Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí?
Milost pro krůtu
Název: Den díkůvzdání
Země: USA
Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, který oslavuje sklizeň v daném roce.
Po více než dvě století ho slaví jednotlivé kolonie a státy, teprve v roce 1863 vyhlásí prezident Abraham Lincoln (1809-1865) tento svátek jako celonárodní, jehož oslavy budou probíhat každý rok v listopadu.
V roce 1941 americká vláda upřesní, že půjde o čtvrtý listopadový čtvrtek. Tento svátek vychází z události z roku 1621, kdy se osadníci z kolonie Plymouth a domorodí Američané společně radovali z bohaté úrody.
Tehdy si kromě jiného dopřáli i labutě, tuleně nebo humry. Dnes je tradičním jídlem pečený krocan s nádivkou, brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem.
Existuje také zvyk, kdy prezident symbolicky udělí jednomu nebo dvěma krocanům milost a ti tak neskončí na pekáči.
Svátky sklizně, rodiny a Měsíce
Název: Svátek středu podzimu
Země: Čína
Po čínském novém roce je druhým nejvýznamnějším svátkem v Číně ten, který má název Svátek středu podzimu, říká se mu však také Svátek podzimního měsíce či Svátek měsíčních koláčů.
Slaví se v září nebo začátkem října a v letošním roce připadl na 29. září. Během těchto oslav úrody se připravují a jedí rýžové plněné koláčky. V tento den také lidé uctívají Měsíc, který je v čínské kultuře symbolem rodinného shromáždění.
Lidé tak tráví svátek se svými rodinami a přáteli, se kterými se kromě jiných oslav dívají večer na Měsíc, svítí si k tomu papírovými lampiony a hovoří spolu i o tématech, které jindy není příležitost probrat. Tento svátek se slaví i v některých dalších asijských zemích.
Vzpomínka na putování
Název: Sukot
Země: Izrael
Židovský svátek sklizně zvaný Sukot připomíná období, kdy Židé putovali pouští po úniku z egyptského otroctví a spoléhali se na Boží ochranu.
Během svátku staví Židé dočasné příbytky se střechou z rostlinných materiálů, takzvané suky, které symbolizují podmínky, ve kterých žili před dávnými dobami jejich předkové na poušti. Sukot trvá 7 dní v říjnu.
První den se nepracuje a dodržují se stejná pravidla jako u šabatu. V dalších dnech jsou povoleny některé práce, ale jsou vyhrazeny především speciálním modlitbám a obřadům. K svátku neodmyslitelně patří čtyři druhy rostlin:
lulav (palmová ratolest), hadas (snítka myrty), arava (větev potoční vrby) a etrog (citrus), představující jednotu lidí i přírody.
Díky za rýži
Název: Pongal
Země: Indie
Pongal je čtyřdenní slavnost, která se koná hlavně v jižní Indii. Je to svátek, který oslavuje úrodu rýže, cukrové třtiny a jiných plodin.
Název je odvozen od slovesa „přetékat“ a odkazuje na tradiční pokrm z rýže a mléka, který se vaří v hliněných hrncích až do bodu, kdy začne kypět. Tím je vyjádřena hojnost a vděčnost za bohatství přírody.
Každý den Pongalu má svůj vlastní název a význam, od odstraňování starých věcí a negativní energie přes uctívání slunečních božstev až po trávení času s rodinou a přáteli. Zkrátka nepřijde ani dobytek, který pomáhá při zemědělských pracích:
jako vyjádření úcty je třetí den ozdoben květinami a barevnými fábory a dostane jako pamlsek dobré ovoce.
Návrat ke kořenům
Název: Mabon
Region: západní Evropa
Mabon, tedy novopohanský svátek podzimní rovnodennosti, sklizně a dožínek, je součástí Kola roku, sledujícího cykly přírody a života, kam spadá celkem 8 slavností.
Má své kořeny v keltské a germánské kultuře a zahrnuje uctívání zemědělských a loveckých božstev. K tradičním oslavám patří také procházky, řemeslná výroba, trávení času s rodinou, tancování a pití vína.
Novopohanství neboli moderní pohanství se praktikuje hlavně v západní Evropě. Svátek dostává své novodobé pojmenování v roce 1974 podle boha Mabona z velšské mytologie.