Skip to content

Co skrývají egyptské pyramidy?

Velké teplotní odchylky odhalil mezinárodní vědecký tým při skenování povrchu pyramid v egyptské Gíze.

Nejvýraznější anomálii vykazuje největší Chufuova pyramida, uvedlo ministerstvo pro památky. Mohlo by jít prý o důkaz existence skrytých komor.

2
Egyptská metropole Káhira.

U některých kamenných bloků vědci naměřili teploty až o šest stupňů vyšší než u kvádrů sousedních. „Obzvlášť působivou“ teplotní anomálii zaznamenali u tří sousedních kamenů u paty východní části Chufuovy neboli Cheopsovy pyramidy.

3
Starověké památky jsou pro Egypt dodnes velmi důležité.

Odlišná teplota kamenů by podle vědců mohla naznačovat existenci skrytých prostor, ale mohla by být i důkazem zvláštního způsobu vnitřního proudění vzduchu či rozdílných materiálů použitých při výstavbě hrobek faraonů.

4
Pyramidy byly budovány ve Starověkém Egyptě s přestávkami od dob panovníka Džosera do doby krále Ahmose I. Stavěly se po dobu 1500 let.

Termální průzkum pyramid se konal dva týdny během všech částí dne, kdy slunce stavební kameny pyramid různě ohřívá. Teplotní skenování egyptských památek bude pokračovat až do konce roku 2016.

5
Velká sfinga v Gíze jJe 74 m dlouhá, 19 m široká a 21 m vysoká.

Gízské pyramidy leží na okraji egyptské metropole Káhiry a jsou hlavním lákadlem místního turistického ruchu. Postaveny byly v období čtvrté dynastie ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Foto: fromquarkstoquasars, africapoint, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články