Domů     Člověk po apokalypse: Zapomeňte na solidaritu, bude to peklo!
Člověk po apokalypse: Zapomeňte na solidaritu, bude to peklo!
6.4.2018

Po týdnech osamělého putování konečně znovu vidí člověka. Usmívá se a jde blíž. Když je dost blízko, bez zaváhání ho zastřelí. „Neber to osobně kámo, potřebuju tvý boty.“

O tom, jak křehká je civilizace a jak snadno se může zhroutit, jsme už psali. Také o tom, jak rychle se rozpadnou opuštěná města. Ale co člověk? Jak by to s ním vypadalo po celosvětové katastrofě a zhroucení civilizace?

Pokud věříte, že by se lidstvo semklo, aby bojovalo s osudem a znovu postavilo civilizaci na nohy, pak se podle vědců mýlíte. Nebude nic takového.

Každý sám za sebe

Po každé katastrofě, ke které ve světě dojde, vidíme nebývalou vlnu solidarity. Do postižených oblastí proudí pomoc i pomocníci z celého světa. A když se jedinec nebo skupina ocitnou v ohrožení, vždy se je někdo snaží zachránit bez ohledu na náklady a rizika.

Jako bychom v sobě měli zakódovánu potřebu pomáhat. To však podle některých vědců přestává platit u opravdu globální katastrofy. Výsledky modelových situací nejsou příliš optimistické a pokud by se naplnily, měl by svět blíž k Mad Maxovi než k Utopii.

Život by se změnil v boj, který by vedl každý sám za sebe. Normou by se stala zrada a hlavní strategií přežití sobectví.

Přítel by zradil nebo zabil přítele, pokud by tím něco získal, heslem doby by se stalo Zabij dřív než budeš zabit, spojenectví by byla vratká a pouze dočasná na dobu, po kterou budou pro všechny strany výhodná.

Nepočítejte s tím, že postapokalyptický svět bude takové idylka. Dřív nebo později vás jeden z nich střelí do zad.
Nepočítejte s tím, že postapokalyptický svět bude takové idylka. Dřív nebo později vás jeden z nich střelí do zad.

Účastníky katastrof zkoumat nelze

Studie lidského chování v situacích jako je globální katastrofa nejsou snadné a vždy budou založené na nepřímých důkazech.

„Nelze jen tak přijít za někým, kdo právě prožívá extrémní situaci skutečné katastrofy a začít zjišťovat jak se cítí a co dělá,“ říká profesor Matthieu Guitton z Lavalovy univerzity v kanadském Quebecu.

Ani později není příliš etické vyptávat se těch, kteří přežili, zkoumat jak se zachovali a co vše pro své přežití udělali nebo byli ochotní udělat, a jak se přitom cítili. I to je jeden z důvodů, proč na to jdou vědci oklikou. Třeba přes tzv.

virtuální antropologii jako Guitton, který sleduje lidské chování a sociální dynamiku v on–line světech, kde lidé prožívají sice virtuální, ovšem o nic méně působící katastrofy.

Ve hře DayZ pobíjíte zombíky a pokoušíte se přežít.
Ve hře DayZ pobíjíte zombíky a pokoušíte se přežít.

Virtuální náhradníci

Jako modelové prostředí zvolí multi–playerovou online hru DayZ, ve které se více než milion hráčů pokouší přežít ve světě, kde civilizaci smetla nákaza zombie.

„Typ katastrofy je vedlejší, primárně tu nejde o zombie, ale o mechanismy přežití v nepřátelském prostředí a interakci mezi přeživšími – hráči,“ říká Guitton. Důležitý je také další unikátní prvek hry.

Když v jiné hře postava zemře, vrátí se o kousek zpět a pokračuje se stejnou postavou dál. Když zemře v DayZ nemá žádnou možnost přidat si životy a pokračovat.

Lze začít znovu, ale na jiném konci virtuálního světa na rozloze 225 km, a s novou postavou, která začíná od nuly. Původní postava, ke které má hráč po několika měsících investovaného času a energie často silné pouto, je pryč.

Proto hráči udělají pro její přežití všechno. Jako v životě.

Zabij dřív než budeš zabit. Takové je krédo nelítostného světa po světové katastrofě.
Zabij dřív než budeš zabit. Takové je krédo nelítostného světa po světové katastrofě.

Místo spolupráce zrada

Výsledek průzkumu nevypadá optimisticky. Vyplývá z něj, že v extrémních podmínkách padnou etické normy a zábrany, přestože vědomí si zažitá morální kritéria zachová, což u mnohých povede k výčitkám, ale rozhodování neovlivní.

I hráči, přestože si mohou vybrat buď individuální nepřátelský postoj nebo spolupráci s ostatními, což by zvýšilo jejich vlastní šance na přežití (jak také byla hra předběžně koncipována), většinou bojují jen za sebe.

Běžně zrazují spoluhráče a chovají se sobecky. Raději zabijí každého, než by riskovali, že budou zabiti. A dělají to přesto, že si přitom, nebo potom, uvědomují, že jednají špatně.

Ať už někoho „zabijí“ přímo, nebo pouze svým konáním způsobí smrt nepřímo (třeba krádeží zásob). Často se sice později snaží omlouvat – tvrdí třeba „Zpanikařil jsem a ztratil jsem nad sebou kontrolu,“ ale na jejich chování to nic nezmění.

Foto: goodfon.ru, Pinterest, Survivethis, polygon.com,
reklama
Související články
Věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule