Skip to content
reklama

Pláž a Pamela Anderson: Jasný recept na úspěch

blank

Na počátku 90. let se i na českých obrazovkách objevil seriál, který tak trochu zatřásl zažitými pořádky. Třeba tím, že se téměř celý odehrával na pláži. Nakonec v televizi vydržel přes 11 let a za tu dobu si dokázal získat více než 1 miliardu diváků, což ho vyneslo až do Guneissovy knihy rekordů jako nejsledovanější seriál všech dob.

No pochopitelně, byla to Pobřežní hlídka.

Když se s plovákem po pláži rozběhl Mitch Buchannon v podání Davida Hasselhoffa (*1952), zatajil se dech milionům divaček na celém světě. Pobřežní hlídka má totiž ještě jeden primát – jako jediný seriál v historii běžel na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy (tam totiž vodní záchranáři používají jiné pomůcky).

A co teprve když rozhýbala své přednosti Pamela Anderson (*1967), která si v seriálu zahrála jeho kolegyni C. J. Parker? To došel dech i zbytku mužů, a tak dokázal seriál přikovat k obrazovkám spolehlivě obě pohlaví.

Pohled to byl skutečně ikonický, i když Hasselhoff později přiznal, že musel při natáčení hodně zatahovat břicho. A také Anderson si tělo přece jen značně vylepšila.

blank
Pamela je centrem pozornosti všude, kam přijde. Třeba v roce 2005 na palubě amerického torpédoborce Halsey. FOTO: Jo A. Wilbourn Sims / Creative Commons / volné dílo

Hit, který málem nevznikl

Ač to z dnešního pohledu zní hodně zvláštně, nechybělo mnoho a televizní svět Pobřežní hlídku vůbec nepoznal. Seriál se totiž rodil poměrně těžce. Autorem původního návrhu je Gregory J. Bonann (*1952), původně skutečně vodní záchranář z Los Angeles.

Ten údajně nosil nápad na seriál v hlavě poměrně dlouhou dobu, ale nebyl si úplně jistý, jestli zvolit formu sitcomu či celý koncept uchopit jinak. Naštěstí se svěřil svému příbuznému Douglasi Schwartzovi, se kterým se pustili do psaní.

Seriál neslavil ale nijak hvězdný úspěch. Když skončila první sezona, umístil se až jako 73. ze 103 odvysílaných seriálů během roku. Televize NBC se ho proto rozhodla zrušit. Naštěstí seriál nadchl Hasselhoffa, který se stal co-producentem, a pro seriál získal vnadnou Pamelu a další.

Od roku 1991 se pak vysílal až do roku 2001, což znamenalo 242 dílů.

blank
Pameliny plavky ze seriálu Pobřežní hlídka jsou dnes cenným sběratelským artiklem. FOTO: David / Creative Commons / CC BY 2.0

Profíci v akci

Jediným, kdo v seriálu vydržel po celou dobu, byl právě Hasselhoff. Pamela se rozhodla seriál opustit v roce 1997. Kromě nich se ale v seriálu objevuje i dvojice skutečných profesionálních záchranářů.

Greg J. Barnett a Michael Newman (*1957) byli původně k seriálu najati jen jako odborní poradci. Nakonec ale producenti rozhodli, že se uplatní i přímo v seriálu, a tak dostali role Barnetta a Newmieho. V první sérii se zase objevila Shawn Weatherly (*1957), bývalá Miss USA a také Miss Universe. Může se někdo divit, že za těch 11 let spotřeboval tým asi 140 kilogramů make-upu a 230 litrů krémů na opalování?

A také 43 režisérů?

blank
DVD se seriálem Pobřežní hlídka se skvěle prodávají dodnes. FOTO: Amazon / Creative Commons / volné dílo

Australané byli proti

V roce 1999 začalo být natáčení v Los Angeles příliš náročné. Producenti se proto rozhodli přesunout jej jinam. Původně byla v plánu Austrálie a měla vzniknout Baywatch: Down-under. Ale Australané byli nakonec proti, a tak se natočený pilotní film proměnil v první dvě epizody nově vzniklé Baywatch: Hawaii.

V Česku zůstal název nezměněn. Seriálu to už ale příliš nepomohlo, a tak byl v roce 2001 podruhé, a tentokrát definitivně, zrušen. I když definitivně – kromě samotného seriálu vznikl ještě odvozený Baywatch Night a také několik filmů.

Foto: Toglenn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Jo A. Wilbourn Sims / Creative Commons / volné dílo, David / Creative Commons / CC BY 2.0, Amazon / Creative Commons / volné dílo, Amazon / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN OPĚT V PROVOZU.
epochanacestach.cz

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN...

Po celý víkend 10. a 11. června mohou návštěvníci...
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné:...

Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se...
Lambora-Rychlíková: Proč lásku stále zatloukají?
nasehvezdy.cz

Lambora-Rychlíková: Proč...

Je to s nimi jako na...
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz

Když jíte „tak trochu jinak“

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské,...
Za tajemstvím Pražského hradu: Chrání ho energie vrcholku Žiži?
enigmaplus.cz

Za tajemstvím Pražského hradu:...

Je to nejvýznamnější český hrad a jedno z nejstarších...
Některá rodinná tajemství by se neměla prozradit
skutecnepribehy.cz

Některá rodinná tajemství by...

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta...
Turistou v universu: Nový byznys právě startuje…
21stoleti.cz

Turistou v universu: Nový...

Psal se 11. červenec 2021, když se...
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz

Alcron Restaurant nově...

Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské...
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz

Kapr pečený v alobalu

Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava...
Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení námořníci, místní lupiči i popravení nacisté
enigmaplus.cz

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení...

Milovníci záhad ve městě Oděsa často míří...
Jdou si Lašková s Perkausovou stále drsně po krku?
nasehvezdy.cz

Jdou si Lašková s Perkausovou...

Od momentu, kdy GABRIELA...
Městská romantika pro dva
rezidenceonline.cz

Městská romantika pro dva

Citlivá a architektonicky dotažená do detailu je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha