Skip to content
reklama

Dětský zrak potřebuje řádnou prevenci

Jak děti rostou, je potřeba věnovat pozornost spoustě vývojových záležitostí a nic nezanedbat. Jednou z nich je také péče o oči, které se u dětí rychle mění a vyvíjí. Preventivní prohlídky u očního lékaře byste tak neměli vynechávat ani přesouvat.

Díky řádnému vyšetření můžete odhalit případné problémy. Oftalmoložka radí, na co si dát pozor a jak pečovat o dětský zrak.

Zrak u dětí se ještě stále rozvíjí, a tak je možné, že se jim budou dioptrie v průběhu let různě měnit. Foto: TZ

S nástupem dětí do první třídy můžete slýchat větu „Já ale nevidím na tabuli“. Varovné signály, že se zrakem vašeho dítěte není něco v pořádku, můžete pozorovat mnohem dříve, a předejít tak rozvinutí se oční vady.

„Mezi nejčastější příznaky, že by dítě mohlo mít problém se zrakem, patří šilhání, mhouření očí, posouvání se blíže k televizi, posouvání si textu blíže, zakopávání, častá bolest hlavy či oka,“ říká MUDr. Hilda Pišteková, oftalmoložka. U malých dětí do 1 roka si pak můžeme všímat například slabší reakce na hračky nebo na světelné podněty a také mnutí si očí.

Časté dětské oční vady

Mezi nejčastější vady, tzv. refrakční, patří krátkozrakost (myopia), dalekozrakost (hypermetropia), nerovnoměrné zakřivení rohovky (astigmatismus). „U dětí je potřeba každou refrakční chybu zachytit co nejdříve, aby proběhl správný vývoj zrakových funkcí, které se vyvíjejí po narození zhruba do 6-7 roku života dítěte,“ dodává Pišteková. Správné korigování refrakčních chyb je důležitou prevencí vzniku tupozrakosti (amblyopie).

blank
To pro rodinný rozpočet může znamenat větší náklady. Foto: Pixabay

Prevence je základ

Pravidelná dávka vitamínů, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravý pohyb a dostatek spánku tvoří základ kvalitního zdravého života. U dětí to pak platí dvojnásob. Nezapomeňme jim proto tyto hodnoty předávat.

Existuje mnoho způsobů, jak pečovat o dětský zrak. Důležité je nechat dítě vyšetřit pediatrem. Takové vyšetření slouží jako orientační kontrola. Poté je potřeba navštívit i očního lékaře. Pokud možno, v rámci prevence se snažte vyhýbat úrazům očí a očního okolí či častému sledování televize či jiných obrazovek.

Kdy a kam s dětmi zajít

První orientační oční vyšetření dětem vždy provádí pediatr, a to při nástupu do mateřské a základní školy (tj. ve 3. a 6. roku života). Ten může dítě následně doporučit k očnímu lékaři, oftalmologovi.

„U dětí doporučuji vyšetření oftalmologem, protože dětem se musí oční vyšetření dělat pomocí aplikace kapek na rozšíření zornice. U starších dětí, například od 15 let, které už brýle či kontaktní čočky nosí, lze provést kontrolu a přeměření dioptrií pouze u optometristy,“ radí oftalmoložka MUDr.

Hilda Pišteková. Návštěva oftalmologa s malými dětmi je vhodná vždy při subjektivních obtížích, např. pokud dítěti utíkají oči i po prvním roce života, když šilhá, ale také pokud rodiče nosí silnější dioptrie či se v rodině vyskytuje oční choroba.

blank
Brýle pro děti také častěji podléhají různým defektům, mohou být častěji poškozené. Foto: Pixabay

Dětský zrak a modré světlo

Většina z nás žije ve světě, kde na nás modré světlo vyzařuje celé dny nepřirozeně odevšad. LED světla, digitální zařízení, jako jsou telefony, tablety, počítače. Velká spousta výzkumů upozorňuje především na vyzařování modrého světla ve večerních hodinách, kdy je pro kvalitu spánku velice škodlivé.

Ovšem přirozené modré světlo, například ze slunečních paprsků je potřebné pro regulaci našeho denního rytmu. Ovlivňuje spánek, bdění, hormonální procesy v těle. Oční lékařka MUDr. Hilda Pišteková říká: „Problémem u dětí v této moderní době je intenzivní používání telefonů a tabletů, se kterými pracují z velice blízké vzdálenosti a mají do něj soustředěný pohled (tedy méně často mrkají, a tak zvyšují výskyt krátkozrakosti).

“ Je velice důležité, především u dětí, dbát na kvalitní trávení volného času a koordinovat tak čas, který tráví u obrazovek.

Děti a kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček u dětí je možné tehdy, pokud je dítě psychicky i fyzicky vyspělé na to, aby zvládlo nasazení, vyndání či starostlivost a hygienu. Věk je v tomto směru tedy hodně individuální.

blank
Důležitá je také spolupráce s rodiči. Jiná situace nastává, pokud jde o terapeutické nošení kontaktních čoček, které aplikuje oftalmolog při léčbě některých očních onemocnění i v nízkém věku. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: TZ
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč dochází k degeneraci mozku? Klíčem může být železo
21stoleti.cz

Proč dochází k degeneraci mozku?...

Neobvyklý tandem českých vědců z Přírodovědecké...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Moloch: Opravdu existoval stroj na obětování dětí?
enigmaplus.cz

Moloch: Opravdu existoval stroj...

Slovo moloch v současnosti používáme většinou...
Ráj záhad: Žije v Manitobě lochneska i zabijácký medvěd?
enigmaplus.cz

Ráj záhad: Žije v Manitobě...

Odlehlou krajinou kanadské provincie Manitoba je...
Poznali jsme, že dělat dobré skutky se vyplácí
skutecnepribehy.cz

Poznali jsme, že dělat dobré...

Ocitli jsme se bez domova, byli jsme bezradní. Pak...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha