalit. Sám prý po celou dobu dobře věděl, že jednou se všechno provalí.

Ještě emotivnější je ale vystoupení Michelle Knightové. „Strávila jsem jedenáct let v pekle, tvoje peklo teprve začne.

Já budu žít dál, ale ty každý den trochu zemřeš při pomyšlení na zvěrstva, kterých ses dopustil,“ křičí, aniž by svému mučiteli jedinkrát pohlédla do tváře.

Příliš krátké doživotí

Ariela Castra tedy nečeká nejvyšší trest, ale doživotí, k němž se připočítá dalších 1000 let vězení. Jeho trest ovšem nebude trvat ani zlomek vyměřeného času.

Pouhý měsíc po vyhlášení rozsudku se Castro oběsí na prostěradle ve své cele ve věznici v Orientu ve státě Ohio.

Foto: THD3 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, timeinc / Creative Commons / volné dílo, FBI / Creative Commons / volné dílo, FBI - USA Today / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Svět zločinu
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Svět zločinu
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Svět zločinu
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od