Domů     Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
6.7.2024

Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Už ze stínů starověku vystupují plameny a kouř, které v roce 48 p. n. l.

změnily v popel 600 000 papyrových svitků nenahraditelné moudrosti a historie v útrobách shořelé Alexandrijské knihovny.

Vládcové s puncem tyrana se však nikdy nepoučí. A lid je nucen prožívat hrůzu ohnivého pekla znovu a znovu.

Jestliže příčinou zániku největší knihovny starověkého světa mělo být rozhodnutí Julia Caesara zapálit egyptské lodě v přístavu, který se mu nepodařilo vojensky udržet a kde knihovna sídlila, tragédii daleko větších rozměrů měl v červenci roku 64 n. l. záměrně rozpoutat šílený císař Nero.

„Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Foto: shutterstock

Plameny je pronásledují všude

Byla to Nerova odplata Římanům, „nemilujícím“ svého imperátora? Nebo lačná touha po lukrativních stavebních pozemcích věčného města? Anebo obojí? Historikové se dodnes neshodnou, výsledek však byl hrozivý. „V celém Římě vládl naprostý zmatek.

Podlehli mu všichni. Vyděšeně se třesoucí ženy i bezmocní lidé, staří i mladí, lidé myslící jen na vlastní záchranu i ti, kteří odhodlaně pomáhali druhým, prchající i takoví, kteří s útěkem váhali.

A kamkoli se pohnuli, oheň jako by je pronásledoval…“ Tak líčí římský historik Tacitus ohnivou zkázu starověké megapole největší říše své doby, jež si vyžádala tisíce lidských životů a zkázu tří čtvrtin Říma.

Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly

Přestože ničivé požáry jsou řazeny mezi přírodní katastrofy, v poslední době je hlavním viníkem jejich vzniku člověk. Ten má na svědomí obecně asi 80–90 procent všech ničivých požárů.

V Evropě připadají na přirozené příčiny požárů dokonce pouze 1–2 procenta z celkového počtu neštěstí. Příčiny přírodních požárů mohou být různé.

Oheň může být založen v počátku jako kontrolovaná zemědělská činnost a následně přerůst v nekontrolovaný lesní požár. To platí obzvláště při vypalování tropických pralesních porostů.

V letech 1997–1998 přerostlo vypalování pralesa v Indonésii – v kombinaci s povětrnostní situací – v sérii ničivých požárů, které na Kalimantanu a Sumatře zničily přes pět milionů hektarů pralesa a vyžádaly si přibližně 1000 obětí.

Další příčinou mohou být neopatrní turisté, neboť velké množství rizikových oblastí jsou zároveň vyhledávané turistické destinace. V současnosti se také množí případy žhářství či požáry vznikající při válečném konfliktu.

Mezi přirozené příčiny požárů pak nejčastěji patří zapálení porostů bleskem nebo důsledkem vulkanické činnosti.

Národní divadlo zapaluje žhavé uhlí

Vraťme se na ale úvod. Požár moderní budovy je samozřejmě katastrofou se vším všudy, ale tyto stavby jsou architektonicky i historicky nahraditelné.

A paradoxně často s lepším konečným výsledkem… Katastrofa se však mění v tragédii nevyčíslitelných rozměrů – tak jako v případě Alexandrijské knihovny či starověkého Říma – když oheň nenávratně zničí nenahraditelnou část dějin naší historie.

I Češi o tom vědí své. Ještě odpoledne osudného dne 12. srpna 1881 klempíři dokončují měděné bleskosvody na střeše pražského Národního divadla a použijí k tomu letovací kamínka. V půl páté mají hotovo, tři hrsti žhavého uhlí zalévají vodou a nasypou do okapu.

V pět hodin začíná pršet, a okapem tak navíc protéká voda. Přesto je zle. Voda totiž za pár minut přestává tryskat. Železnou oponu, pod níž stálo lešení pro štukatéry, se nakonec podaří spustit jen částečně, když už je oheň i v hledišti.

Šíření ohně navíc podporuje i silný vítr. A nakonec vzplane zbytkový plyn v potrubí. Oheň tak zcela zničí střechu divadla, jeviště i hlediště včetně dekorací k chystané premiéře Smetanovy Libuše.

Zachová se jen vestibul, foyer, lodžie archiv, šatna a divadelní kancelář. Hasiči naštěstí zachrání mnoho uměleckých děl.

Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly.
Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly.“ – Většina zničených požárů je dílem lidské nedbalosti. FOTO: Pixabay

Veletržní palác a dost! nastupuje Siemens

Zatím poslední velkou ránu uštědří ohnivá křídla červeného kohouta požárníkům i památkářům 16. října 2008. Krátce po 19. hodině se v pražské hasičské centrále rozdrnčí všechny telefony – celé levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti je v plamenech!

Policejní vyšetřování posléze ukáže, že požár způsobil zapnutý elektrický vařič, instalovaný v kuchyňce stánku jedné ze společností, která zde vystavuje.

Oheň se po několika hodinách podaří dostat pod kontrolu, šíří se však takovou rychlostí, že se křídlo už nepodaří zachránit. Škoda je stanovena na jednu miliardu korun. Částečná rekonstrukce si ale vyžádá mnohonásobně více.

Památkáři se shodují, že pokud by měl Veletržní palác v době svého požáru v roce 1974 moderní zabezpečovací systémy, škody by se pravděpodobně nevyšplhaly tak vysoko.

Proto když se v roce 2011 začíná rekonstruovat historická budova Národního muzea na pražském Václavském náměstí, otázce bezpečnosti se přikládá velká důležitost. Na scénu vstupuje společnost Siemens.

Její technologie mají napříště české historické skvosty chránit. A to nejen před požárem, ale i před lupiči uměleckých předmětů a děl nedozírné ceny.

Odliší požár od žáru slunce

Rekonstrukce Národního muzea přichází v nejvyšší čas.

Majestátní budova v horní části Václavského náměstí nebyla od svého vzniku v roce 1891 nijak významně opravována, a navíc byla poškozena střelbou v roce 1945 a 1968. Výsledky práce jsou skutečně velkolepé – budova dostává světlejší fasádu, nad hlavní schodiště se vrátí původní malované zasklení stropu.

Hlavně je ale budova vybavena nejmodernějším bezpečnostním systémem, který má chránit unikátní sbírky.

Požáry mohou vzniknout z různých příčin, včetně lidské nedbalosti, technické závady nebo úmyslného zapálení. Foto: shutterstock
Požáry mohou vzniknout z různých příčin, včetně lidské nedbalosti, technické závady nebo úmyslného zapálení. Foto: shutterstock

O ten se postará společnost Siemens, která historickou budovu Národního muzea napojí na svůj systém elektrické požární signalizace Sinteso.

„Národní muzeum nyní disponuje systémem, který úspěšně chrání pracovníky muzea, jeho návštěvníky a v neposlední řadě i exponáty v kvalitě, která je srovnatelná s nejlépe zabezpečenými objekty podobného charakteru v Evropě i ve světě,“ vysvětluje Milan Ceeh, obchodní ředitel ze společnosti Siemens Smart Infrastructure REU. Jejich hlásiče například dokáží rozlišit plameny od umělého osvětlení a žáru slunce.

Navíc jsou bezdrátové, takže ideální právě pro muzea a historické objekty. Kromě toho je v budově instalován i centrální dohledový systém, představující novou éru v nasazování řídicích systémů pro takzvané inteligentní budovy.

Obdobným systémem je zabezpečena i budova Národní technické knihovny, která je součástí areálu Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích.

Vyhořelý Libušín chrání Desigo

Tyto dvě budovy ale nejsou jediné, které si společnost Siemens vezme pod svá křídla. Nejnovější generace řídicího systému Desigo se dočká Archeopark Pavlov v okrese Břeclav nebo legendární chata Libušín, jeden ze symbolů beskydských Pusteven.

Právě ta je v roce 2014 zasažena zničujícím požárem. Ten zlikviduje její pravou část včetně nejhodnotnější jídelny. Chata je poprvé otevřena v roce 1899 a na její výzdobě se podílel Mikoláš Aleš.

Jako příčina devastujícího požáru před sedmi lety je stanovena špatná instalace kamen při opravě topení v roce 2008. Rozpočet na rekonstrukci shořelé památky se vyšplhá přes 110 milionů korun.

Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo
Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo

Hlídá i umělecké sbírky v Paříži

Nebezpečí požárů ale není jediná věc, která se musí v souvislosti s hodnotnými uměleckými díly ohlídat. Také obyčejný „zub času“ může vzácné artefakty navždy poslat do propadliště dějin.

Proto systém Desigo od Siemensu nenabízí jen protipožární ochranu, ale i další vychytávky, jako například udržování konstantní teploty v budově s uměleckými předměty, a to za jakéhokoliv počasí.

Důkazem má být budova Nadace Louise Vuittona v Paříži, kde jsou vystavována významná umělecká díla zejména z 20. století. Právě do ní společnost Siemens dodá svůj systém Desigo.

Tato novodobá ikona Paříže je otevřena v roce 2014. Jde o budovu se skleněnou fasádou, kde se zrcadlí obloha, koruny okolních stromů i vodní plocha v okolí.

Uvnitř najdeme díla amerického umělce Andyho Warhola, německého fotografa Andrease Gurskyho nebo amerického malíře Jeana-Michela Basquiata.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: shutterstock
Související články
Zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Zajímavosti
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
svět zločinu
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.