Skip to content
reklama

Malá potyčka se změnila v jatka: Slavného pruského krále popletl vítr

Během sedmileté války (1756–1763) se dopouští osudového přehmatu i tak schopný vojevůdce, jakým bezesporu je pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786).

V bitvě u Lehnice (v dnešním jihozápadním Polsku) 15. srpna 1760 rozděluje pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786).svoji armádu o 30 000 mužích na dvě části. První velí on sám, druhou přenechává polnímu maršálovi Hansi Joachimu von Zietenovi (1699–1786).

Bitvu u Lehnice nakonec Prus dovede k vítěznému konci. FOTO: Adolph von Menzel/Creative Commons/Public domain

Vojevůdce zmátne zvuk

Najednou slyší po větru zvuk, který mu velice připomíná výstřel z děla. „Zieten už útočí a my jsme o půl druhé míle pozadu!“ volá najednou Fridrich vyděšeně. Jinak chladnokrevný a uvážlivý vojevůdce tentokrát propadne panice.

Netuší, že ve skutečnosti došlo jenom k malé přestřelce mezi vojáky.

blank
I tak schopný vojevůdce jako Fridrich II. Veliký udělá chybu. FOTO: Workshop of Antoine Pesne/Creative Commons/Public domain

Nakonec nad přesilou zvítězí

Král okamžitě zastavuje pochodující armádu a dopředu posílá deset praporů granátníků. Ti ovšem vběhnou rovnou do náruče rakouské armády, která jich stihne za půl hodiny zlikvidovat minimálně 3500. Přestože udělal tuto chybu, Fridrich nad přesilou Rakušanů nakonec zvítězí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Wilhelm Camphausen/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články