Skip to content
reklama
reklama

Simon Wiesenthal: Přežil hrůzy koncentračních táborů a dostal nacisty před soud

Když s koncem druhé světové války byli Němci přinuceni začít zakrývat své hrůzné válečné zločiny a především zločiny proti lidskosti, možná tajně doufali, že se to před světem podaří utajit. Dělali pro to všechno možné.

Přesto se ale zprávy o jejich činech brzy dostaly na veřejnost. Ti, kteří to měli na svědomí, v některých případech spáchali sebevraždu, jiní byli chyceni a odsouzeni, ale mnozí uprchli.

Po jejich stopách se vydali lovci nacistů. Mnohdy sami bývalí vězni koncentračních táborů, kteří se nehodlali smířit s tím, že lidé, kteří mají na svědomí smrt šesti milionů jejich přátel, jsou na svobodě.

Nejznámější lovec nacistů má přitom napojení i na Prahu. Jeho jméno zní Simon Wiesenthal.

VĚZNĚM VE ČTYŘECH KONCENTRÁCÍCH

Wiesenthal se narodil v roce 1908 do oblasti, která měnila hranice jako na běžícím páse. V době jeho narození patřilo město Bučač Rakousko-Uhersku, v meziválečných letech Polsku, po válce Sovětskému svazu a po jeho rozpadu až do dnešních dnů Ukrajině.

Wiesenthal vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, ale se začátkem války dopadly na jeho rodinu po anexi Polska a Ukrajiny represe Sovětů. Jeho otec pravděpodobně zemřel ve vězení, bratr byl zastřelen.

V roce 1941, kdy se zhroutil pakt Ribbentropp-Molotov a Němci zaútočili na Sovětský svaz, byl Wiesenthal zatčen a uvržen do koncentračního tábora Janowska a poté do tábora Ostbahn, odkud se mu těsně před začátkem masového vyvražďování v roce 1943 podařilo utéct.

Svoboda mu ovšem dlouho nezůstala, byl dopaden a vrácen do Janowsky, kde se neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu. Válku přežil pouze z důvodu, že velení tábora muselo mít nějaké vězně, jinak by byl tábor zrušen a oni posláni na frontu.

Po likvidaci tábora byl převezen dál na západ a osvobození se dočkal v Mathausenu.

ZAPÁLENÝM LOVCEM NACISTŮ

Po válce se Wiesenthal k architektuře nevrátil, ale začal shromažďovat důkazy proti nacistickým zločincům. V roce 1947 založil v Linci v Rakousku Židovské dokumentační středisko, které v průběhu let vypátralo řadu vysoce postavených nacistů.

Úzce přitom spolupracovalo s izraelskou tajnou službou Mosad a společnými silami vypátrali především Adolfa Eichmanna, kterého unesli v roce 1960 z Argentiny a postavili v Izraeli před soud. Eichmann byl jako dodnes jediný odsouzen civilním izraelským soudem k trestu smrti.

blank
Adolf Eichmann byl v roce 1960 unesen izraelskou tajnou službou z Argentiny a v Izraeli odsouzen k trestu smrti. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Wiesenthal poté vypátral mnoho dalších bývalých nacistů, mezi jinými Franze Stangla, vedoucího pracovníka programu eutanazie mentálně postižených Němců a později velitele koncentráků Sobibor a Treblinka a sadistickou dozorkyni z koncentračního tábora Majdanek Hermine Braunsteinerovou.

Před soud postavil mimo jiné i Karla Silbebauera, který odhalil v Nizozemsku úkryt Anne Frankové a její rodiny. Nepodařilo se mu však vypátrat Josefa Mengeleho, který zemřel v roce 1979 v Brazílii. Byl pohřben pod falešným jménem a jeho identitu odhalila teprve analýza kosterních pozůstatků o šest let později.

Wiesenthal zasvětil stíhání nacistických zločinců téměř celý zbytek života. Zemřel v roce 2005 ve věku 96 let. I přes neúnavnou snahu jeho i mnoha dalších lovců nacistů dodnes zůstávají nevyřešené případy.

Nejznámějším nacistou, který nikdy nebyl dopaden a je pravděpodobně dávno mrtev, je Aribert Heim, který byl doktorem v Mathausenu, kde prováděl kruté experimenty na vězních. Dostal tak přezdívku Doktor Smrt.

Údajně měl zemřít v Egyptě v roce 1992, ale někteří lovci nacistů se domnívají, že stále žije a skrývá se v Jižní Americe.

blank
Wiesenthal na fotografii z roku 1982. FOTO: National Archives of the Netherlands, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...