Domů     Co jsme zdědili po neandertálcích?
Co jsme zdědili po neandertálcích?
21.2.2024

Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle.

Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách.

Dnes už s jistotou víme, že moderní lidé se s neandertálci setkávali, přátelili, bojovali, a také křížili. Dělo se to pravděpodobně už před více než sto tisíci lety v oblasti Blízkého východu.

Proto si v sobě mnoho z nás nese malou část neandertálské DNA. Máme jí ve svém genetickém kódu až tři procenta. Jaké vlastnosti, ať už pozitivní nebo negativní, nám tyto pozůstatky po našich neandertálských předcích přinášejí?

Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Díky neandertálským genům jsme v Evropě přežili

Křížení s neandertálci nám dalo schopnost se lépe vyrovnat s evropským klimatem. Když se totiž první lidé dnešního typu, kteří vznikli v Africe, začali šířit do Asie a potom do Evropy, narazili při tom na úplně jiný typ podnebí.

Neandertálci byli na evropské podnebí přizpůsobení o několik set tisíc let dříve než my, a tak jejich geny umožnily moderním lidem po příchodu z Afriky snadněji přežít v chladnějším evropském prostředí.

Neandertálské geny zvyšují tvorbu keratinu, což je látka, která tvoří základ vlasů, nehtů a kůže. Díky tomu nás chrání proti zimě, vlhku a patogenům. Keratin na povrchu kůže vytváří odolnou vrstvu, která naše tělo chrání před infekcemi.

A nejen to – kdyby tato vrstva byla zničena, člověk by do 24 hodin zemřel na následky ztráty vody z těla. Světlá pleť neandertálců zase byla schopna absorbovat více slunečního světla a silnější vlasy lépe chránily před mrazem.

Pokud patříte k těm z nás, kteří zdědili geny po neandertálcích, jak to ovlivňuje váš život? Tušili jste, že některá z následujících sedmi vlastností může být odkazem neandertálců?

 

Dělá vám problém ranní vstávání

Pokud jste spíš sova než skřivan, můžou za to možná vaše neandertálské geny. Neandertálci chodili spát pozdě a během dne často podřimovali.

Jestli na vás tenhle popis sedí a máte ve zvyku často ponocovat, probuďte v sobě vnitřního neandertálce a dejte si bez výčitek odpoledního šlofíka!

Máte větší sklony k obezitě

Tahle vlastnost byla pro dávné lidi užitečná, dnes z ní ale většina z nás radost nemá. Neandertálci měli větší schopnost vytvářet si tukové zásoby, což byla pro přežití v chladné Evropě důležitá evoluční přednost.

Jejich geny umožňovaly co nejefektivněji využívat zdroje potravy, které tehdy byly omezené. Proto mělo jejich tělo větší schopnost vytvářet tuky. Pro společnost lovců a sběračů byla tato vlastnost evoluční výhodou, která jim pomáhala přežít.

V dnešní době, kdy máme dostatek jídla na dosah v policích supermarketů, se z téhle dřív užitečné vlastnosti ale stala nevýhoda. V jejím důsledku nositelé neandertálských genů častěji trpí cukrovkou a obezitou.

Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain
Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain

Máte silnější imunitu, ale větší sklony k alergiím

Jedna ze skupin neandertálských genů, označovanou písmeny HLA, se stala součástí našeho imunitního systému. Zvyšuje jeho odolnost především při boji s viry. Tahle vlastnost je ale výhodou a nevýhodou zároveň.

Pro naše předky znamenala schopnost snadněji se vyrovnat s novými nemocemi, na které v Evropě narazili. Dnes nám ale přehnaná imunitní odpověď může způsobovat alergie.

Tělo si myslí, že je v ohrožení, a tak divoce produkuje protilátky, přestože doopravdy žádnou infekcí netrpí.

Máte nižší práh bolesti

Pokud se často probouzíte bolaví, rozlámaní a i malé zranění vám působí nesnesitelné trápení, můžou za to vaši neandertálští předkové!

Výzkumníci ve Velké Británii prozkoumali práh bolesti více než 360 tisíc lidí a zjistili, že buňky lidí, kteří nesou neandertálské geny, silněji přenášejí signály bolesti.

U lidí s neandertálskými geny i bez nich je obecně faktorem, který má největší vliv na vnímání bolesti, věk. Lidé s neandertálskými geny ale prožívali bolest podobně, jako by byli o osm let starší.

Máte zvýšené sklony ke kouření a psychickým poruchám

Jedna část neandertálského genomu způsobuje vyšší riziko závislosti na nikotinu. Je to kuriózní, protože tabák se v Evropě masově rozšířil až před 400 lety.

Očividně je to zvláštnost neandertálského mozku, která kromě skonů ke kouření také způsobuje větší riziko depresí a dalších psychických onemocnění.

Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel
Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel

Máte větší riziko infarktu a trombózy

Neandertálci měli variantu genů, která způsobovala rychlejší srážení krve. To mohla být velká výhoda v případě zranění. Větší srážlivost krve také pomáhala předcházet infekcím.

Dnes nám ale díky těmto vlastnostem hrozí větší riziko infarktu, žilní trombózy a komplikací v těhotenství.

Máte zvýšené riziko výskytu některých nemocí

Výzkum zjistil, že neandertálské geny nám přinášejí i další nevýhody. Jejich nositelé jsou totiž více ohrožení zvýšenou hladinou cholesterolu, revmatoidní artritidou, cukrovkou druhého typu nebo Crohnovou nemocí.

Máte také vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19. U nakažených covidem, kteří mají neandertálské geny, je třikrát častější nutnost napojení na plicní ventilaci než u těch, kterým geny po neandertálcích chybí.

Díky křížení s moderními lidmi neandertálci vyhynuli

Neandertálci nám díky svým genům poskytli spoustu evolučních výhod, díky kterým naši prapředci snadněji přežili v prostředí Evropy. Časem se ale z mnohých z nich staly nevýhody. Sami sobě navíc neandertálci naopak uškodili.

Moderní lidé, kteří se díky novým genům stali konkurenceschopnější, je totiž postupně vytlačili. Před zhruba 40 000 lety neandertálci v Evropě úplně vyhynuli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer)/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h