Domů     Cukrovka, strašák moderní doby
Cukrovka, strašák moderní doby
27.6.2024

Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob.

U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i ve středních věkových skupinách. Lze nepříznivý trend vůbec zvrátit?

Rozlišujeme dva typy onemocnění označovaného jako diabetes mellitus. Cukrovka 1. typu je autoimunitní nemocí, která postihuje zejména děti do 15 let věku. Tu znali už ve starověkém Egyptě, ačkoliv ji neuměli léčit.

Oproti tomu rozvoj 2. typu diabetu bývá spojován se současným sedavým způsobem života a epidemií obezity, která postihuje zvláště vyspělé země západního světa.

Tímto onemocněním trpí zejména dospělí, ale nevyhýbá se bohužel ani dětem, u nichž je obezita také na vzestupu.

Ebersův papyrus. FOTO: Einsamer Schütze / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Ebersův papyrus. FOTO: Einsamer Schütze / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Sladká moč láká včely, mouchy i mravence

Slovo diabetes je řeckého původu a znamená odtékat či plynout. Stejně jako český název nemoci úplavice odkazuje k hlavní příčině smrti postiženého cukrovkou, a tou je těžká dehydratace. Mellitus je latinské slovo a znamená sladký.

Neléčení diabetici totiž vylučují v moči nadměrné množství cukru neboli glukózy, což odjakživa přitahovalo mouchy a včely, čehož si všimli lékaři už ve starověku. Čínští lékaři k diagnostice onemocnění zase používali mravence.

Galen a Hippokrates. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Galen a Hippokrates. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Starověcí lékaři moč diabetiků ochutnávali

První zmínky o diabetu pocházejí z roku 1552 př. n. l. z Egypta. Jakožto o vzácné nemoci, při které nemocný stále pije a často močí, o něm hovořil Ebersův papyrus, jedna z nejstarších dochovaných medicínských písemností.

Označení diabetes pak poprvé použil kolem roku 250 př. n. l. Řek Apollonius z Memphisu. O cukrovce se zmínil ve svých spisech i římský lékař Galén (129–216), ten ovšem nemoc pouze popsal, žádnou účinnou léčbu nenavrhl.

Ve středověku informace o nemoci shrnul perský učenec Avicenna (980–1037). Není pak bez zajímavosti, že středověcí lékaři moč svých pacientů ochutnávali, aby zjistili, zda není sladká.

Avicenna vyšetřuje pacienta. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY 2.5
Avicenna vyšetřuje pacienta. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY 2.5

Zkoumání ve jménu cukrovky

Roku 1869 objevil německý patolog Paul Langerhans (1847–1888) ostrůvky slinivky břišní, které jsou po něm pojmenovány.

V roce 1889 pak došli lékaři Oskar Minkowski (1858–1931) a Joseph von Mering (1849–1908) k poznání, že rozvoj diabetu zřejmě souvisí právě s těmito ostrůvky, což znamenalo zvrat v přístupu k cukrovce a její léčbě.

Nemoc se neúspěšně pokoušeli léčit podáváním pankreatinu, jež získávali sušením psích slinivek.

Pozdější zkoumání objevila v ostrůvcích různé typy buněk, přičemž roku 1909 Belgičan Jean De Meyer (1878–1934) odvodil, že B buňky, jež tvoří 70 % ostrůvků, produkují hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi (glykemii). Pojmenoval jej inzulin (z latinského slova insula neboli ostrov).

Zázrak jménem inzulin

Právě tohoto hormonu mají diabetici v těle nedostatek. Izolovat inzulin ze slinivky břišní a úspěšně jej použít k léčbě cukrovky se poprvé podařilo kanadskému lékaři Siru Fredericku Bantingovi (1891–1941).

Ten se obrátil na profesora Johna Jamese Macleoda (1876–1935) z Univerzity v Torontu, který mu poskytl zázemí pro jeho experimenty, i asistenta, studenta medicíny Charlese Besta (1899–1978).

Společně se jim ze psí slinivky povedlo extrahovat látku, jež označili jako isletin.

Best a Banting asi v roce 1924. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Best a Banting asi v roce 1924. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

První vyléčený diabetik

Další člen týmu, biochemik James Collip (1892–1965), pak objevil metodu, jak tuto látku čistit, aby z ní mohl být vyroben právě inzulin.

To se povedlo 27. července 1921. Nejprve jej úspěšně testovali na psech, k léčbě lidí byl takto získaný inzulin poprvé použit 11. ledna 1922 u čtrnáctiletého chlapce jménem Leonard Thompson.

V roce 1923 získali Banting s Macleodem Nobelovu cenu za objev inzulinu, o související odměnu se rovným dílem podělili ještě s Bestem a Collipem. Do Československa se inzulin dostal ještě téhož roku. Životy zachraňuje už sto let.

Inzulin v injekci. FOTO: Radomil / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Inzulin v injekci. FOTO: Radomil / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Cukrovka 1. typu

Diabetes 1. typu postihuje zejména děti a dospívající, diagnostikován je nejčastěji v 15 letech věku, vyskytnout se však může i u dospělých jedinců.

Příčinou nemoci je napadení B buněk Langerhansových ostrůvků slinivky břišní vlastním imunitním systémem, proto jde o autoimunitní onemocnění. Zpočátku se choroba navenek nijak neprojevuje, dokud nedojde ke zničení 80 % B buněk.

Následně začne u nemocného růst hladina cukru v krvi, ovšem nedostatek inzulinu zabrání vstupu energie z glukózy do buněk.

Molekulární struktura inzulínu. FOTO: Raul654 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Molekulární struktura inzulínu. FOTO: Raul654 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hubnutí, enormní žízeň a časté močení

Nedostatek energie se tělo snaží nahradit jiným způsobem, rozkladem tuků. Při tom se uvolňují ketolátky, například aceton, po kterém je nemocný cítit, a velké množství vody, které ledviny již nedokážou udržet v těle.

Postižený hubne, má enormní žízeň a také často a vydatně močí. Může trpět nechutenstvím nebo naopak záchvaty „vlčího hladu“. Opakovaně ho trápí únava, bolesti břicha, zvracení a může upadnout až do bezvědomí.

Jedním z příznaků je silná žízeň. FOTO: Unsplash
Jedním z příznaků je silná žízeň. FOTO: Unsplash

Autoimunitní onemocnění

Spouštěčem této autoimunitní nemoci může být pouhá viróza či poštípání hmyzem, které nastartují nezvratnou tvorbu protilátek proti vlastním tělesným buňkám a zničí je.

B-lymfocyty, tedy buňky imunitního systému, označí B buňky slinivky břišní za cizorodé, čímž nastartují imunitní reakci těla spočívající v tom, že je další imunitní buňky (T-lymfocyty a makrofágy) začnou ničit. Dodnes není jasné, proč tomu tak je.

Diabetik musí hlídat, co jí. FOTO: Freepik
Diabetik musí hlídat, co jí. FOTO: Freepik

Základem je vyrovnaná glykemie

V důsledku zničení B buněk není tělo schopné produkovat hormon inzulin, který je nezbytný pro metabolismus cukrů. Jeho hlavní úlohou je vychytávat sacharidy, jakožto hlavní zdroj energie pro tělo, z krve a předávat ho důležitým orgánům a tkáním.

Pro vyjádření koncentrace cukru neboli glukózy v krvi se používá termín glykemie. Ta se u zdravého jedince pohybuje mezi 3,3 a 5,5 mmol/l. Při nerozpoznaném diabetu se u postiženého rozvíjí tzv. hyperglykemie čili zvýšená hladina cukru v krvi, která může vyústit až kómatem.

Pravidelná kontrola hladiny cukru je nutná. FOTO: Freepik
Pravidelná kontrola hladiny cukru je nutná. FOTO: Freepik

Riziko zvané hyperglykemie

Hyperglykemie ale hrozí i u již odhaleného diabetika, může k ní dojít vlivem nedostatečné aplikace inzulinu, přejedením se či působením stresových hormonů. Další příčinou může být horečnaté onemocnění.

Zvýšená hladina cukru v krvi se projevuje žízní, suchem v ústech a nadměrným močením, velkým hladem a rozostřeným viděním.

Dlouhotrvající nekompenzovaná hyperglykemie je rovněž příčinou vzniku chronických pozdních komplikací diabetu, jakými jsou poškození zraku, nervů, velkých cév a nohou.

Aplikace inzulinu. FOTO: Freepik
Aplikace inzulinu. FOTO: Freepik

Nízká hladina cukru v krvi

Když je naopak hladina cukru v krvi nízká, tedy pod 3,3 mmol/l, vzniká u pacienta hypoglykemie. Dochází k tomu například při nedostatečném nebo pozdním příjmu potravy po podání inzulinu, případně po požití většího množství alkoholu.

Projevuje se poklesem psychické výkonnosti, bolestí hlavy, studeným potem, pocitem hladu a poruchou jemné motoriky. Později se objeví křeče a pacient může rovněž upadnout do kómatu, kdy mu hrozí poškození mozku. Cukrovkář by se v každém případě měl snažit mít hladinu glykemie vyrovnanou.

Pravidelná kontrola u lékaře je nutná. FOTO: Freepik
Pravidelná kontrola u lékaře je nutná. FOTO: Freepik

92 % diabetiků je 2. typu

V České republice trpí diabetem na milion osob, ve světě je to pak 537 milionů lidí. Až 92 % z nich je však stiženo cukrovkou 2. typu. Mechanismus rozvoje tohoto onemocnění je ale je poněkud odlišný od 1.typu, nejde totiž o autoimunitní onemocnění.

U diabetika 2. typu B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní inzulin stále produkují, tělo ale klade z nejrůznějších důvodů překážky k jeho využití, je na inzulin méně citlivé. Dochází proto k relativnímu nedostatku inzulinu v těle.

Cukrovka 2. typu vzniká často po 40. roce života a k jejímu rozvoji přispívá nadváha (až 90 % těchto diabetiků je obézních), nedostatek pohybu a stres.

Inzulinová pumpa. FOTO: Mbbradford / Creative Commons / volné dílo
Inzulinová pumpa. FOTO: Mbbradford / Creative Commons / volné dílo

Důležité je nemoc zachytit včas

Začátek diabetu 2. typu je nenápadný, projevuje se velkou žízní, častým močením, úbytkem hmotnosti a často i kožními záněty.

Častěji je nyní zachycena při preventivním odběru krve ve stádiu tak zvaného prediabetu, tedy v době, kdy cukrovka ještě nepůsobí žádné obtíže, ačkoliv už může zvyšovat riziko hypertenze a s tím spojeného rozvoje srdečního infarktu či mozkové příhody.

Také se už může rozvinou ateroskleróza a postupné postižení nervů. Pokud jeden z rodičů trpí cukrovkou 2. typů, má daný jedinec 60% šanci na rozvoj onemocnění, jestliže oba rodiče, pak se i u něj na 100 % diabetes rozvine.

Nepříjemné komplikace neléčeného diabetu

Při déletrvajícím, nekompenzovaném diabetu 2. typu dochází k rozvoji tak zvaných mikroangiopatických komplikací, jakými jsou postižení zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetický nefropatie) či nervů (diabetická neuropatie), jež může vést k nerozpoznání drobných poranění nohy, které mohou způsobit gangrénu s nutností amputace dolní končetiny.

V tomto případě mluvíme o syndromu diabetické nohy. Diabetes 2. typu se může projevit také únavou, špatným hojením ran, opakovanými infekcemi, žízní a nadměrným močením.

Diabetická noha. FOTO: ApoPfleger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Diabetická noha. FOTO: ApoPfleger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Neúprosná statistika

V roce 2030 by v České republice mohlo žít až 1,3 milionu diabetiků. V populaci nad 65 let je více než 20 % diabetiků a meziročně jich v této kategorii přibývá 25 až 30 tisíc. Roční náklady na léčbu cukrovky se již nyní pohybují ve výší 48 miliard korun.

Nejvyšší náklady přitom nejsou vydávány na samotnou léčbu diabetu, ale na léčbu komplikací, které onemocnění provázejí. Každoročně pak 20 až 30 tisíc lidí s diabetem zemře, ačkoliv cukrovka nemusí být přímou příčinou těchto úmrtí.

V loňském roce to bylo až 45 000 lidí, v důsledku pandemie covidu, který na obézní diabetiky dopadal nejhůře. Rozvoji cukrovky 2. typu přitom lze předcházet zdravým životním stylem.

Inzulinová pera. FOTO: Mr Hyde / Creative Commons / volné dílo
Inzulinová pera. FOTO: Mr Hyde / Creative Commons / volné dílo

Jak zabránit rozvoji cukrovky 2. typu?

Mezi rizikové faktory rozvoje nemoci patří nadváha a obezita, nebezpečné je zejména ukládání tuku v oblasti břicha, dále nedostatek pohybu a nezdravé stravování.

Pravidelným a přiměřeným sportováním a zdravou stravou je tedy možné výrazně snížit pravděpodobnost rozvinutí této nemoci. Přispět k tomu může také přiměřená relaxace, vyhýbání se stresu a skoncování s kouřením.

Základem by měla být pestrá strava s dostatkem všech živin, pravidelnost v jídle a dostatek vhodných tekutin. Žádoucí je omezení alkoholu, soli a živočišných tuků ve stravě.

Zdravá strava přispívá k správné hladině cukru. FOTO: Freepik
Zdravá strava přispívá k správné hladině cukru. FOTO: Freepik

Léčba diabetu

Neléčená cukrovka zabíjí, vede k poškození důležitých orgánů a nese s sebou závažné zdravotní komplikace až riziko smrti. Jak se vlastně cukrovka léčí? Úspěšná terapie stojí na třech pilířích – inzulinu, dietě a fyzické aktivitě.

Zatímco inzulin a sport glykemii neboli hladinu cukru v krvi snižují, naopak jídlo a antagonisté inzulinu (hormony, které zvrátí účinek inzulinu, tedy glukagon, adrenalin, kortizol) ji zvyšují.

Hmotnost je třeba hlídat. FOTO: Freepik
Hmotnost je třeba hlídat. FOTO: Freepik

Dieta, pohyb a inzulin

K dosažení nejlepší kompenzace diabetu je žádoucí, aby byl inzulin podáván způsobem, který nejvíce napodobuje přirozenou sekreci inzulinu. Toho se dosahuje systematickou aplikací hormonu pomocí inzulinových per či pump.

Kontrolu kompenzaci si provádí diabetik sám pomocí glukometru, přístroje na měření hladiny glykemie. Cukrovkář musí rovněž dodržovat diabetickou dietu, která odpovídá pravidlům racionální výživy.

Fyzická aktivita je žádoucí, ovšem před ní si musí změřit glykemii a podle její hodnoty doplnit živiny nebo ubrat inzulin, aby nedošlo k hypoglykemii.

Cvičit může každý. FOTO: Freepik
Cvičit může každý. FOTO: Freepik
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz