Skip to content
reklama
reklama

Skotský Silvestr: Proč ulicemi proudí ohňové průvody?

U nás slavíme nový rok ohňostroji a pozvednutím číší, když odbije půlnoc. V Itálii se o půlnoci rozezní zvony, Švýcaři bijí do bubnů a ve starém Thajsku na druhém konci světa se v minulosti střílí z pistolí k zahnání démonů.

A ve Skotsku ulicemi proudí ohňové průvody, po půlnoci se očekává temný vysoký cizinec, jehož je nutno pohostit, a dávají se dárky. Vánoce totiž Skotové slaví teprve od poloviny 20. století a dříve si zkrátka vypomohli jinak.

Hogmanay pro Skoty znamená poslední den v roce, náš Silvestr. Samotné jméno znamená v norštině „muže z kopců“ neboli elfy, víly a obry, kteří se starým rokem odcházejí do moře. Jeho oslavy pravděpodobně pochází ještě z dob vikingských nájezdů do ostrovní země v průběhu 8.

a 9. století. Když veselá čeládka ze severu po období plundrování odtáhla, zanechávaje za sebou kupu dětí a žádné zlato, něco pozitivního po nich přece jen zakořenilo v lidové paměti.

1
Na Shetlandech Silvestr stále nazývají svátky Yules.

Světlo a tma

Staré severské národy velmi ctily období nejkratšího dne v roce, slunovrat, po němž se sluneční kotouč znovu ujímá vlády nad tmou. V jejich kalendáři se jmenuje Yule a bývá běžně slaven okolo 21. prosince nocí plnou pálení ohňů a nezřízeného bujarého veselí, ve Skotsku známého jako „potrhlé dny“ (Daft Days). Skotové si ho v průběhu věků jen trochu posouvají a směšují s ostatními zimními svátky. Délku a pevnost tradice dokládá i to, že na Shetlandských ostrovech se Novému roku Yules říká doposud.

2
Tradiční novoroční píseň Auld Lang Syne pochází z pera Roberta Burnse.

Vánoce se nevedou

Zvyk křesťanských Vánoc a oslavy narození Ježíše Krista spojené s dáváním dárků osobám blízkým se v zemi strmých kopců a hřejivé whisky slaví až od padesátých let minulého století. Může za to protestantská reformace v 16.

a 17. století, během níž dochází k odtržení Kirku (jak se ve Skotsku říká církvi) od hlavní větve římské církve. Vánoce jsou prohlášeny za katolické přežitky poplatné papeži a jejich slavení se rovnou zakazuje.

Mnoho Skotů tak dnes běžně přes Vánoce pracuje a svůj díl klidu a pohody si vybírá až o Silvestru a na Nový rok, kdy mají volno o den déle. I dávání dárků připadá až na poslední den v roce, stejně jako množství dalších tradic.

Mezi ně patří kupříkladu sváteční úklid celého domu, vyrovnání dluhů, aby se začínalo hezky s čistým štítem, anebo zpěv tradiční lidové písně Auld Lang Syne zaznamenané perem básníka Roberta Burnse (1759-1796), která je v současnosti populární po celém světě.

3
Navštíví-li vás před půlnocí temný cizinec, je zvyk ho pohostit.

Ten, kdo první vkročí

Nejváženější z tradic je ovšem takzvané první překročení prahu po novoroční půlnoci. Je-li první návštěvníkem v domě vysoký temný cizinec nesoucí chléb nebo uhlí, znamená to štěstí pro celou usedlost.

Hospodář ho na oplátku musí štědře pohostit. Nošení uhlí v dnešních dobách již zvykem není – v hojné míře ho nahrazuje alkohol, a že jsou Skotové národem družným, vydrží popůlnoční návštěvy mnohdy až do půlky ledna.

Ve městech jako je Stonehaven nebo Edinburgh je také typický průvod ohnivých koulí, s nimiž účastníci točí na řetězech kolem těla a nakonec je vhazují do vod přístavu. Profesor Henry Wilkins z Univerzity v Edinburghu k tomu říká: „Spojitost s pohanskými slavnostmi ohně je očividná.

Točení koulí nad hlavou má zahnat tmu a noc, která je v zimě nejdelší. Staré slunce, které dohoří, je pak symbolicky utopeno, aby ráno mohlo vyjít silnější a obrozené.“

4
Při Loony Dooku může s kocovinou zatočit každý. V kostýmu anebo bez.

Kocovina a slané vody

Rána po celonočních oslavách bývají chmurná, ale i s tím si Skotové dokážou poradit. V Jižním Queensferry na západ od Edinburghu po noci pití následuje zasloužená očista zvaná Loony Dook, k níž se může připojit každý s pořádnou kocovinou a kuráží.

Vrhnout se prvního ledna do mrazivých vod zálivu Firth of Forth ji totiž beze zbytku vyžaduje. Ať už v kostýmu vikingského válečníka, v neoprénu nebo jenom v plavkách

Foto: wikia.org, edinburghshogmanay.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...