Skip to content
reklama
reklama

Dětský zrak potřebuje řádnou prevenci

Jak děti rostou, je potřeba věnovat pozornost spoustě vývojových záležitostí a nic nezanedbat. Jednou z nich je také péče o oči, které se u dětí rychle mění a vyvíjí. Preventivní prohlídky u očního lékaře byste tak neměli vynechávat ani přesouvat.

Díky řádnému vyšetření můžete odhalit případné problémy. Oftalmoložka radí, na co si dát pozor a jak pečovat o dětský zrak.

blank
Zrak u dětí se ještě stále rozvíjí, a tak je možné, že se jim budou dioptrie v průběhu let různě měnit. Foto: TZ

S nástupem dětí do první třídy můžete slýchat větu „Já ale nevidím na tabuli“. Varovné signály, že se zrakem vašeho dítěte není něco v pořádku, můžete pozorovat mnohem dříve, a předejít tak rozvinutí se oční vady.

„Mezi nejčastější příznaky, že by dítě mohlo mít problém se zrakem, patří šilhání, mhouření očí, posouvání se blíže k televizi, posouvání si textu blíže, zakopávání, častá bolest hlavy či oka,“ říká MUDr. Hilda Pišteková, oftalmoložka. U malých dětí do 1 roka si pak můžeme všímat například slabší reakce na hračky nebo na světelné podněty a také mnutí si očí.

Časté dětské oční vady

Mezi nejčastější vady, tzv. refrakční, patří krátkozrakost (myopia), dalekozrakost (hypermetropia), nerovnoměrné zakřivení rohovky (astigmatismus). „U dětí je potřeba každou refrakční chybu zachytit co nejdříve, aby proběhl správný vývoj zrakových funkcí, které se vyvíjejí po narození zhruba do 6-7 roku života dítěte,“ dodává Pišteková. Správné korigování refrakčních chyb je důležitou prevencí vzniku tupozrakosti (amblyopie).

blank
To pro rodinný rozpočet může znamenat větší náklady. Foto: Pixabay

Prevence je základ

Pravidelná dávka vitamínů, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravý pohyb a dostatek spánku tvoří základ kvalitního zdravého života. U dětí to pak platí dvojnásob. Nezapomeňme jim proto tyto hodnoty předávat.

Existuje mnoho způsobů, jak pečovat o dětský zrak. Důležité je nechat dítě vyšetřit pediatrem. Takové vyšetření slouží jako orientační kontrola. Poté je potřeba navštívit i očního lékaře. Pokud možno, v rámci prevence se snažte vyhýbat úrazům očí a očního okolí či častému sledování televize či jiných obrazovek.

Kdy a kam s dětmi zajít

První orientační oční vyšetření dětem vždy provádí pediatr, a to při nástupu do mateřské a základní školy (tj. ve 3. a 6. roku života). Ten může dítě následně doporučit k očnímu lékaři, oftalmologovi.

„U dětí doporučuji vyšetření oftalmologem, protože dětem se musí oční vyšetření dělat pomocí aplikace kapek na rozšíření zornice. U starších dětí, například od 15 let, které už brýle či kontaktní čočky nosí, lze provést kontrolu a přeměření dioptrií pouze u optometristy,“ radí oftalmoložka MUDr.

Hilda Pišteková. Návštěva oftalmologa s malými dětmi je vhodná vždy při subjektivních obtížích, např. pokud dítěti utíkají oči i po prvním roce života, když šilhá, ale také pokud rodiče nosí silnější dioptrie či se v rodině vyskytuje oční choroba.

blank
Brýle pro děti také častěji podléhají různým defektům, mohou být častěji poškozené. Foto: Pixabay

Dětský zrak a modré světlo

Většina z nás žije ve světě, kde na nás modré světlo vyzařuje celé dny nepřirozeně odevšad. LED světla, digitální zařízení, jako jsou telefony, tablety, počítače. Velká spousta výzkumů upozorňuje především na vyzařování modrého světla ve večerních hodinách, kdy je pro kvalitu spánku velice škodlivé.

Ovšem přirozené modré světlo, například ze slunečních paprsků je potřebné pro regulaci našeho denního rytmu. Ovlivňuje spánek, bdění, hormonální procesy v těle. Oční lékařka MUDr. Hilda Pišteková říká: „Problémem u dětí v této moderní době je intenzivní používání telefonů a tabletů, se kterými pracují z velice blízké vzdálenosti a mají do něj soustředěný pohled (tedy méně často mrkají, a tak zvyšují výskyt krátkozrakosti).

“ Je velice důležité, především u dětí, dbát na kvalitní trávení volného času a koordinovat tak čas, který tráví u obrazovek.

Děti a kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček u dětí je možné tehdy, pokud je dítě psychicky i fyzicky vyspělé na to, aby zvládlo nasazení, vyndání či starostlivost a hygienu. Věk je v tomto směru tedy hodně individuální.

blank
Důležitá je také spolupráce s rodiči. Jiná situace nastává, pokud jde o terapeutické nošení kontaktních čoček, které aplikuje oftalmolog při léčbě některých očních onemocnění i v nízkém věku. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: TZ
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....