Nejedná se o pouhé díry v krajině, většina kráterů má za sebou velice zajímavou minulost, ať už se jedná o tektonickou činnost planety Země, nebo o specifický podpis některého z meteoritů, jež v minulosti přiletěly z vesmíru.
Acraman
Acraman je hluboce erodovaný impaktní kráter v Gawler Ranges v Jižní Austrálii. Jeho jméno je odvozeno od jezera Acraman, kruhového jezera o velikosti asi 20 km.
V tisku se o něm poprvé objevila zmínka v roce 1986. Důkazy pro dopad zahrnují přítomnost šokových sedimentů v troskách podloží na ostrovech v jezeře téhož jména.
Bosumtwi
Jezero Bosumtwi je také známé pod označením Bosomtwe, jedná se o meteorické jezero ležící v africkém státě Ghana v nadmořské výšce 107 m. Celá vodní plocha je obklopena tropickým deštným pralesem. Voda vyplňuje kráter vyhloubený meteoritem zhruba před milionem let.
Elgygytgyn
Jako další meteorické jezero je možné jmenovat to, jež leží v severovýchodní části Sibiře v Čukotském autonomním okruhu v Rusku.
Při zkoumání chemického složení jader extrahovaných ze sedimentů jezerního dna mohou vědci objasnit spojitost a význam klimatických podmínek v dané oblasti. Zdroj vody je zde převážně sněhový. Do jezera ústí asi 50 malých přítoků a odtéká řeka Enmyvaam.
Kaalinské krátery
Jedná se o skupinu devíti impaktních kráterů na ostrově Saaremaa v Estonsku. Jako největší kráter je označován ten s průměrem 110 metrů, v jehož středu se nachází jezírko Kaali järv.
Podle vědců stojí za tvorbou kráterů meteor, jenž se před dopadem rozdělil na právě devět částí. Výbuch, při kterém krátery vznikly, uvolnil energii v hodnotě 4,7 TJ (některé zdroje uvádějí až 20 kt TNT) a spálil celý les v okruhu šesti kilometrů.
Jezero Lonar
Jezero Lonar, jež je největším kráterovým jezerem na světě, leží v západoindickém státě Mahárátštra a už několikrát překvapilo výzkumníky.
Přibližně v polovině roku 2020 totiž předvedlo nebývalou podívanou, když přes noc změnilo barvu z tyrkysové na narůžovělou. Zvýšila se totiž slanost jezera a poklesla vodní hladina, voda je tak teplejší, což má za následek přemnožení řas.
Manicouagan
V kanadském Québecu necelých tisíc kilometrů od města Montréal leží jako součást přehrady Manicouagan největší zachovaný impaktní kráter na Zemi nesoucí pojmenování Manicouagan. Jedná se o čtvrtý největší kráter svého druhu na světě. V současnosti díky erozi a sedimentaci má kráter průměr přibližně 72 kilometrů.
Sudbury Basin
V Kanadě, konkrétně v kanadské provincii Ontario, leží také další impaktní kráter pojmenovaný podle města Greater Sudbury, ležícího na jeho samém okraji.
Podle vědeckých studií údajně vznikl v proterozoiku zhruba před 1,8 miliardy let dopadem komety, která mohla mít průměr více než 10 kilometrů na území tehdejšího superkontinentu Nena.
Meteor Crater
Meteor Crater, jinak také nazývaný jako Barringerův kráter, je impaktní kráter v USA v Arizoně. Vznikl v období pleistocénu před zhruba 50 tisíci lety dopadem meteoritu, který vážil cca 300 tisíc tun.
Při nárazu se téměř celý vypařil a uvolnil energii zhruba 20 megatun TNT. Úlomky tělesa obsahující nikl a železo se rozptýlily po okolí.
Vredefort
Impaktní kráter, jenž leží v provincii Svobodný stát v Jihoafrické republice, nese označení Vredefort Dome. Město stejného názvu se nenachází nikde jinde než v jeho samotném středu.
Pro svůj geologický význam byl kráter v roce 2005 zařazen do seznamu lokalit světového dědictví UNESCO.
Woodleigh
Velký impaktní kráter, nacházející se v západní Austrálii, východně od Žraločí zátoky, je pojmenovaný jako Woodleigh. Velké množství nesrovnalostí ohledně jeho velikosti tvoří fakt, že není viditelný na povrchu planety.
V Západní Austrálii vznikl před 364 miliony let. Ze dvou tuctů kráterů, které jsou známé v Austrálii, patří mezi tři největší Woodleigh, Acraman a Tookoonooka.