Domů     Co jste netušili o svalech?
Co jste netušili o svalech?
7.3.2022

Pokud bychom byli jen kost a kůže, naše tělo zůstane bezvládnou hmotou. Naštěstí máme svaly!

Jen díky nim můžeme chodit, hýbat se či ovládat mimiku obličeje (kosterní svaly), díky nim pracují naše orgány (hladké a srdeční svalstvo).

Kdybychom chtěli svaly spočítat, jen těch kosterních má každý z nás více než 600. Polovina z nich sídlí na nohou, asi 28 % na rukou a zbytek a hlavě a trupu.

Hůř už by se nám počítaly tisícovky mikroskopických svalových vláken – základních jednotek svalu, tvořených v podstatě jedinou buňkou.

Všechna vlákna jsou v těle připravena již ve chvíli, kdy se narodíme, a u průměrného dospělého dosahují úctyhodných 40 % hmotnosti těla.

A jaký je to vůbec materiál? Významnou část svalů tvoří bílkoviny, více než 70 % je však voda!

Týmoví hráči

Samotný sval toho většinou moc nezmůže, potřebuje pomocníky! Pokud chceme třeba udělat krok, v pohotovosti je hned 200 svalů najednou!

Nejvíce se nadřou lýtkové svaly, které posouvají nohu vpřed. Stehenní a hýžďové svaly musí táhnout tíhu končetiny, zádové a břišní držet rovnováhu těla a svaly paží a ramen jsou nutné pro pravidelné tempo chůze.

Ani k vyjádření emocí nám jeden sval nestačí. Uvádí se, že 17 svalů potřebujeme k tomu, abychom se usmáli. Raději se budete mračit? V tom případě musíte svalů zapřáhnout celých 43!

Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay
Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay

Spolehliví pracanti

A jak vůbec svaly pracují? Jednoduše se stahují a natahují, čemuž se odborně říká svalová kontrakce. Tímto cvičením nejen umožňují pohyb, ale samozřejmě produkují teplo – dokonce až 85 % veškerého tepla v těle.

I proto se začnou rychle stahovat neboli třást, když je nám zima. Produkce tepla se na chvíli o něco zvýší a svaly nás tak chrání před podchlazením. Dokud se tedy nevyčerpají energetické zásoby v těle.

Na zvířata nemáme!

Oproti zvířatům nás příroda moc neobdařila, Třeba slon africký má 100 000 svalů, jen 40 000 v samotném chobotu!

V poměru počtu svalů na velikost těla vyniká housenka, kterou protkává neuvěřitelných 400 svalů. Může být díky tomu například vnitřní částí těla o krok napřed než končetinami, což vytváří její typický vlnivý pohyb.

Pokud jde o velikost a sílu svalů, obdařeni jsou koně, krávy, buvoli, nosorožci či medvědi. K mimořádným kulturistům patří klokani!

Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.
Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.

Nejdelší, nejmenší, nejsilnější…

Ten úplně nejmenší sval v těle najdeme ve středním uchu. Jmenuje se třmínkový, měří sotva 2 milimetry, ale je cenným ochráncem našeho sluchu. Při velkém hluku se stáhne, tím omezí pohyb třmínku a dovnitř ucha se nedostane tolik energie.

Největším obrem je oproti tomu velký sval hýžďový, pověřený řadou důležitých funkcí. Pomáhá nám udržovat vzpřímený postoj, ovládá kyčelní kloub a podporuje pohyb kolene.

Co když ale chceme měřit délku a nikoliv celkovou mohutnost? Pak vede štíhlý krejčovský sval, táhnoucí se šikmo podél stehna až k vnitřní straně kolene.

Kdyby si svaly daly závody v síle, zvítězily by ty na jazyku. Díky nim prý jazyk unese až 90 kilogramů! Mimochodem jako jediné svaly v těle jsou umístěné pouze na jednom konci.

Téměř všechny svaly po těžké práci někdy odpočívají. Sval srdeční nikoliv! I když se po celý život stahuje a natahuje bez zastavení, nikdy se neunaví – jak to dělá?

Oproti kosterním svalům má mnohem více mitochondrií, speciálních útvarů v buňkách, které dodávají potřebnou energii.

Žádnou velkou pohodičku však nemají ani oční svaly, které vykonají více než 100 tisíc pohybů denně. 10 tisíc pohybů uskuteční třeba i za jedinou hodinu, když si v klidu čtete knížku.

Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.
Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.

Nechybí vám některý z nich?

Co je to za zvláštní útvar?“ Když se v 90. letech 20. století začne masově chodit na vyšetření mamografem, u některých žen se v oblasti hrudníku objeví něco „navíc“. Nádor to však není!

Ukáže se, že jde o sval sternalis, úzký proužek na hrudníku, přítomný asi jen o 8 % populace. Jeden ze skupiny svalů, které evoluce postupně lidem vymazává, protože již ztratily svou funkci. U všech ale ještě nezmizely!

Stejně jako occipitalis minor na týlu, který umožňoval našim předkům hýbat ušima, dlouhý sval dlaňový, který napomáhal pohybu lokte a zápěstí, nebo sval plantaris na vnitřní straně lýtka, jehož původním úkolem je pomoc při ohybu kolena.

10 % lidí ho však nemá a kolenem hýbe bez problémů.

Na prstech je nehledejte

Svaly pokrývají celou naši kostru. Nebo spíš skoro celou – výjimkami jsou třeba prsty. I přesto, že hlavně těmi na rukou mohutně hýbeme.

O pohyb se tu starají šlachy, napojené nad zápěstím jsamozřejmě na sval! Jmenuje se hluboký ohýbač prstů a vede podél celého předloktí.

Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.
Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.

Upravte si je podle svého!

Čím víc svaly používáme, tím jsou větší a silnější! Toho si lidé všímají již v antice, kdy si tvarují tělo prostřednictvím zvedání závaží.

Ovšem až koncem 19. století, ruku v ruce s věděckým výzkumem efektů silového cvičení, vzniká kulturistika jako samostatný sport.

Za duchovního otce je považován Eugen Sandow (1867–1925), Němec žijící v Londýně, kde si dobře vydělává senzačními siláckými kousky. O pěstování svalů ale píše i odborné knihy a na přelomu 19. a 20. století pořádá první profesionální kulturistické soutěže.

Místo posilovny červené víno

Cvičení vám nestačí? Existuje samozřejmě spousta potravinových doplňků. Ale dá se jít i jinou cestou…

Před dvěma lety například lékaři z Harvardu přicházejí se zjištěním, že blahodárné účinky na sílu a objem svalů má červené víno! Přesněji látka resveratrol, obsažená ve velkém množství ve slupkách tmavých hroznů.

Když vědci potkanům nasimulují sníženou gravitaci, která oslabuje svaly astronautů ve vesmíru, díky dávkám resveratrolu zůstávají v plné síle!

Budeme mít umělé?

Všechno, co v těle nefunguje, prý jednou půjde nahradit. A výjimkou nejsou ani svaly! Na těch umělých už pracuje řada vědeckých týmů.

Nadějnou metodou jsou nanotrubičky z grafenu, který umí převádět elektrické napětí do pravidelného rozvinování a stahování.

A se zajímavou vychytávkou přijdou před pár lety i vědci z Tchaj-wanu. Umělé svaly doplní buňkami z cibule, pro lepší vodivost potaženými vrstvou zlata! K každém případě by prý umělé svaly měly být až 10x silnější než ty pravé.

Foto: úvodní foto: Barroa Artworks / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
svět zločinu
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz