Tak jako do sebe člověk „nenáhází oběd“, neměl by do sebe „klopit“ ani sklenku kvalitního rumu. Popíjení rumu je sváteční chvilka, kterou si vychutnáte, a to všemi smysly. Univerzální rada na to, jak degustovat rumy, neexistuje.
Ovšem je několik osvědčených rad, které vám pomohou si třtinový nápoj maximálně vychutnat.
Jak na správné servírování rumu
Při servírování rumu byste měli vědět, že nejlépe chutná při pokojové teplotě a ve správné sklenici. Skleničky na rum vedou vůni alkoholu tak, aby se koncentrovala blízko u nosu, ale zároveň váš čich neodrovnala. Jako nejlepší tvar se jeví tulipánek nebo mírně uzavřená whiskovka.
Množství rumu zvolte podle toho, kolik vzorků se chystáte ochutnávat. Pokud se jedná pouze o jeden vzorek, můžete si dopřát velkého panáka. Při ochutnávce většího množství rumů zvolte spíše menší množství. Jakmile rum nalijete do sklenice, minutku počkejte.
Rum totiž potřebuje čas na tzv. vydýchání. Díky tomu se rozvinou všechny vůně. Během čekání se můžete kochat barevným odstínem. Poté sklenicí ve vzdálenosti cca 3 centimetrů od nosu lehce zakružte a nasávejte komplexnost aromatu.
Jestliže toužíte po odborné ochutnávce, můžete se zúčastnit řízené destilace rumů, které připravuje společnost Global Wines & Spirits. Během ní se naučíte poznávat a srovnávat různě chutě a styly rumů.
Vyzkoušet také můžete speciální degustační sady, které zahrnují rumy různých chutí a barev. Vyzkoušejte třeba rumy španělské značky Dos Maderas nebo luxusní Agricole rumy Depaz ze šťávy z cukrové třtiny.
Ochutnávka rumu krok za krokem
Před samotnou ochutnávkou se vyhněte konzumaci ostrých, kořeněných či velmi aromatických jídel. Doporučuje se také nekouřit. To všechno totiž může zdeformovat zážitek z chuti.
První doušek je tzv. aklimatizační. Ústa i žaludek se jím připravují na alkohol, proto by měl být malý. Z počátku můžete na jazyku cítit štiplavost, protože chuťové buňky si musí zvyknout na silný vjem. Další doušek již může být větší.
Válejte jej po jazyku a zkuste rozpoznávat jednotlivé vrstvy bohaté chuti kvalitního rumu. Tento způsob aplikujte třeba při ochutnávce kostarického rumu Ron Centenario, jehož výroba má 50letou tradici.
Čistý, s vodou nebo s ledem?
Pití rumu je záležitostí národní kultury. Dominikánci jej pijí s ledem, na Haiti se pije čistý a na Martiniku se pije v kombinaci s limetkou a cukrem.
Jestliže je rum hodně sladký, například elixír Remedy, nebo třeba silný, můžete do něj přidat kapku vody. Při letních tropických teplotách můžete do sklenice hodit větší kostku ledu, která destilát ochladí, ale nezředí.
Obecně se nedoporučuje pít rum podchlazený nebo snad ohřívaný. Podchlazený alkohol přijde o veškerou chuť a vůni. Teplý bude sice intenzivněji vonět, ale nebude dobře chutnat. Rum by měl mít pokojovou teplotu a v případě potřeby jej můžete zahřívat v dlaních.
Něco k zakousnutí
K ochutnávce rumů se hodí nejrůznější delikatesy. Vybrané rumy je možné kombinovat se speciálními čokoládami k rumu, které jsou vyladěné tak, aby umožnily maximální rozvinutí chuti destilátu.
Samozřejmě je možné zakousnout také vyzrálé sýry, které podporují dřevité noty rumu stejně jako steakové maso. Sladké rumy můžete popíjet k dezertům se stejnými chutěmi. Zkuste třeba kombinaci s vanilkovou zmrzlinou, ananasem, karamelem nebo kokosem.
Drinky s rumem
Jestliže si chcete vychutnat kvalitní míchaný nápoj, přidejte do něj dobrý rum. Kubánské rumy se hodí do oblíbeného Cuba Libre nebo Mojita. Také z karibských rumů můžete připravit lahodné míchané drinky.
Mojito bude skvěle chutnat s bílým karibským rumem Embargo. Nezapomeňte mít po ruce také vodu. Obzvláště při degustaci více vzorků je dobré skleničku, ale také ústa vypláchnout čistou vodou. Ostatně za „prokládání“ vodou budete vděčni i následující den.