Může monitor počítače špehovat vaše dítě? Ukládá si váš televizor do paměti vaše návyky? Je možné, aby převzali hackeři ovládání vašeho auta? Může se stát obyčejný toustovač bránou k vašemu bankovnímu účtu?
Tyto a další otázky se snaží řešit počítačoví experti v souvislosti s rozvojem tzv. internetu věcí.
Kyberválka: Nebezpečí č. 1
Experti zabývající se počítačovou bezpečností varují, že tzv. internet věcí, což je soubor přístrojů ovládaných na dálku pomocí internetu, znamená pro lidstvo mnohem větší nebezpečí než jaderná válka.
V pořadí nebezpečnosti tak figuruje kyberválka zaměřená na internet věcí na prvním místě, na druhém je terorismus a teprve na třetím zbraně hromadného ničení.
Nebezpečí číhá všude
Většina z nás si již zvykla na to, že naše počítače ohrožují viry a podle toho se také chováme. Máme je zabezpečeny firewally a antivirovými programy. Nicméně jen málo lidí si uvědomuje, že jejich bezpečnost je ohrožena řadou dalších zařízení.
Analytici varují, že internet věcí je branou pro špióny. Mnohé z nových zařízení totiž mohou být snadno zneužity ke sledování lidí. Není to tak dávno, kdy piráti prolomili ochranu elektronických chůviček, a mohli tak sledovat vaše děti i celou domácnost.
Miliardy přístrojů v ohrožení
Internet věcí je teprve na začátku rozvoje. Počet zařízení připojených k internetu však začíná prudce narůstat. Podle jedné z největších počítačových firem Cisco existuje na Zemi více než 10 miliard zařízení připojených k internetu.
Vzhledem k tomu, že je na naší planetě nyní něco málo přes 7 miliard lidí, znamená to, že je těchto zařízení mnohem více než lidí.
Podle Cisca by měl počet těchto zařízení dosáhnout v roce 2020 50 miliard a pokud se nepodniknou kroky k jejich zabezpečení, bude v ohrožení každá domácnost.
Jak se chránit?
Prověřte si, jaká zařízení vlastně doma používáte a věnujte pozornost možnostem nastavení zabezpečení. Umožňuje-li vzdálený přístup, zakažte tuto funkci, pokud ji nutně nepotřebujete. Ihned po koupi změňte přednastavené heslo na svoje vlastní.
Je ověřeno, že většina lidí tak neučiní, a to se týká hlavně wifi routerů, které stojí mezi vašimi zařízeními a světem, přičemž obsluhují celou domácnost. Pravidelně kontrolujte web výrobce, abyste nepropásli nové aktualizace softwaru.