Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady?
Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá obydlí pod zem. A pod zemí žijí zdejší obyvatelé dodnes.
Většina australských měst leží na míle daleko od sebe, a dostat se do sousedního města tak může trvat klidně i několik hodin. Nejinak je tomu s městečkem Coober Pedy.
Od nejbližšího většího města Adelaide je zdejší prostranství vzdáleno 850 kilometrů, což je asi osm hodin jízdy autem.
Přesto se sem během více než 100 let na kratší i delší čas nastěhovaly tisíce lidí a městečko je dodnes celosvětově označováno jako „hlavní město opálů“. Zdejší naleziště má rozlohu skoro 5000 kilometrů čtverečních a dosud bylo vytěženo asi jen 10 %.
Počátky města
Jako první cizinec prošel roku 1858 zdejším krajem John McDoull Stuart, významný objevitel a průzkumník australského vnitrozemí. Do té doby se v oblasti vyskytovali pouze Aboriginci, původní australští obyvatelé.
Až o několik desítek let později, přesněji roku 1915, zde byly objeveny opály, což vedlo k založení městečka. O pouhý rok později se sem začali stěhovat horníci.
Všudypřítomná poušť, letní teploty pravidelně přesahující 40 °C a vlhkost vzduchu do 20 % brzy donutily nové obyvatele hledat krytá útočiště. Nejprve se schovávali v jeskyních, postupně ale začali hloubit svá obydlí hlouběji do skal a do země.
Vzhůru pod zem
Důvod byl prostý. Skály udržují stabilní teplotu a fungují jako výborný izolant, který umožňuje celoroční bydlení. Přesto by se mohlo zdát, že obývání vykutaných podzemních prostorech bude působit stísněně a klaustrofobicky. Opak je ale pravdou.
Podzemním domům nechybí moderní komfort, který známe z našich domovů. Voda, elektřina i odpadní systém jsou naprostou samozřejmostí.
Standardní obytná jeskyně proto mívá tři ložnice, kuchyň, koupelnu a salonek a její vyhloubení stojí podobně jako výstavba nového domu na povrchu. Zdejších netypických příbytků si dnes užívá přibližně 1762 obyvatel.
Lákadlo pro turisty
Už dlouhá léta je město lákadlem pro turisty. Každý návštěvník je překvapen, co vše se v podzemním městě najde. Jsou zde mnohá podzemní umělecká díla, kostel i muzeum opálu.
Ostatně vyzkoušet si vytěžit opál může kterýkoliv odvážnější návštěvník, který chce plně zakusit kouzlo města. Vždy zde totiž kutali jednotlivci, a ne těžařské společnosti. Nečekaně si zde na své přijdou také golfoví nadšenci.
Musejí však počkat až na noc a zahrát si s fosforeskujícími míčky. Navíc zdejší hřiště je zcela bez trávy. Ale není se čemu divit. Drsná pouštní krajina floře zrovna nesvědčí, ovšem filmaři ji vyhledávají moc rádi.
Blízko městečka se natáčely třeba filmy Šílený Max a Dóm hromu nebo Černočerná tma.