Domů     Lanýže: Nejdražší houby světa!
Lanýže: Nejdražší houby světa!
12.12.2016

Vše, co jste si přáli vědět o nenápadných kulinářských pokladech, skrývajících se v útrobách země. Hledají je skutečně prasata? Vznikají úderem blesku? A proč jsou dnes tak vzácné?

Kdybychom měli spočítat všechny výroky začínající slovy „už starověké národy“, mohli bychom počítat do nekonečna. Zde je však tento úvod případný. Nejstarší dochované doklady o konzumaci lanýžů skutečně nacházíme v hlubinách starých dob, konkrétně u Amoritů.

Tento původem semitský národ obývá tři tisíce let před začátkem letopočtu úrodná území v okolí řeky Eufratu a o jejich jídelních zvycích se zmiňují některé sumerské texty.

Konzumace lanýžů, které „vyhrabávají ze země“ je však vnímána jako cosi nečistého a stavěna naroveň požívání syrového masa, což není udivující, vzhledem k tomu, že Amority sumerská civilizace vnímá jako nepřátele.

Později, v Řecku se o nich zmiňuje Teofrastos (cca 371-287 př.n.l.) přezdívaný též otec botaniky. Opulentními hodokvasy a radovánkami jinak překypující Řím však dnes požívané odrůdy lanýžů překvapivě pomíjí.

Jedinou jim podobnou plodinou konzumovanou za císařských časů jsou tzv. pouštní lanýže (rodu terfezia boudieri), které však se svým skutečnými protějšky sdílí pouze vzhled a pochází z oblastí Lesbu, Libanonu, Sýrie nebo Kartága.

Vlastní chutí téměř nedisponují a používají se pouze k přenosu a zvýraznění chutí jiných koření.

Vznikají úderem blesku?

U starých národů ještě zůstaneme. O původu lanýžů se ve starověku dlouho vedou učené disputace a ani dnes nedokážeme jejich bílou, vzácnější odrůdy pěstovat.

Plútarchos (cca 46-127) se kupříkladu domnívá, že rostou na místě, kde do země udeřil blesk a jeho teplo dalo spolu s podzemními vodami vyklíčit této podivnosti. Juvenalis se domnívá, že jejich růst souvisí s hromy a deštěm.

Cicero (106-43 př.n.l.) je považuje za děti země a řecký lékař Dioscorides (cca 40-90) je považuje za hlízovité kořeny.

Dnes už víme, že lanýže jsou druhem symbiotických hub, které rostou na kořenech buků, topolů, dubů, bříz, habrů, lísek nebo i borovic.

Kolem konců hostitelského kořene vytvářejí pouzdro a prorůstají až do jeho mezibuněčného prostoru v procesu známém jako ektomykorhiza. Jde o vztah vzájemně prospěšný.

Houba dostává od stromu uhlíkaté látky, které jí slouží jako zdroj energie, a na oplátku mu poskytuje vodu a minerály z okolní půdy.

Prase nebo pes?

K hledání lanýžů se, navzdory běžnému přesvědčení, využívají pouze prasnice. Zápach, který lanýž vydává, totiž nápadně připomíná androstenol, sexuální feromon obsažený ve slinách prasečích samců.

Prasnice po něm pase instinktivně a není tedy nutné ji cvičit, během sběru ovšem vyvstává riziko, že lanýž stihne sežrat, než se k němu dostane sběrač. I z tohoto důvodu se dnes upřednostňují speciálně vycvičení psi, především z plemene italského vodního psa.

V Itálii je navíc používání prasat zakázáno, protože svým rytím poškozují podhoubí.

Kolik lanýžů znáš, tolikrát jsi člověkem

Pokud máte lanýže zafixované pouze jako baňaté černé koule, patrně vám skutečná rarita doposud unikala. Za nejkvalitnější odrůdu bývá považován lanýž bílý, který roste pouze na čtyřech místech v Evropě.

Nejslavnější naleziště se nacházejí v severoitalském regionu Piedmonte v okolí měst Alba a Asti.

Italská odrůda je také považována za nejcennější a sklízí se na podzim, v říjnu a v listopadu, kdy se v Albě koná také mezinárodní lanýžový veletrh Fiera del Tartufo. Kilo lanýže bílého vás vyjde podle kvality i na 3600 dolarů.

Pozor ale na jeho záměnu s dříve zmíněným lanýžem pouštním, který má podobnou barvu, roste na blízkém východě a nestojí skoro nic. Dále rozlišujeme klasický lanýž černovýtrusý, nazývaný rovněž černý francouzský nebo périgordský.

Sklízí se na podzim a v zimě a bývá ceněn i na 2,5 tisíce dolarů za kilogram. Jednou z nejrozšířenějších variant je také tzv. lanýž letní, který je o něco méně aromatický než jeho zbylí sourozenci a je k nalezení i u nás.

Čuníka na šňůrce ale ponechte raději doma, než vyrazíte se špacírkou a vidinou prudkého výdělku v oku na lov této podzemní delikatesy do blízké bučiny.

V českých luzích a hájích je totiž lanýž letní chráněný a sbírat se nesmí, takže by vás místo kýženého výdělku mohla čekat tučná pokutička. Nevěště však zbytečně hlavu.

Letní lanýže jsou oproti svým vzácnějším bratrům také podstatně levnější, za plechovku o 200 gramech zaplatíte jen něco kolem 100 dolarů.

Industrializace zabila obchod

Lanýž nebyl vždy pochoutkou určenou jen pro náročné stoly bohatých a zvláštní příležitosti. Ke konci 19. století a na počátku 20. vznikají ve Francii rozsáhlé plantáže a rozvíjí se dokonce samostatné odvětví zemědělství, tzv.

trufficulture neboli pěstování lanýžů. S postupující urbanizací a následným vyklidňováním venkova však tyto rozsáhlé „lanýžové sady“ znovu pustnou.

Po první světové válce je navíc francouzská populace pracujících zemědělců zdecimována přibližně o 20 %, což pěstování exkluzivní plodiny rovněž neprospívá.

Nově nabyté poznatky se znovu ztrácejí a lanýžové háje, čítající v roce 1890 i 75 tisíc hektarů stromů s naočkovanými kořeny, planí.

Někdejší produkce činící až 1100 tun černých lanýžů ročně se už nikdy nezvedne na svou původní úroveň a smrskává se na dnešních 20-50 tun podle kvality jednotlivých let.

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, truffledogcompany.com, cravedfw.wordpress.com
reklama
Související články
Lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou