Laboratoře na bezpečností úrovni 1 najdete leckde, třeba i na školách. Ke vstupu nepotřebujete speciální povolení. V podstatě vám v nich stačí bílý plášť i ochranné brýle a hlavně pečlivé mytí rukou. S každou další úrovní ale stoupá nebezpečí i opatření!
Pracovní pult se alespoň jednou denně dezinfikuje. Můžete si tu v Petriho misce „hrát“ s perfektně zmapovanými a relativně neškodnými vzorky. Pokud nepatříte k proškolenému personálu, měl by na vás ale někdo takový dohlížet.
Ani zde však není vhodné odhazovat prozkoumané části do obyčejného odpadkového koše. Měl by být přítomen speciální maličký kontejner.
Některé laboratoře této úrovně mají dva – jeden na vzorky a odpadky jím kontaminované, druhý na ostré předměty jako jsou jehly a žiletky, které se zkoumaným materiálem přišly do styku.
Bezpečnostní úroveň 2
Na první pohled tyhle laboratoře snadno zaměníte s těmi běžnými na stupni jedna. Panuje tu však o něco přísnější režim. Okna jsou vzduchotěsná a dveře se musí dát bezpečně uzavírat a zamykat.
Samozřejmostí je oddělená místnost pro zacházení s člověku nebezpečnými látkami. Sem se dostanete již jen s kvalifikovaným doprovodem. Pod mikroskopy tu můžete najít bakterie salmonelózy i chlamydií. Výjimkou není ani zkoumání všech druhů hepatitidy.
Většina zde zkoumaného materiálu nemusí být sice smrtelná, ale nakažení dokáže vyvolat řádně nepříjemné situace. Často tu proto dochází i na dýchací masky. Všeobecná opatrnost je na místě.
Nakazit se tu dá třeba škrábnutím o jehlu, ale i pouhým vstřebáním kůží nebo vdechnutím bakterie.
Bezpečnostní úroveň 3
SARS neboli syndrom náhlého selhání dýchání, tuberkulóza, žlutá zimnice spadající po krvácivé horečky či antrax alias sněť slezinná. To je jen krátký výčet „lahůdek“, na které můžete narazit na úrovni tři.
Většina zde zkoumaných hrozeb se přenáší vzduchem, bezpečnostní opatření jsou proto přísná. Prostory jsou vzduchotěsné a opatřené antimikrobiálními filtry.
Ve speciálních kontejnerech tu odpočívá materiál, který by v rukou teroristů dokázal pozabíjet statisíce lidí. Po útocích z 11. září 2001 proto řada laboratoří zlepšila na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) také opatření proti možnému přepadení.
Nebezpečné látky, převážně v podobě virů, se přechovávají v zabezpečených speciálních kontejnerech.
Bezpečnostní úroveň 4
Těchonín v Orlických horách. Možná jste o něm slyšeli. Právě v naší republice se nalézá jediné středoevropské centrum připravené i na epidemii těch nejhorších chorob – třeba eboly.
Supermoderního zařízení používá jako výcvikové středisko i NATO. Dostat se bezpečnostní procedurou na nejzabezpečenější místo a zpět trvá v podstatě polovinu pracovní doby.
Po cestě biology a lékaře čekají sprchy, vzduchotěsná komora s dezinfekčními chemikáliemi a samozřejmě také speciální skafandr. Vše se stále dezinfikuje a preferují se materiály nehostinné pro viry a bakterie.
Samozřejmostí jsou uzavřené okruhy vzduchotechniky, které v případě úniku nákazy nemohou ohrozit okolní svět.