Skip to content
reklama
reklama

Co jste chtěli vědět o pouštích?

Slovo poušť evokuje představy sluncem vyprahlého písečného místa. Ne všechny pouště však musí být utvářeny pouze pískem. Navíc i v těchto nehostinných podmínkách může existovat rozmanitý život.

blank
Pouště lze rozčlenit podle povrchového materiálu. Foto: Pixabay

Pouště se vyskytují na místech s nedostatečnou vláhou. Pouštní oblastí se tedy rozumí místo, kde je roční úhrn srážek menší než 250 mm. Tato prostředí mohou být buď horká, nebo studená, vždy jsou však suchá.

Nedostatek vody způsobuje také mechanické zvětrávání hornin, k tomu zde dochází mnohem častěji než k chemickému, které potřebuje vlhko jako reakční činidlo. Pouště pokrývají necelých 30 % povrchu pevniny – a to jak písečné, tak polární.

Mohlo by se zdát, že takové podmínky v tomto prostředí se neslučují s možností života, není tomu tak, dokonce jsou zástupci jak fauny, tak i flóry, kteří se zde naprosto dokonale adaptovali.

Suché? Říká se aridní!

Aridní oblasti jsou takové, kde je úhrn srážek nižší, než co země vsákne a následně odpaří (spadne zde méně než 250 mm srážek za rok).

blank
Dělí se na pouště kamenité s tyčícími se holými skalisky – hamada (lze se s ní setkat např. v severozápadní Libyi), štěrkové, resp. oblázkové – serir či reg (převažují na Sahaře), hlinité – sebh (tvoří pouhé 1 % Sahary) a písečné – erg (Libye, západní Sahara, Niger). Foto: Pixabay

Aridní je z latinského aridus, což znamená suchý, vyprahlý, a proto bývá pojem někdy používán jako synonymum pro slovo poušť. Přítomnost tohoto podnebí má za následek vznik pouští. Aridní oblasti lze rozdělit na tři podtypy – horké aridní klima (Bwh), studené aridní klima (Bwk) a mírné aridní klima (Bwn).

Bwh se vyskytuje v tropických oblastech, kde se teploty pohybují okolo 40 a 50 stupňů Celsia. V zimě teploty klesají i pod bod mrazu. Bwk lze nalézt v mírných, subtropických a subpolárních oblastech.

Letní teploty jsou mezi 30 až 40 stupni Celsia.

Jak vše souvisí s podnebím?

Primární roli při vzniku pouště hraje atmosféra, přesněji řečeno děje, které v ní probíhají. Podle klimatických podmínek a geografického umístění lze pouště rozdělit na pouště saharského typu (pasátové pouště), pouště středních zeměpisných šířek, pouště srážkových stínů, pobřežní pouště, monzunové, polární a mimozemské pouště např.

na Marsu, kde se nacházejí podobné pouštní reliéfy jako na Zemi (barchany, duny, suchá údolí).

blank
U písečných pouští se nesmí zapomenout na existenci pěti základních typů dun – jsou jimi srpovité (barchany), lineární, hvězdicovité, kupolovité a parabolické duny. Foto: Pixabay

Za vznikem pouští tzv. saharského typu stojí teplé suché větry – pasáty, které vanou od obratníku k rovníku a které zesilují místní sucho. Za vysokými pohořími je země vysoušena tzv. fény. Pobřežní pouště v Jižní Americe a jižní Africe jsou utvářeny větry, které vanou nad studenými mořskými proudy.

Při přechodu na pevninu se větry ohřejí tak, že nejsou schopny vyvolávat srážky, naopak ještě vlhkost pohlcují. Monzunové pouště vznikají ve srážkových monzunech. Pouště lze nalézt ve všech typech klimatických pásem – od tropického, subtropického, mírného až po polární a subpolární pásmo.

Cirkulace vzduchu v atmosféře

Od rovníku vystupuje teplý a vlhký vzduch až k horní hranici troposféry a pohybuje se směrem k pólům (antipasát), tento cyklus se nazývá cirkulací vzduchu. V oblasti vysokého tlaku, přibližně kolem 30 stupňů severní a jižní šířky, klesá k zemi.

Většinu vlhkosti ztratil již cestou, a tak je suchý, čímž může vytvářet pouště. Veškerý oběh uzavírají přízemní větry (pasáty). Ty se vracejí k rovníku s odchylkou k západu. Říká se jim „trade winds“ a v minulosti byly významné pro námořní dopravu.

blank
Nejfrekventovanějším typem jsou barchany. Foto: Pixabay

Rozmanité členění

Písek pokrývá pouze 20 % nepolárních pouští, dalších přibližně 50 % tvoří plochy, z kterých byl větry veškerý drobný materiál odvát. Plochy písku můžou evokovat představu moře, zasluhují se o to především písečné duny, což jsou výrazné akumulace vznikající nahromaděním vzduchem unášených (eolických) písků.

Taková poušť se nazývá erg, je nehostinná pro život, kromě několika málo druhů tamaryšků zde nic neroste.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Genetické hrátky nekončí: Dočkáme se návratu tasmánského tygra?
21stoleti.cz

Genetické hrátky nekončí:...

Americko-australský vědecký tým se chystá v...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...