Skip to content

Co to dítě chce: Vědci vyvinuli „překladač“ pláče

„Já už vážně nevím, co mám dělat,“ sklání se unavená matka nad postýlkou vřeštícího nemluvněte. Dítě je nakrmené, hoví si v suchých plenách a teploměr hlásí, že je vše v pořádku. Tak proč nepřetržitě vyvádí? Žena si bezmocně sedne a má chuť se rozplakat také.

Pláč je jediný způsob, jakým mohou malé děti komunikovat se světem. Hlad, mokré plenky anebo nadýmání jsou nejčastějšími příčinami. Může jít samozřejmě i o mnohem vážnější věc, ale často to není nic zásadního.

„Mimino může být přecitlivělé, znuděné nebo jenom lehce rozrušené. Děti zkrátka pláčou. Je to součást jejich bytí,“ vysvětluje Nick DeBlasio, pediatr z dětské nemocnice v americkém městě Cincinnati. Novopečeným rodičům ale každý pláč jejich potomka drásá nervy zejména proto, že často netuší, jak by mu mohli pomoci.

Zkušenosti profesionálů pomáhají

Zkušené sestry nebo pediatři však dokážou díky své dlouholeté praxi mnohem lépe rozlišit, proč dítě pláče a co v danou chvíli potřebuje. Právě na takové odborníky se obrátil vědecký tým z americké Northern Illinois University.

Ten se rozhodl vyvinout zařízení, které by pomohlo rodičům zorientovat se v potřebách jejich ratolestí. „Dozvěděli jsme se od nich, že přímo v pláči dětí lze vystopovat určitá vodítka,“ nastiňují výzkumníci.

To je vede k myšlence, že by bylo možné identifikovat společné rysy pláče různých kojenců, které jsou projevem bolesti nebo vážných zdravotních problémů. K nim patří například specifická výška nebo frekvence „výkřiků“. Tým poté vyvine algoritmus, který tyto rozdíly detekuje. Experti algoritmus nejprve testují na záznamech dětského pláče z novorozenecké jednotky intenzivní péče.

Když je dítě klidné, je to ideální stav. (Foto: Martin Hradil, Pixabay)

Analýza pláče

Uplatní se přitom technologie, která je schopná dešifrovat zvuky z hlučného prostředí. Může tak rozpoznat a analyzovat dětský pláč na pozadí jiných zvuků, například řeči dospělých, hlasitě puštěné televize anebo žvatlajících batolat, tedy skutečného prostředí, kde děti žijí.

Klasifikací různých znaků pláče, jako je třeba výška tónu, může algoritmus navrhnout, zda je nářek způsobený vážnou příčinou, což je třeba bolest nebo nemoc, a určit také stupeň naléhavosti.

Skvělá shoda

Vědci pak nechají poskytovatele pediatrické péče zhodnotit necelou padesátku záznamů dětského pláče ohledně pravděpodobné příčiny (hlad, únava, kolika a další) a srovnají jejich názor s hodnocením algoritmu.

Shoda je 70procentní! Výzkumníci doufají, že se jim podaří vyvinout přístroj, který by byl nejenom přínosem pro čerstvé rodiče, ale dal by se využít třeba i v nemocničním prostředí, kde by pomohl rychle zjistit, kterým dětem je třeba věnovat okamžitou a přednostní pozornost.

Nová vychytávka amerických vědců by mohla pomoci i personálu v zařízeních pro děti nebo nemocnicích. (Foto: Alterio Felines, Pixabay)

Velké plány

„Pláč je možné využít i jako předběžný diagnostický nástroj pro vážné problémy anebo k identifikaci běžných potíží, například obyčejné koliky. Tóny, vyjadřující bolest nebo nemoc, jsou v porovnání s běžným pláčem poměrně specifické a velmi naléhavé,“ vysvětlují vědci, kteří už požádali o patent na svou technologii.

Nadále ji také „pilují“ tak, aby byla co nejpřesnější. Rovněž plánují přidat další funkce, například schopnost identifikovat a klasifikovat pohyb a mimiku tváře. To by mohlo pomoci podrobněji číst emoční a fyzický stav dítěte.

S výzkumníky spolupracovali zkušení profesionálové z řad lékařů a zdravotních sester.(Foto: Travisdmchenry, Pixabay)
Foto: Pixabay, Titulka (Foto: Milpek75, Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
enigmaplus.cz

Ohnivý poltergeist z Vietnamu:...

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Nikdy jsem nechtěla děti
skutecnepribehy.cz

Nikdy jsem nechtěla děti

Dnes už není tak divné,...
Bára Nesvadbová zářila na charitativní večeři ve špercích ALO diamonds
iluxus.cz

Bára Nesvadbová zářila na...

Bára Nesvadbová je známá nejen jako...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Dron! Užitečný pomocník, či nebezpečná zbraň?
epochalnisvet.cz

Dron! Užitečný pomocník, či...

Letadla bez posádky, která je možno řídit...
Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Svědectví o španělských galeonách uprostřed pouště
enigmaplus.cz

Svědectví o španělských...

Představte si, že se plahočíte pouští na...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Proč si jdou obě moderátorky po krku?
nasehvezdy.cz

Proč si jdou obě...

Jen krása ke štěstí...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...