Domů     Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody

Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí?

Milost pro krůtu

Název: Den díkůvzdání

Země: USA

Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, který oslavuje sklizeň v daném roce.

Po více než dvě století ho slaví jednotlivé kolonie a státy, teprve v roce 1863 vyhlásí prezident Abraham Lincoln (1809-1865) tento svátek jako celonárodní, jehož oslavy budou probíhat každý rok v listopadu.

V roce 1941 americká vláda upřesní, že půjde o čtvrtý listopadový čtvrtek. Tento svátek vychází z události z roku 1621, kdy se osadníci z kolonie Plymouth a domorodí Američané společně radovali z bohaté úrody.

Tehdy si kromě jiného dopřáli i labutě, tuleně nebo humry. Dnes je tradičním jídlem pečený krocan s nádivkou, brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem.

Existuje také zvyk, kdy prezident symbolicky udělí jednomu nebo dvěma krocanům milost a ti tak neskončí na pekáči.

Tradiční tabule o Dni díkůvzdání v Severní Americe(Foto: Ms Jones / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Tradiční tabule o Dni díkůvzdání v Severní Americe(Foto: Ms Jones / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Svátky sklizně, rodiny a Měsíce

Název: Svátek středu podzimu

Země: Čína

Po čínském novém roce je druhým nejvýznamnějším svátkem v Číně ten, který má název Svátek středu podzimu, říká se mu však také Svátek podzimního měsíce či Svátek měsíčních koláčů.

Slaví se v září nebo začátkem října a v letošním roce připadl na 29. září. Během těchto oslav úrody se připravují a jedí rýžové plněné koláčky. V tento den také lidé uctívají Měsíc, který je v čínské kultuře symbolem rodinného shromáždění.

Lidé tak tráví svátek se svými rodinami a přáteli, se kterými se kromě jiných oslav dívají večer na Měsíc, svítí si k tomu papírovými lampiony a hovoří spolu i o tématech, které jindy není příležitost probrat. Tento svátek se slaví i v některých dalších asijských zemích.

Čínské rýžové koláčky vypadají skvěle!(Foto: Misbehave / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Čínské rýžové koláčky vypadají skvěle!(Foto: Misbehave / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Vzpomínka na putování

Název: Sukot

Země: Izrael

Židovský svátek sklizně zvaný Sukot připomíná období, kdy Židé putovali pouští po úniku z egyptského otroctví a spoléhali se na Boží ochranu.

Během svátku staví Židé dočasné příbytky se střechou z rostlinných materiálů, takzvané suky, které symbolizují podmínky, ve kterých žili před dávnými dobami jejich předkové na poušti. Sukot trvá 7 dní v říjnu.

První den se nepracuje a dodržují se stejná pravidla jako u šabatu. V dalších dnech jsou povoleny některé práce, ale jsou vyhrazeny především speciálním modlitbám a obřadům. K svátku neodmyslitelně patří čtyři druhy rostlin:

lulav (palmová ratolest), hadas (snítka myrty), arava (větev potoční vrby) a etrog (citrus), představující jednotu lidí i přírody.

Snítky myrty, etrogy a palmové ratolesti hrají důležitou úlohu při svátku sukot.(Foto: Thomazzo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Snítky myrty, etrogy a palmové ratolesti hrají důležitou úlohu při svátku sukot.(Foto: Thomazzo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Díky za rýži

Název: Pongal

Země: Indie

Pongal je čtyřdenní slavnost, která se koná hlavně v jižní Indii. Je to svátek, který oslavuje úrodu rýže, cukrové třtiny a jiných plodin.

Název je odvozen od slovesa „přetékat“ a odkazuje na tradiční pokrm z rýže a mléka, který se vaří v hliněných hrncích až do bodu, kdy začne kypět. Tím je vyjádřena hojnost a vděčnost za bohatství přírody.

Každý den Pongalu má svůj vlastní název a význam, od odstraňování starých věcí a negativní energie přes uctívání slunečních božstev až po trávení času s rodinou a přáteli. Zkrátka nepřijde ani dobytek, který pomáhá při zemědělských pracích:

jako vyjádření úcty je třetí den ozdoben květinami a barevnými fábory a dostane jako pamlsek dobré ovoce.

Svátek Pongal má svou neopakovatelnou atmosféru.(Foto: Thiagupillai / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Svátek Pongal má svou neopakovatelnou atmosféru.(Foto: Thiagupillai / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Návrat ke kořenům

Název: Mabon

Region: západní Evropa

Mabon, tedy novopohanský svátek podzimní rovnodennosti, sklizně a dožínek, je součástí Kola roku, sledujícího cykly přírody a života, kam spadá celkem 8 slavností.

Má své kořeny v keltské a germánské kultuře a zahrnuje uctívání zemědělských a loveckých božstev. K tradičním oslavám patří také procházky, řemeslná výroba, trávení času s rodinou, tancování a pití vína.

Novopohanství neboli moderní pohanství se praktikuje hlavně v západní Evropě. Svátek dostává své novodobé pojmenování v roce 1974 podle boha Mabona z velšské mytologie.

Foto: comons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: - Rita – und mit / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Zajímavosti
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
reklama
lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečené děti
Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme… „Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla […]
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa. Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec