Skip to content
reklama

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Dovolená už je v dohlednu, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy nezbytné? Co v ní být naopak nemá a proč? Zeptali jsme se praktické lékařky MUDr. Ludmily Bezdíčkové.

Přidala navíc pár svých osobních tipů, jak přežít rekreaci ve zdraví.

V případě vybavení osobní lékárničky na cesty rozhodně neplatí přímá úměra – čím více, tím lépe. Foto: Pixabay

Cestovní lékárnička už jen z principu slov by měla být základně vybavená a nepříliš veliká.

Před dovolenou doporučujeme kontrolu léků, které pravidelně užíváte. V případě chronických onemocnění nezapomeňte na pravidelnou prohlídku u lékaře spojenou např. s kontrolou tlaku a předpisem léků. Navrhujeme také kontrolu očkování proti tetanu.

Před cestou na exotickou dovolenou doporučujeme doplnit případně specifická očkování na základě konzultace s praktickým lékařem nebo očkovacím centrem. Nicméně je vhodné brát si s sebou na dovolenou očkovací průkaz, ať už jedete kamkoliv,“ radí MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka na Praze 6 v Dejvicích.

Do cestovní lékárničky tedy zabalte na doporučení lékařky následující:

Základní obvazový materiál (hydrofilní obvaz, elastické obinadlo, gázové čtverce), náplasti Dezinfekci na rány Pinzetu, případně set na vytahování klíšťat Léky na horečku, bolest: paracetamol, kys. acetylosalicylovou, nebo ibuprofen – respektujte dávkování/přípravky pro dospělé a děti Léky na alergii: lokální, celkové (antihistaminika), v případě silné alergie na hmyzí bodnutí (prodělaná anafylaktická reakce) pero s adrenalinem Léky na průjem – viz text dále Několik kusů kvalitních antigenních testů pro diagnostiku Covid-19 Respirátory pro pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí, zejména pro rizikové pacienty a seniory Zvažte dezinfekční kapky do očí, nosní kapky pro léčbu rýmy – balení by měl užívat jen jeden člověk (kvůli přenosu infekce) a při jedné nemoci (neskladovat dlouhodobě načaté balení) Pro cesty do exotických zemí a na dobrodružnou dovolenou je možné přibalit na základě doporučení lékaře další specifické léky
blank
Některé věci jsou dokonce nežádoucí, protože mohou způsobit víc škody než užitku. Foto: Pixabay

Pozor, antibiotika ani kortikoidy do cestovní lékárničky nepatří

Infekce dýchacích cest jsou i během dovolené nejčastěji způsobeny viry, proto antibiotika v jejich léčbě nemají žádný efekt. Navíc s antibiotiky je třeba zacházet velmi opatrně. Jejich nesprávná indikace bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům, zhoršení celkového stavu při jejich nesprávné volbě nebo i k opoždění nutného vyšetření lékařem.

Ve většině civilizovaných zemí je v případě náhle vzniklého onemocnění možné navštívit lékaře a zajistit základní vyšetření a odpovídající léčbu,“ pokračuje lékařka.

Tyto informace se týkají antibiotik celkových i lokálních (např. antibiotická mast nebo antibiotické kapky do očí, uší). Výjimkou jsou snad jen situace, kdy cestujete do odlehlé necivilizované oblasti.

I v tomto případě je opět vhodná konzultace s lékařem.

Možné řešení pro osoby se zvýšeným rizikem infekce bakteriálního původu

Antibiotika bychom si rozhodně neměli nikdy ordinovat sami a nespotřebované bychom měli vracet do lékárny. Pokud ale pro vás bakteriální infekce představuje zvýšené riziko (např. náhrada srdečních chlopní) nebo trpíte např.

častými infekcemi močových cest či angínami, může mít lékař řešení.

U registrovaných pacientů se mi osvědčuje v některých případech model oddálené preskripce. To znamená, že pacientovi (např. s častými streptokokovými angínami v anamnéze) na dovolenou vydám balení penicilinu s náležitým poučením a možností naší telefonické konzultace před případným nasazením.

Tento postup mu dodá klid a většinou na antibiotika nedojde. Nicméně v případě nutnosti ušetří mnoho energie i času. Předpokladem je ovšem opakovaná edukace pacienta a vzájemná důvěra,“ prozrazuje Bezdíčková.

blank
Jednou z nich jsou kortikoidy – v případě, že nejsou součástí vaší pravidelné medikace doporučené lékařem. Foto: Pixabay

Co dělat, když vás postihne průjem?

Infekční průjem má nejčastěji virový původ. Základní léčbou je dieta a dostatek tekutin, případně symptomatické léky, např. diosmectit, pro malé děti rehydratační roztoky.

Pro cestovatelské průjmy způsobené bakteriemi není doporučena léčba antibiotiky. Lze užít tzv. střevní dezificiencia ideálně na základě konzultace s lékařem – jsou vázána na předpis. V případě alimentární otravy (požití stravy s vysokým obsahem bakteriálního toxinu) lze užít živočišné uhlí.

Podání léků zastavujících peristaltiku se spíše nedoporučuje, protože hrozí komplikace. Navíc se neléčí základní příčina. Nicméně průjem je samoúzdravný. Pokud ovšem máte vy nebo zejména starší osoby, velmi malé děti nebo lidé s poruchou imunity těžší průběh, vyhledejte lékaře,“ dodává MUDr. Ludmila Bezdíčková.

Tipy, co mít na dovolené vždy při ruce:

Minibalení dezinfekce, náplast, v lese se hodí set na vyndání klíštěte či pinzeta Několik tablet antihistaminika a léků na bolest/horečku Opalovací krém, pokrývku hlavy Dostatek tekutin, nejlépe čisté vody Nutné léky v případě chronického onemocnění (např. cukrovka, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční)
blank
Dokážou totiž potlačit imunitní reakci, což někdy může být vysloveně škodlivé. Foto: Pixabay

Co do cestovní lékárničky, když máte malé děti:

Základní léky na horečku/bolest ve vhodné formě a dávce dle věku/hmotnosti dítěte (sirup, dražé, tablety) Lokální antihistaminikum Lék na cestovní nevolnost (kinetózu) Opalovací krém s vyšším faktorem
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Věda odstartovala boj proti Spermagedonu
21stoleti.cz

Věda odstartovala boj proti...

Coby potomci Adama a Evy jsme byli...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Případ spontánního propadu v čase: Ve vlaku se objevil kočí z 18. století!
enigmaplus.cz

Případ spontánního propadu v...

Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Nejasná minulost Káby: Odkud pochází záhadný černý kámen?
enigmaplus.cz

Nejasná minulost Káby: Odkud...

 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý...
Přírodní péče o vousy
iluxus.cz

Přírodní péče o vousy

Na trhu sice již vidíme dostatečný výběr pánské kosmetiky,...
Podváděl mě se starší sousedkou!
skutecnepribehy.cz

Podváděl mě se starší...

Svého prvního manžela jsem...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...