Domů     Co jsme zdědili po neandertálcích?
Co jsme zdědili po neandertálcích?
21.2.2024

Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle.

Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách.

Dnes už s jistotou víme, že moderní lidé se s neandertálci setkávali, přátelili, bojovali, a také křížili. Dělo se to pravděpodobně už před více než sto tisíci lety v oblasti Blízkého východu.

Proto si v sobě mnoho z nás nese malou část neandertálské DNA. Máme jí ve svém genetickém kódu až tři procenta. Jaké vlastnosti, ať už pozitivní nebo negativní, nám tyto pozůstatky po našich neandertálských předcích přinášejí?

Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Díky neandertálským genům jsme v Evropě přežili

Křížení s neandertálci nám dalo schopnost se lépe vyrovnat s evropským klimatem. Když se totiž první lidé dnešního typu, kteří vznikli v Africe, začali šířit do Asie a potom do Evropy, narazili při tom na úplně jiný typ podnebí.

Neandertálci byli na evropské podnebí přizpůsobení o několik set tisíc let dříve než my, a tak jejich geny umožnily moderním lidem po příchodu z Afriky snadněji přežít v chladnějším evropském prostředí.

Neandertálské geny zvyšují tvorbu keratinu, což je látka, která tvoří základ vlasů, nehtů a kůže. Díky tomu nás chrání proti zimě, vlhku a patogenům. Keratin na povrchu kůže vytváří odolnou vrstvu, která naše tělo chrání před infekcemi.

A nejen to – kdyby tato vrstva byla zničena, člověk by do 24 hodin zemřel na následky ztráty vody z těla. Světlá pleť neandertálců zase byla schopna absorbovat více slunečního světla a silnější vlasy lépe chránily před mrazem.

Pokud patříte k těm z nás, kteří zdědili geny po neandertálcích, jak to ovlivňuje váš život? Tušili jste, že některá z následujících sedmi vlastností může být odkazem neandertálců?

 

Dělá vám problém ranní vstávání

Pokud jste spíš sova než skřivan, můžou za to možná vaše neandertálské geny. Neandertálci chodili spát pozdě a během dne často podřimovali.

Jestli na vás tenhle popis sedí a máte ve zvyku často ponocovat, probuďte v sobě vnitřního neandertálce a dejte si bez výčitek odpoledního šlofíka!

Máte větší sklony k obezitě

Tahle vlastnost byla pro dávné lidi užitečná, dnes z ní ale většina z nás radost nemá. Neandertálci měli větší schopnost vytvářet si tukové zásoby, což byla pro přežití v chladné Evropě důležitá evoluční přednost.

Jejich geny umožňovaly co nejefektivněji využívat zdroje potravy, které tehdy byly omezené. Proto mělo jejich tělo větší schopnost vytvářet tuky. Pro společnost lovců a sběračů byla tato vlastnost evoluční výhodou, která jim pomáhala přežít.

V dnešní době, kdy máme dostatek jídla na dosah v policích supermarketů, se z téhle dřív užitečné vlastnosti ale stala nevýhoda. V jejím důsledku nositelé neandertálských genů častěji trpí cukrovkou a obezitou.

Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain
Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain

Máte silnější imunitu, ale větší sklony k alergiím

Jedna ze skupin neandertálských genů, označovanou písmeny HLA, se stala součástí našeho imunitního systému. Zvyšuje jeho odolnost především při boji s viry. Tahle vlastnost je ale výhodou a nevýhodou zároveň.

Pro naše předky znamenala schopnost snadněji se vyrovnat s novými nemocemi, na které v Evropě narazili. Dnes nám ale přehnaná imunitní odpověď může způsobovat alergie.

Tělo si myslí, že je v ohrožení, a tak divoce produkuje protilátky, přestože doopravdy žádnou infekcí netrpí.

Máte nižší práh bolesti

Pokud se často probouzíte bolaví, rozlámaní a i malé zranění vám působí nesnesitelné trápení, můžou za to vaši neandertálští předkové!

Výzkumníci ve Velké Británii prozkoumali práh bolesti více než 360 tisíc lidí a zjistili, že buňky lidí, kteří nesou neandertálské geny, silněji přenášejí signály bolesti.

U lidí s neandertálskými geny i bez nich je obecně faktorem, který má největší vliv na vnímání bolesti, věk. Lidé s neandertálskými geny ale prožívali bolest podobně, jako by byli o osm let starší.

Máte zvýšené sklony ke kouření a psychickým poruchám

Jedna část neandertálského genomu způsobuje vyšší riziko závislosti na nikotinu. Je to kuriózní, protože tabák se v Evropě masově rozšířil až před 400 lety.

Očividně je to zvláštnost neandertálského mozku, která kromě skonů ke kouření také způsobuje větší riziko depresí a dalších psychických onemocnění.

Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel
Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel

Máte větší riziko infarktu a trombózy

Neandertálci měli variantu genů, která způsobovala rychlejší srážení krve. To mohla být velká výhoda v případě zranění. Větší srážlivost krve také pomáhala předcházet infekcím.

Dnes nám ale díky těmto vlastnostem hrozí větší riziko infarktu, žilní trombózy a komplikací v těhotenství.

Máte zvýšené riziko výskytu některých nemocí

Výzkum zjistil, že neandertálské geny nám přinášejí i další nevýhody. Jejich nositelé jsou totiž více ohrožení zvýšenou hladinou cholesterolu, revmatoidní artritidou, cukrovkou druhého typu nebo Crohnovou nemocí.

Máte také vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19. U nakažených covidem, kteří mají neandertálské geny, je třikrát častější nutnost napojení na plicní ventilaci než u těch, kterým geny po neandertálcích chybí.

Díky křížení s moderními lidmi neandertálci vyhynuli

Neandertálci nám díky svým genům poskytli spoustu evolučních výhod, díky kterým naši prapředci snadněji přežili v prostředí Evropy. Časem se ale z mnohých z nich staly nevýhody. Sami sobě navíc neandertálci naopak uškodili.

Moderní lidé, kteří se díky novým genům stali konkurenceschopnější, je totiž postupně vytlačili. Před zhruba 40 000 lety neandertálci v Evropě úplně vyhynuli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer)/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a