Mnoho lidí si o ní myslí, že je téměř zázračná. Takzvaná tradiční čínská medicína je dnes celosvětově nejrozšířenější alternativní léčbou.
Jenže to, co se dnes vydává za tradiční čínskou medicínu, je její umělá podoba z 20. století.
Zápas dvou přístupů
Tradiční čínské léčebné metody staré celá tisíciletí zahrnovaly především léčbu přípravky z bylin i těl živočichů, akupunkturu, masáže, správnou životosprávou a meditace. V 17. století ale do Číny začala pronikat západní medicína.
Novinkou tu byla třeba chirurgie. Číňané, kteří nikdy dříve neprováděli pitvy, neznali tak podrobně anatomii lidského těla a západním lékařům nemohli konkurovat. Na začátku 20. století tak z původní tradiční čínské medicíny jen nepatrné torzo.
Komunistická léčba
K prudké změně došlo v 50. letech 20. století, kdy se dostali k moci komunisté. Tehdy byl v Číně nedostatek západních léků i lékařů, léčba tradiční medicínou byla nutností.
Mnoho z tradic ale bylo zapomenuto a i toto období přestála moderní západní medicína v Číně jako hlavní způsob léčby. Tradiční čínská medicína zajišťuje v zemi svého původu dnes jen sedminu zdravotní péče.
Přesto je hlavně v Evropě a USA nesmírně populární a považována za všelék. Ne vždy je to ale pravda.
Můžeme dostat rakovinu?
Rozbor tradičních čínských přípravků totiž v některých odhalil kyselinu aristolochovou, která je velmi agresivním původcem rakoviny. Právě tyto přípravky podle všeho mohou za rekordně vysoký výskyt rakoviny močového ústrojí na Tchaj-wanu.
Přinejmenším třetina obyvatel tohoto ostrova totiž rostlinné léky s touto kyselinou pravidelně užívá. Škodlivé účinky této látky ale byly objeveny až v 90. letech 20. století. Ovšem mnoho dalších přípravků se žádných rozborů nedočká.
Jak se neopít
Na druhou stranu se v čínské medicíně podařilo i v moderní době objevit velice zajímavé a účinné přípravky. Asi nejdůležitější je artemisin získávaný z pelyňku, pomáhá léčit malárii, na kterou umírá ročně 1 000 000 lidí.
Méně významným, ale praktickým příkladem úspěšné inspirace v tradiční čínské medicíně by mohl být i lék proti opilosti z plodů stromu dužistopky sladké, který roste v Číně, Koreji a Japonsku.