Domů     Co jste netušili o tmě?
Co jste netušili o tmě?
3.4.2023

Je to prostě stav, kdy nevidíme! Tma se neúnavně vrací den co den a nic zajímavého na ní snad ani být nemůže… Nebo ano?

Tma má mnoho podob. Může být romantická, strašidelná i nebezpečná. Někdy je škodlivá, někdy léčivá a téměř nikdy není černá! A je vůbec skutečná?

Proč přichází každou noc?

Zdá se to logické. Když Slunce zapadne, nastává tma. Pokud se však nad tím zamyslíme trochu víc, vůbec co nedává smysl!

Slunce přeci není jedinou hvězdou ve vesmíru – z našeho pohledu ze Země je jich nekonečno. Každičký milimetr by tak měla pokrývat nějaká hvězda a jejich záře by měla celou oblohu osvítit tak, až by nám to oslepilo oči. Jenže tak to není. V noci je tma! Proč?

Této záhadě se říká fotometrický paradox a vědci nad ní bádají už celá staletí. Jako nejpravděpodobnější se jim zdá vysvětlení, že náš výhled je zkrátka omezený. Vidíme jen tak daleko, jak je celý vesmír starý.

Hvězdy vzdálenější než 14 miliard světelných let nemůžeme zahlédnout, protože jejich světlo k nám ještě nestihlo doputovat. A neboť se vlivem rozpínání vesmíru hvězdy od sebe pořád vzdalují, záře těch dalekých nám stále utíká. Tím vzniká ten prázdný prostor, který vnímáme jako temnou oblohu.

Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.
Při spánku za světla si naše tělo neodpočine. Netvoří se tak dostatek melatoninu odpovědného za regeneraci. Foto: Claudio_Scott / Pixabay.

Nechoďte bez ní spát!

Pokud jste hodně unaví, usnete jistě i za bílého dne. Není to však totéž – za světla se uvolňuje mnohem méně melatoninu, hormonu, který dělá spánek hlubším a kvalitnějším a pomáhá tak tělu lépe se zregenerovat.

Noc milující melatonin navíc není odpovědný jen za hloubku spánku, má vliv také na metabolismus, krevní tlak, produkci dalších hormonů i rychlost stárnutí. Pokud ho máte opravdu nedostatek, může to znamenat větší riziko některých druhů rakoviny!

Ideální je tedy spát ve tmě – víkendové dospávání přes celé dopoledne váš oslabený organismus nezachrání.

Nahradí nám léky?

Život ve světle je samozřejmě jednodušší. A proto je velkou výzvou strávit nějaký čas v naprosté tmě!

Stará tibetská metoda nazvaná terapie tmou doporučuje pobyt v permanentní temnotě nejméně jeden, ale klidně i sedm týdnů! Tělo tak zvýší produkci melatoninu, což napomůže při mnoha zdravotních obtížích.

Posílíte imunitu, zlepšíte si kondici, zbystříte smysly a zbavíte se stresu. A začnete si lépe uvědomovat sebe sama. Ideální je během pobytu ve tmě ještě držet půst.

Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.
Tma je na naší planetě opravdovou vzácností! Světelné znečištění už zamořilo téměř všechna místa na každém z kontinentů. Foto: WikiImages / Pixabay.

Když je nepřítelem…

Celkem běžná situace. Je večer, jste zabraní do nějaké činnosti… a v jednom okamžiku je všude tma!

Většina lidí si posvítí mobilem a jde zkontrolovat pojistky. Někomu ale začne bušit srdce, celý se roztřeste, zpotí a přes paniku nebude schopný slova ani pohybu. Nebo naopak dostane hysterický záchvat. Takoví lidé trpí nyktofobií – chorobným strachem ze tmy!

Pokud je vám ale jen nepříjemné chodit v noci venku, je to v pořádku. Přirozenou obavu ze tmy mají všichni a jde o pozůstatek evoluce. Když se nemůžeme spolehnout na oči, nepostřehneme třeba blížícího se vetřelce.

Temná, temnější, nejtemnější

Není tma jako tma! Natolik je temná, určuje tzv. Borleova stupnice, kterou zavádí v roce 2001 americký amatérský astronom John E. Bortle.

Jednotlivé stupně tmy, od „černé“ až do „bílé“, zjednodušeně vyjadřují, jaká je v daném místě míra světelného znečištění. Čím je menší, tím je tma temnější a tím více vidíme na obloze hvězd.

Za nejtmavší tmou na Zemi musíme vycestovat třeba do chilské pouště Atacama, na vrcholky Havajských ostrovů či do některých neobydlených části Kanady, Austrálie a Afriky. Nad hlavami vám tu bude zářit 3000 až 4000 hvězd!

U nás se nám taková podívaná nepoštěstí, máme však několik tzv. oblastí tmavé oblohy, kde si bez dalekohledu prohlédnete stále neuvěřitelných 2000 hvězd! Vydejte se na Manětínsko, do Beskyd, Jizerských hor nebo Podyjí.

Proč je tak těžké najít v přírodě skutečnou tmu? Protože osvětlení z měst běžně ovlivní náš pohled na nebe až na desítky kilometrů daleko. Dodnes zbylé oblasti tmavé oblohy tedy pečlivě střeží astronomové spolu s ochranáři přírody.

Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.
Míst, odkud můžeme zahlédnou ramena Mléčné dráhy, je na Zemi čím dál tím méně. Foto: Angeleses / Pixabay.

Slepým se skrývá

Často se říká, že nevidomí lidé mají kolem sebe tmu. Ale není to tak! Slepé oko nemůže vidět tmu, protože nedokáže rozlišovat mezi světlým a tmavým pozadí. Slepí doslova nevidí nic, jejich zrak je ze skupiny smyslů vyřazen.

Zkuste zavřít pravé oko a dívat je jen levým. A pak se zamyslete nad tím, co vidíte tím pravým. Tma to není.

Vidět ve tmě je hračka!

Závidíte kočkám jejich kouzelnou schopnost vidět ve tmě? Nemusíte! Vědci jsou totiž přesvědčeni o tom, že lidé to umí taky!

Když při jednom experimentu na univerzitě v britském Rochesteru zavřou dobrovolníky do temné komory a nechají je dělat různé pohyby rukama, zjistí, že 50 % zúčastněných ruce před sebou skutečně vidí!

Stačí, když proprioreceptory (vnímající pohyb a polohu) pošlou do mozku ty správné pokyny o tom, kde se ruce zrovna nacházejí.

Pokud tedy budeme trénovat mávání rukama, střídavě ze zavřenýma a otevřenýma očima, náš pohyb ve tmě bude mnohem jistější.

Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.
Kočka vidí ve tmě bez problémů. Člověk se to prý může naučit také! Foto: Angeleses / Pixabay.

Voda je jejím spojencem

Tmu jako v ranci najdete i na dně oceánů. Kde se tam ale vzala, když voda je přeci průhledná a sluneční světlo by přes ni mělo projít? Neprojde!

Voda je pro světlo doslova smrticí zbraní – její molekuly a různé přítomné částečky všechny paprsky buď pohltí, anebo rozpráší do všech stran.

V hloubce okolo 10 metrů už neuvidíme červenou a oranžovou (světlo největších vlnových délek), poté zmizí žlutá a zelená a ve 150 metrech už máme vše modré. A asi kilometr pod hladinou neuvidíme nic!

Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Téměř nejtemnější tmu najdeme hluboko pod mořem. Světlo se ve vodě vytratí. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Žádná neexistuje!

Tma jest negativní pojem, vlastně něco, co neexistuje…“ vysloví již v 17. století český vědec Jan Marcus Marci (1595-1667).

Absolutní tmu skutečně nikde nenajdete, na každém místě na světě budou alespoň minimální zbytky světla, přestože je nemáme šanci postřehnout.

I kdyby to tak nebylo, pořád tma vlastně není ničím. Tma je jen nepřítomnost světla, stejně jako třeba absolutní nula (-273 °C) je nepřítomnost tepla.

A pokud tedy tma ve skutečnosti neexistuje, nemá ani černou barvu, jak si všichni myslí! Nemá totiž žádnou.

Foto: úvodní foto: Myriams-Fotos / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz