Skip to content
reklama

Co si přečíst na dovolené? 5 knižních tipů na léto

Lehnout si na pláž nebo u rybníka, posadit se večer s vínem na terase. Čas dovolených je tu. EpochaPlus.cz vám poradí, jakou knížku si můžete přibalit sebou.

Češi v dějinách nové doby (1848-1939)

Autoři: Milan Otáhal, Petr Pithart, Podiven, Petr Příhoda Nakladatelství: Machart

Nezvykle objemné dílo autorského tria Otáhal – Pithart – Příhoda vznikalo na sklonku 80. let jako protiváha tehdejšímu účelovému výkladu moderní české historie. Autoři se v něm pokoušejí o demontáž „českého národního mýtu“ tak, jak byl systematicky budován nejen v minulém století, ale jak často přežívá i dnes.

Kniha nastavuje nesmlouvavě přísné zrcadlo našemu pohledu na nedávnou českou historii – od roku 1848 do mnichovských událostí – a na naši roli v evropském politickém a společenském kontextu. I díky tomu vyvolalo první vydání této knihy také řadu polemických reakcí.

Cílem autorů nebylo sepsání odborné historické práce – to ani podmínky původně zamýšleného samizdatového vydání neumožňovaly. Slovy jednoho z autorů Petra Pitharta je tato kniha spíše „netypickým esejem s řadou znepokojujících tázání“. Kniha také přináší detailní pohled na období první československé republiky, bez růžového mámení, bez sentimentu a idealizující nostalgie, bez zjednodušujících stereotypů, bez pozdějších ideologických nánosů.

Rovněž pohled na rodící se českou politiku po roce 1848 a nadcházející usilování o moderní českou státnost klade řadu otázek, zda a jak jsme v tomto díle obstáli, zda a jak jsme využili či promarnili šance, které nám dějiny stavěly do cesty.

Současný čtenář má možnost ve vztahu probouzející se české politické reprezentace k rakouskému mocnářství odhalit také řadu paralel s dnešním vztahem české společnosti k evropskému projektu a k naší roli v něm.

Encyklopedie vúdú

Autorka: Veronika Šulcová Nakladatelství: LIBRI s.r.o.

Více než 900 hesel a téměř 400 stran činí z této encyklopedie nepostradatelný zdroj informací pro každého zájemce o haitské náboženství a magii i o haitskou kulturu jako takovou. Abecedně seřazená hesla obsahují přehled více i méně známých duchů a božstev, popisy obřadů a rituálů, ale také důležitých historických pojmů a událostí a osobností spojených s vývojem vúdú.

Encyklopedie je zaměřená především na haitské vúdú. Okrajově se zabývá také africkým vodun, mississippským voodoo nebo formou americké lidové magie známou jako húdú. Stručně se dotýká i souvisejících témat, jako jsou další náboženství africké diaspory, obchod s otroky nebo dějiny Haiti.

blank

Generálplukovník Alois Vicherek: deníkové záznamy z let 1940–1954

Autor: Alois Vicherek Nakladatelství: Machart

Unikátní vydání dosud nepublikovaných rozsáhlých deníkových záznamů legionáře, letce, vlastence a demokrata generála Aloise Vicherka zaznamenává jeho osudy zejména za druhé světové války a krátce po ní.

Díky obrazovému materiálu i bohatému poznámkovému aparátu uvádí deníkové zápisky do patřičného kontextu a přináší plastický obraz nejen jednoho bohatého lidského života, ale i důvěrný pohled do zákulisí, zejména do prostředí exilové londýnské vlády, účasti českých letců ve druhé světové válce, i roků poválečných, které přinesly novou naději ale též mnoho zklamání a osobních křivd…

blank

Freud na koksu

Autor: David Cohen Nakladatelství: Malvern

Podnětný příběh o Freudově užívání kokainu, jeho vlivu na Freudovu práci, vztahu mezi kokainem a psychiatrií a o počátcích „války proti drogám“. Než mladého Sigmunda Freuda napadlo posadit pacienty na pohovku, dával si kokain.

V zoufalé touze rychle získat reputaci si přečetl a bez pochybností přijal tvrzení americké farmaceutické společnosti Parke-Davis o jejím novém „zázračném léku“, kokainu. Objednal si gram, a přestože léta tvrdil, že není návykový, první dávka ho přivedla k další a další, a tak si na něj vypěstoval závislost, která trvala celkem patnáct let.

Tato kniha, která zasazuje jeho kokainové experimenty do tradice introspektivního užívání drog, k níž patřili William James, Aldous Huxley, Havelock Ellis a Timothy Leary, zkoumá jeho vliv na Freudovo pozdější myšlení a následný vztah mezi psychologií, psychiatrií, drogami a kulturou.

Zahrnuje také analýzu moderního obchodu s kokainem. Vzhledem k tomu, že i prezident Obama, který sám v minulosti kokain užíval, uznává oprávněnost zpochybňování globální „války proti drogám“, je kniha, kterou držíte v ruce, aktuální a skrytou historií toho, jak tato válka začala.

blank

Střídavá péče

Autor: Martin Skýpala Nakladatelství: Adolescent

Ve své nejnovější sbírce přivádí Martin Skýpala do své poezie novou postavu – Jakuba Bukaye, člověka-palindrom, muže bez konce a začátku. Bukayův otisk, fyzicky zastoupený v útlém, volně přiloženém zinu, je ale výraznější, než by se mohlo zdát.

Zatímco takový Kilián Nedory pro Filipa Topola znamenal takřka čirou temnotu a vykořenění, ve Střídavé péči představuje ze dvojice Bukay – Skýpala tu světlou stranu (tedy lidství, vůli k životu a ochotu prožívat všechno to šílenství) právě Bukay.

blank

Jestliže se před pár lety začal užívat termín „centrální lyrika“, v případě Střídavé péče lze za toto označení připojit ještě něco: on the edge, na hranici. A na hranici se těžko drží stabilita – těkavost a nevyzpytatelnost je tak charakteristická nejen pro Skýpalovy básně, ale i pro vnitřní stavbu jich samotných.

V jednu chvíli jsou dusivé a těžké, aby se jen o verš dál nacházela širokodechá metaforika, tím vším se proplétala aluzivita a mnohdy i travestie. Tematicky je však autor komplexní a Střídavá péče představuje celistvý obraz jedné kapitoly života – včetně znepokojujících flashbacků i vizí.

I v tom panuje jistá podobnost mezi Skýpalou a Topolem, resp. jeho Střepy. Neživé ožívá – a jestli zbývá ještě něco živé, není vůbec jisté. A jestliže jedna báseň končí veršem „spi sladce, malá Astro“, nejedná se o nic jiného než o cynický škleb a pózu, která si je moc dobře vědoma toho, že tak docela pózou není.

Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Škubánky s mákem
tisicereceptu.cz

Škubánky s mákem

Škubánky s mákem jsou levné a oblíbené...
Kdo si bude jednou užívat její vydělané miliony?
nasehvezdy.cz

Kdo si bude jednou užívat...

DANIELE KOLÁŘOVÉ (76) se po...
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
panidomu.cz

Ratan a spol: Romantika...

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. –...
Bulgari Laguna Blue: Největší modrý diamant v historii šperkařských kreací Bulgari
iluxus.cz

Bulgari Laguna Blue: Největší...

Unikátní diamant Bulgari Laguna Blue, osazený...
VIDEO: Duch německé dívky ze Singapuru
enigmaplus.cz

VIDEO: Duch německé dívky...

Pracovník ostrahy na singapurském ostrově Pulau Ubin...
Reinkarnace Petera Hulma: Vybavil si vyvolávač Binga svou službu u Olivera Cromwella?
enigmaplus.cz

Reinkarnace Petera Hulma:...

Případy údajné reinkarnace často...
PEKAŘSKÁ SOBOTA.
epochanacestach.cz

PEKAŘSKÁ SOBOTA.

Ve skanzenu se uskuteční...
High Fashion v architektuře: Dům, kde bydlí
rezidenceonline.cz

High Fashion v architektuře:...

V jedné z nejluxusnějších čtvrtí kalifornského Los...
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
epochalnisvet.cz

Tajemný případ z Diablo...

Kat Hammontre se vydala na túru se...
Vybírá si Batulková mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Vybírá si Batulková mezi...

Vypadá to, že DANA BATULKOVÁ (65)...
Máma mě vyměnila za svého zetě!
skutecnepribehy.cz

Máma mě vyměnila za svého...

Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když...
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
21stoleti.cz

Překvapivá lovecká strategie...

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha