Skip to content

Co to dítě chce: Vědci vyvinuli „překladač“ pláče

„Já už vážně nevím, co mám dělat,“ sklání se unavená matka nad postýlkou vřeštícího nemluvněte. Dítě je nakrmené, hoví si v suchých plenách a teploměr hlásí, že je vše v pořádku. Tak proč nepřetržitě vyvádí? Žena si bezmocně sedne a má chuť se rozplakat také.

Pláč je jediný způsob, jakým mohou malé děti komunikovat se světem. Hlad, mokré plenky anebo nadýmání jsou nejčastějšími příčinami. Může jít samozřejmě i o mnohem vážnější věc, ale často to není nic zásadního.

„Mimino může být přecitlivělé, znuděné nebo jenom lehce rozrušené. Děti zkrátka pláčou. Je to součást jejich bytí,“ vysvětluje Nick DeBlasio, pediatr z dětské nemocnice v americkém městě Cincinnati. Novopečeným rodičům ale každý pláč jejich potomka drásá nervy zejména proto, že často netuší, jak by mu mohli pomoci.

Zkušenosti profesionálů pomáhají

Zkušené sestry nebo pediatři však dokážou díky své dlouholeté praxi mnohem lépe rozlišit, proč dítě pláče a co v danou chvíli potřebuje. Právě na takové odborníky se obrátil vědecký tým z americké Northern Illinois University.

Ten se rozhodl vyvinout zařízení, které by pomohlo rodičům zorientovat se v potřebách jejich ratolestí. „Dozvěděli jsme se od nich, že přímo v pláči dětí lze vystopovat určitá vodítka,“ nastiňují výzkumníci.

To je vede k myšlence, že by bylo možné identifikovat společné rysy pláče různých kojenců, které jsou projevem bolesti nebo vážných zdravotních problémů. K nim patří například specifická výška nebo frekvence „výkřiků“. Tým poté vyvine algoritmus, který tyto rozdíly detekuje. Experti algoritmus nejprve testují na záznamech dětského pláče z novorozenecké jednotky intenzivní péče.

Když je dítě klidné, je to ideální stav. (Foto: Martin Hradil, Pixabay)

Analýza pláče

Uplatní se přitom technologie, která je schopná dešifrovat zvuky z hlučného prostředí. Může tak rozpoznat a analyzovat dětský pláč na pozadí jiných zvuků, například řeči dospělých, hlasitě puštěné televize anebo žvatlajících batolat, tedy skutečného prostředí, kde děti žijí.

Klasifikací různých znaků pláče, jako je třeba výška tónu, může algoritmus navrhnout, zda je nářek způsobený vážnou příčinou, což je třeba bolest nebo nemoc, a určit také stupeň naléhavosti.

Skvělá shoda

Vědci pak nechají poskytovatele pediatrické péče zhodnotit necelou padesátku záznamů dětského pláče ohledně pravděpodobné příčiny (hlad, únava, kolika a další) a srovnají jejich názor s hodnocením algoritmu.

Shoda je 70procentní! Výzkumníci doufají, že se jim podaří vyvinout přístroj, který by byl nejenom přínosem pro čerstvé rodiče, ale dal by se využít třeba i v nemocničním prostředí, kde by pomohl rychle zjistit, kterým dětem je třeba věnovat okamžitou a přednostní pozornost.

Nová vychytávka amerických vědců by mohla pomoci i personálu v zařízeních pro děti nebo nemocnicích. (Foto: Alterio Felines, Pixabay)

Velké plány

„Pláč je možné využít i jako předběžný diagnostický nástroj pro vážné problémy anebo k identifikaci běžných potíží, například obyčejné koliky. Tóny, vyjadřující bolest nebo nemoc, jsou v porovnání s běžným pláčem poměrně specifické a velmi naléhavé,“ vysvětlují vědci, kteří už požádali o patent na svou technologii.

Nadále ji také „pilují“ tak, aby byla co nejpřesnější. Rovněž plánují přidat další funkce, například schopnost identifikovat a klasifikovat pohyb a mimiku tváře. To by mohlo pomoci podrobněji číst emoční a fyzický stav dítěte.

S výzkumníky spolupracovali zkušení profesionálové z řad lékařů a zdravotních sester.(Foto: Travisdmchenry, Pixabay)
Foto: Pixabay, Titulka (Foto: Milpek75, Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Tajný život Leonarda da Vinciho
enigmaplus.cz

Tajný život Leonarda da...

Leonardo da Vinci (1452-1519) byl výjimečnou a...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...