Už jste někdy přemýšleli o tom, že jak se ke svému okolí chováte, tak se ono chová k vám? Zákon akce a reakce, zákon příčiny a následku – přesně to totiž karma znamená. Skutečně to funguje?
Pojem karma pochází z buddhismu a v indické řeči sanskrt doslovně znamená „čin“. Její myšlenka je taková, že každý vykonaný čin nějakým způsobem ovlivní náš budoucí život. A nemusí to být přitom pouze ten život, který aktuálně žijeme…
Karma nám totiž ukazuje, že nic na světě se neděje náhodou a že ani my se v žádné situaci neocitáme jen tak bez důvodu. Veškerá energie, kterou působíme na lidi ve svém okolí, prý ulpívá i na nás samých a stejnou energii pak také přivoláváme.
Tedy něco na způsob toho, že jak se k našemu okolí chováme, tak se ono bude chovat k nám.
Přitom naše jednání se údajně nemusí projevit bezprostředně, ale třeba až za několik let, dokonce prý i v příštím v životě. V některých náboženstvích, která věří v reinkarnaci, se totiž zároveň uvádí, že karmu si člověk přenáší i do budoucích životů.
V buddhismu a hinduismu se tak předpokládá vyrovnání příčin a důsledků nejen v tomto životě, ale skutečně i v tom příštím. Je tedy opravdu možné, že vše, co činíte – ať je to již dobré, či špatné – se vám vždy spravedlivě vrátí?