Americkou expedici pronásleduje smůla. Několik pracovníků je pokousáno jedovatými chřestýši, auta archeologů z neznámých důvodů sjedou ze svahu a nakonec přijde obvinění mongolského premiéra z narušení posvátné lokality.
Byli snad výzkumníci nebezpečně blízko objevu hrobky mongolského vojevůdce, a proto se stali obětí kletby?
Čingischán (cca 1162 – 1227) patří bezpochyby k nejúspěšnějším dobyvatelům historie.
Vojska mongolského válečníka si ve středověku podmaňují metropole významných říší – Damašek, Bagdád či Peking. Ze všech dobytých měst si odvážejí bohatou kořist.
Nechybí mezi nimi vzácné zbraně z Číny nebo cenné náboženské artefakty ruských pravoslavných církví. Kam však Mongolové svůj lup uložili?
Dosud nenalezená hrobka
Poměrně častým zvykem bylo, že panovník si své bohatství odnesl na věčnost. Ztracené cennosti by se tak mohly nacházet v Čingsichánově hrobce. Hrob legendárního válečníka se ovšem dodnes nepodařilo najít.
Podle pověstí zabili Čingsichánovi věrní tisíce otroků, kteří pracovali na jeho hrobce, aby nikdo nemohl prozradit polohu stavby. Byl mocný vládce pohřben v Číně, kde údajně nalezl svůj konec, nebo v rodném Mongolsku?
Archeologové nyní s nadějí upírají zraky k mongolské lokalitě zvané Ikh Chorig (Velké tabu) poblíž pohoří Burhan Chaldun. Ještě nedávno měli do této oblasti všichni cizinci zapovězený přístup.
Skrývá se zde snad Čingischánův hrob a Mongolové si z nějakého důvodu nepřejí porušit posmrtný klid nejslavnějšího muže své historie?
Pověst o hrůzostrašné kletbě
Dosud největší objev v lokalitě Velké Tabu učiní v roce 2004 Japonci, kteří zde naleznou trosky válečníkova letního paláce. Hrobka však dosud zůstává skryta. Archeologové by však měli postupovat opatrně.
Místo válečníkova posledního odpočinku prý chrání strašlivá kletba. Možná právě ona způsobila záhadné zmizení celé německé archeologické expedice v sedmdesátých letech minulého století. Nebo ji v tichosti zlikvidovaly mongolské úřady? A jak si vysvětlit sérii nehod, které postihly americkou expedici v roce 2002?
Nápadná smůla
Bývalý obchodník se zlatem Maury Kravitz a historik z chicagské univerzity John Woods započínají vykopávky v oblasti Oglogchiin Kherem asi 200 kilometrů od hlavního města Mongolska Ulánbátaru.
Jenže archeologické práce jim zkomplikují jedovatí hadi, kteří kousnou několik členů týmu. Pak jejich auta z nevysvětlitelného důvodu sjedou ze svahu a nakonec vzbudí nevoli samotného mongolského premiéra Dashiina Byambasurena (*1942).
„Odmítám, aby zlatá hrobka našeho předka byla narušena,“ vyjádří se v tisku. Nakonec je výpravě odebráno povolení a veškeré snažení výzkumníků vyjde vniveč.
Přiblížili se snad Američané ke skutečné hrobce slavného vojevůdce, a proto je mongolští nejvyšší představitelé zastavili? Zmařilo jejich naděje dávné prokletí?