Domů     Co jsme zdědili po neandertálcích?
Co jsme zdědili po neandertálcích?
21.2.2024

Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle.

Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách.

Dnes už s jistotou víme, že moderní lidé se s neandertálci setkávali, přátelili, bojovali, a také křížili. Dělo se to pravděpodobně už před více než sto tisíci lety v oblasti Blízkého východu.

Proto si v sobě mnoho z nás nese malou část neandertálské DNA. Máme jí ve svém genetickém kódu až tři procenta. Jaké vlastnosti, ať už pozitivní nebo negativní, nám tyto pozůstatky po našich neandertálských předcích přinášejí?

Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Ačkoliv neandrtálci vyhynuli, stále s nimi máme mnoho společného. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Díky neandertálským genům jsme v Evropě přežili

Křížení s neandertálci nám dalo schopnost se lépe vyrovnat s evropským klimatem. Když se totiž první lidé dnešního typu, kteří vznikli v Africe, začali šířit do Asie a potom do Evropy, narazili při tom na úplně jiný typ podnebí.

Neandertálci byli na evropské podnebí přizpůsobení o několik set tisíc let dříve než my, a tak jejich geny umožnily moderním lidem po příchodu z Afriky snadněji přežít v chladnějším evropském prostředí.

Neandertálské geny zvyšují tvorbu keratinu, což je látka, která tvoří základ vlasů, nehtů a kůže. Díky tomu nás chrání proti zimě, vlhku a patogenům. Keratin na povrchu kůže vytváří odolnou vrstvu, která naše tělo chrání před infekcemi.

A nejen to – kdyby tato vrstva byla zničena, člověk by do 24 hodin zemřel na následky ztráty vody z těla. Světlá pleť neandertálců zase byla schopna absorbovat více slunečního světla a silnější vlasy lépe chránily před mrazem.

Pokud patříte k těm z nás, kteří zdědili geny po neandertálcích, jak to ovlivňuje váš život? Tušili jste, že některá z následujících sedmi vlastností může být odkazem neandertálců?

 

Dělá vám problém ranní vstávání

Pokud jste spíš sova než skřivan, můžou za to možná vaše neandertálské geny. Neandertálci chodili spát pozdě a během dne často podřimovali.

Jestli na vás tenhle popis sedí a máte ve zvyku často ponocovat, probuďte v sobě vnitřního neandertálce a dejte si bez výčitek odpoledního šlofíka!

Máte větší sklony k obezitě

Tahle vlastnost byla pro dávné lidi užitečná, dnes z ní ale většina z nás radost nemá. Neandertálci měli větší schopnost vytvářet si tukové zásoby, což byla pro přežití v chladné Evropě důležitá evoluční přednost.

Jejich geny umožňovaly co nejefektivněji využívat zdroje potravy, které tehdy byly omezené. Proto mělo jejich tělo větší schopnost vytvářet tuky. Pro společnost lovců a sběračů byla tato vlastnost evoluční výhodou, která jim pomáhala přežít.

V dnešní době, kdy máme dostatek jídla na dosah v policích supermarketů, se z téhle dřív užitečné vlastnosti ale stala nevýhoda. V jejím důsledku nositelé neandertálských genů častěji trpí cukrovkou a obezitou.

Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain
Obezita může být důsledkem nemilého dědictví po neandrtálcích. Rychlé a efektivní ukládání tukových zásob kdysi sloužilo k přežití. FOTO: FatM1ke/Creative Commons/Public Domain

Máte silnější imunitu, ale větší sklony k alergiím

Jedna ze skupin neandertálských genů, označovanou písmeny HLA, se stala součástí našeho imunitního systému. Zvyšuje jeho odolnost především při boji s viry. Tahle vlastnost je ale výhodou a nevýhodou zároveň.

Pro naše předky znamenala schopnost snadněji se vyrovnat s novými nemocemi, na které v Evropě narazili. Dnes nám ale přehnaná imunitní odpověď může způsobovat alergie.

Tělo si myslí, že je v ohrožení, a tak divoce produkuje protilátky, přestože doopravdy žádnou infekcí netrpí.

Máte nižší práh bolesti

Pokud se často probouzíte bolaví, rozlámaní a i malé zranění vám působí nesnesitelné trápení, můžou za to vaši neandertálští předkové!

Výzkumníci ve Velké Británii prozkoumali práh bolesti více než 360 tisíc lidí a zjistili, že buňky lidí, kteří nesou neandertálské geny, silněji přenášejí signály bolesti.

U lidí s neandertálskými geny i bez nich je obecně faktorem, který má největší vliv na vnímání bolesti, věk. Lidé s neandertálskými geny ale prožívali bolest podobně, jako by byli o osm let starší.

Máte zvýšené sklony ke kouření a psychickým poruchám

Jedna část neandertálského genomu způsobuje vyšší riziko závislosti na nikotinu. Je to kuriózní, protože tabák se v Evropě masově rozšířil až před 400 lety.

Očividně je to zvláštnost neandertálského mozku, která kromě skonů ke kouření také způsobuje větší riziko depresí a dalších psychických onemocnění.

Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel
Závislosti a psychické poruchy mohou také spadat mezi vlastnosti, které máme právě po neandrtálcích. FOTO: pxfuel

Máte větší riziko infarktu a trombózy

Neandertálci měli variantu genů, která způsobovala rychlejší srážení krve. To mohla být velká výhoda v případě zranění. Větší srážlivost krve také pomáhala předcházet infekcím.

Dnes nám ale díky těmto vlastnostem hrozí větší riziko infarktu, žilní trombózy a komplikací v těhotenství.

Máte zvýšené riziko výskytu některých nemocí

Výzkum zjistil, že neandertálské geny nám přinášejí i další nevýhody. Jejich nositelé jsou totiž více ohrožení zvýšenou hladinou cholesterolu, revmatoidní artritidou, cukrovkou druhého typu nebo Crohnovou nemocí.

Máte také vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19. U nakažených covidem, kteří mají neandertálské geny, je třikrát častější nutnost napojení na plicní ventilaci než u těch, kterým geny po neandertálcích chybí.

Díky křížení s moderními lidmi neandertálci vyhynuli

Neandertálci nám díky svým genům poskytli spoustu evolučních výhod, díky kterým naši prapředci snadněji přežili v prostředí Evropy. Časem se ale z mnohých z nich staly nevýhody. Sami sobě navíc neandertálci naopak uškodili.

Moderní lidé, kteří se díky novým genům stali konkurenceschopnější, je totiž postupně vytlačili. Před zhruba 40 000 lety neandertálci v Evropě úplně vyhynuli.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer)/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
reklama
historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
Ludvík Jagellonský: Král dítě a jeho vláda na dálku
Dítě ve zlatem vyšívané peřince spokojeně žvatlá a natahuje ruky k hostům. „Ještě neumí řádně mluvit, a už mu vstavujeme na hlavu korunu,“ stěžují si současníci, pro které je k neuvěření, že droboučký princ se dnes stal králem. Otázka za milion, na niž by všichni, zejména stárnoucí a nemocný král Vladislav Jagellonský (1456–1516), chtěli znát odpověď. Porodí mu […]
Bratři, jak se patří: Život Cyrila a Metoděje je plný zvratů!
Ušli spolu stovky kilometrů, ale až v Římě se stav jednoho z nich výrazně zhorší. Propadlé tváře a těžký dech dává na vědomí, že nemocný trpí tuberkulózou. Cestování nepřichází v úvahu, dokončení započaté práce tak leží na starším z bratrů! Do historie se ale zapíší oba. Pátého července si Česko připomíná příchod Cyrila (826-869) a Metoděje (815-885). V datu má […]
Tajemný letohrádek Hvězda: Kráčí kolem něj historie a ukrývá recept na věčný život!
S mírnou nadsázkou by stačilo otevřít okno, vyklonit se a sledovat, co se děje nedaleko. Dvouhodinová bitva rozhoduje o osudu českého národa na stovky let. Letohrádek vyvázne, ale ani jeho osud neušetří. Příběh stavby, která trůní uprostřed stejnojmenné obory, potahuje háv tajemství. Zároveň se nevyhne nelichotivým kapitolám, protože z letohrádku Hvězda se na čas dokonce stává skladiště! […]
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz