Domů     Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody

Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí?

Milost pro krůtu

Název: Den díkůvzdání

Země: USA

Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, který oslavuje sklizeň v daném roce.

Po více než dvě století ho slaví jednotlivé kolonie a státy, teprve v roce 1863 vyhlásí prezident Abraham Lincoln (1809-1865) tento svátek jako celonárodní, jehož oslavy budou probíhat každý rok v listopadu.

V roce 1941 americká vláda upřesní, že půjde o čtvrtý listopadový čtvrtek. Tento svátek vychází z události z roku 1621, kdy se osadníci z kolonie Plymouth a domorodí Američané společně radovali z bohaté úrody.

Tehdy si kromě jiného dopřáli i labutě, tuleně nebo humry. Dnes je tradičním jídlem pečený krocan s nádivkou, brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem.

Existuje také zvyk, kdy prezident symbolicky udělí jednomu nebo dvěma krocanům milost a ti tak neskončí na pekáči.

Tradiční tabule o Dni díkůvzdání v Severní Americe(Foto: Ms Jones / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Tradiční tabule o Dni díkůvzdání v Severní Americe(Foto: Ms Jones / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Svátky sklizně, rodiny a Měsíce

Název: Svátek středu podzimu

Země: Čína

Po čínském novém roce je druhým nejvýznamnějším svátkem v Číně ten, který má název Svátek středu podzimu, říká se mu však také Svátek podzimního měsíce či Svátek měsíčních koláčů.

Slaví se v září nebo začátkem října a v letošním roce připadl na 29. září. Během těchto oslav úrody se připravují a jedí rýžové plněné koláčky. V tento den také lidé uctívají Měsíc, který je v čínské kultuře symbolem rodinného shromáždění.

Lidé tak tráví svátek se svými rodinami a přáteli, se kterými se kromě jiných oslav dívají večer na Měsíc, svítí si k tomu papírovými lampiony a hovoří spolu i o tématech, které jindy není příležitost probrat. Tento svátek se slaví i v některých dalších asijských zemích.

Čínské rýžové koláčky vypadají skvěle!(Foto: Misbehave / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Čínské rýžové koláčky vypadají skvěle!(Foto: Misbehave / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Vzpomínka na putování

Název: Sukot

Země: Izrael

Židovský svátek sklizně zvaný Sukot připomíná období, kdy Židé putovali pouští po úniku z egyptského otroctví a spoléhali se na Boží ochranu.

Během svátku staví Židé dočasné příbytky se střechou z rostlinných materiálů, takzvané suky, které symbolizují podmínky, ve kterých žili před dávnými dobami jejich předkové na poušti. Sukot trvá 7 dní v říjnu.

První den se nepracuje a dodržují se stejná pravidla jako u šabatu. V dalších dnech jsou povoleny některé práce, ale jsou vyhrazeny především speciálním modlitbám a obřadům. K svátku neodmyslitelně patří čtyři druhy rostlin:

lulav (palmová ratolest), hadas (snítka myrty), arava (větev potoční vrby) a etrog (citrus), představující jednotu lidí i přírody.

Snítky myrty, etrogy a palmové ratolesti hrají důležitou úlohu při svátku sukot.(Foto: Thomazzo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Snítky myrty, etrogy a palmové ratolesti hrají důležitou úlohu při svátku sukot.(Foto: Thomazzo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Díky za rýži

Název: Pongal

Země: Indie

Pongal je čtyřdenní slavnost, která se koná hlavně v jižní Indii. Je to svátek, který oslavuje úrodu rýže, cukrové třtiny a jiných plodin.

Název je odvozen od slovesa „přetékat“ a odkazuje na tradiční pokrm z rýže a mléka, který se vaří v hliněných hrncích až do bodu, kdy začne kypět. Tím je vyjádřena hojnost a vděčnost za bohatství přírody.

Každý den Pongalu má svůj vlastní název a význam, od odstraňování starých věcí a negativní energie přes uctívání slunečních božstev až po trávení času s rodinou a přáteli. Zkrátka nepřijde ani dobytek, který pomáhá při zemědělských pracích:

jako vyjádření úcty je třetí den ozdoben květinami a barevnými fábory a dostane jako pamlsek dobré ovoce.

Svátek Pongal má svou neopakovatelnou atmosféru.(Foto: Thiagupillai / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Svátek Pongal má svou neopakovatelnou atmosféru.(Foto: Thiagupillai / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Návrat ke kořenům

Název: Mabon

Region: západní Evropa

Mabon, tedy novopohanský svátek podzimní rovnodennosti, sklizně a dožínek, je součástí Kola roku, sledujícího cykly přírody a života, kam spadá celkem 8 slavností.

Má své kořeny v keltské a germánské kultuře a zahrnuje uctívání zemědělských a loveckých božstev. K tradičním oslavám patří také procházky, řemeslná výroba, trávení času s rodinou, tancování a pití vína.

Novopohanství neboli moderní pohanství se praktikuje hlavně v západní Evropě. Svátek dostává své novodobé pojmenování v roce 1974 podle boha Mabona z velšské mytologie.

Foto: comons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: - Rita – und mit / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn