Skip to content
reklama

Děsivá mrtvice: Jak se jí vyhnout?

Mozková mrtvice. Už jen spojení těchto dvou slov zní velmi nepříjemně. A přitom právě cévní mozkové příhody jsou jedním nejčastějších útočníků na mozek. Počet těchto příhod se bohužel každým rokem zvyšuje.

Vždyť po zhoubných onemocněních a chorobách srdce se mrtvice řadí na třetí místo v počtu úmrtí.

V České republice postihne cévní mozková příhoda zhruba 30 000 obyvatel ročně. Pro dvě pětiny z nich se toto onemocnění stane osudným. A řada z těch, co přežijí, se promění v invalidy…

A woman smokes on a street in central Sydney April 7, 2011. Australia's government has unveiled plans for some of the world's toughest anti-smoking laws, saying it would force big tobacco companies to use plain green packaging for cigarettes despite the threat of industry legal action. REUTERS/Daniel Munoz (AUSTRALIA - Tags: BUSINESS POLITICS HEALTH) - RTR2KWSN
Kouření je pro spuštění cévní mozkové příhody rizikovým faktorem.

Co se vlastně ve chvíli, kdy mozek zasáhne mrtvice, děje? Nejčastěji k ní dochází ve chvíli, kdy důležitou cévu vyživující nějakou část mozku, ucpe krevní sraženina. Kyslík se pak do mozku nedostane a mozkové buňky začnou velmi rychle odumírat.

Stejně tak může céva prasknout, a krev valící se z ní rovněž poškozuje mozkové buňky.

Close up of couple running together
Naopak pohyb je dobrou prevencí.

Vratká chůze, problémy s viděním na jedno oko či s řečí, závratě, ztuhlá šíje. To jsou symptomy, které ohlašují, že s mozkovými cévami není vše úplně v pořádku. Nejhorší možností je pak celková nedokrevnost mozku.

Vzniká nejčastěji z důvodu zástavy srdeční činnosti. Jejím důsledkem může být hluboké bezvědomí až smrt. Pokud je člověk svědkem mozkové mrtvice, měl by postiženému poskytnout klasickou první pomoc. Tedy jej uvést do stabilizované polohy a zajistit průchodnost dýchacích cest.

V případě zástavy srdce je nutné začít s jeho masáží. A samozřejmě je ihned zavolat zdravotnickou záchrannou službu. Léčba mrtvice je poté vleklá a pacient si mnohdy nese celoživotní následky.

04
Postiženého cévní mozkovou příhodou je důležité uvést do stabilizované polohy.

Které faktory vedou ke vzniku mozkových příhod? Především je to věk. Organismus se opotřebovává a po pětapadesátých narozeninách se riziko mrtvice zvyšuje. To ovšem neznamená, že by si nemohla počíhat třeba na třicátníky.

Další neovlivnitelnou příčinou jsou vrozené cévní malformace. Cévy zkrátka mohou být porouchané, aniž by o tom jejich majitel léta věděl.

Migrneanfall
Cévní mozková příhoda postihne každý rok 30 000 Čechů

Pak však jsou činitelé, které v rámci prevence před mrtvicí ovlivnit lze. K cévním mozkovým příhodám vede obezita a nedostatek pohybu. Rizikovým faktorem je také kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Zkrátka, zdravým životním stylem se mrtvici dá předcházet.

Foto: SlidePlayer, Spotlight Magazine, International Business Times, MedScape
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články