Skip to content

Den, kdy se Vesuv rozzuřil: Erupce poničila i velkou část Neapole!

Je to 110 let ode dne, kdy vypuklo jedno z nejhorších řádění italské sopky Vesuv. Řádící vulkán tehdy zničil domovy tisíců lidí, stovky z nich zabil.

Nejhorší dopad měly padající kameny. Ty vykolejily vlak a poničily řadu domů. Vesnice San Giuseppe Vesuviano, ve které žilo šest tisíc lidí, byla sopečným popelem, kameny a lávou téměř zničena. Drtivá většina lidí z ní uprchla, někteří se ale schovali v kostele, který ale erupce také zničila.

Zemřelo několik desítek mužů, žen a dětí. Říká se, že v troskách kostela zůstala stát pouze socha svaté Anny, což mnozí lidé brali jako zázrak.

Erupce v roce 1906 poničila i velkou část Neapole.
Erupce v roce 1906 poničila i velkou část Neapole.

Ukrývá supervulkán?

Zpustošeno bylo mnoho vesnic a měst při pobřeží. Dobový tisk informoval o tom, že do Neapole se přišlo ukrýt až několik desítek tisíc lidí. Ovšem ani toto město nezůstalo nezasaženo. Pokryl ho totiž popel a po následných deštích i lahar – vše ničící sopečné bahno.

V současnosti vědci zkoumají, zda se podobná katastrofa může opakovat a varují, že je to klidně možné. Vesuv by prý mohl dokonce ukrývat i supervulkán, jehož erupce by naprosto zdevastovala i mnohem širší okolí.

Erupce supervulkánu by rozpoutala hotové inferno.
Erupce supervulkánu by rozpoutala hotové inferno.
Foto: commons.wikimedia.org, www.italianosveglia.com, www.delcampe.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …