„Máte příliš krátký kabátec,“ kárá roku 1365 Karla IV. papež Urban V. Vytýká mu marnivost. Jenže krátké kabátce a upnuté kalhoty, to je styl, jehož se císař nevzdá. Chce dobře vypadat a francouzskou módu má rád.
Z Pražského hradu vytváří Karel IV. (1316–1378) rezidenci po francouzském vzoru a stylem země, kde byl vychováván, se inspiruje i ve svém dalším životě.
I když jeho palác nemůže svojí rozlohou konkurovat tomu pařížskému, i tak tvoří reprezentační prostory v prvním patře tři místnosti.
Například v sále o rozměrech 30 krát 15 metrů (v hradním křídle, jehož část později vyhořela) udílí audience, organizuje dvorské sněmy a hostiny.
Ochutnávač ručí za vladařovo zdraví
V nákladném stylu nezůstává pozadu ani královská tabule, kde se používá cenné stolní náčiní, hlavně mísy a poháry. Pečuje o ně sluha zvaný šisléř. Stará se o jejich čistotu i uložení do truhel. Servírování mají na starosti další dva sloužící.
Úřad stolníka a číšníka je ale jenom čestný, praktickou stránku podávání jídla pro císaře má na starosti takzvaný předkraječ a šenk. Předkraječ ochutnává pokrmy, šenk víno, kterým se bude panovník občerstvovat. Oba ručí za to, že na stůl nepřijde žádný otrávený pokrm či nápoj.
Utrácí se za hovězí i koroptve
Zbytky účtů z doby kolem roku 1370 vypovídají o tom, za co Karlova císařská kuchyně nejčastěji utrácela. Největší položky tvořilo hovězí a telecí maso, kuřata, koroptve, zajíci, čerstvé ryby nebo veverky. K pečínkám se podává chléb od pražských pekařů. Popíjejí se francouzská a rakouská vína, ale i pivo a malvaz.
Dráždí krátkými šaty
„Někteří velmoži němečtí, kteří čistou láskou milují Tvoji čest, reptají a velmi těžce nesou, že ty svými šaty, které nosíš příliš krátké a těsné, nezachováváš onu vážnost, kterou vyžaduje vrchol důstojnosti,“ vyčítá Karlovi 25. února 1348 papež Klement VI. (1291–1352).
Ovšem ten si z jeho poznámek nic nedělá.
Dvůr učí módnímu oblékání
Stejně tak mu nevadí, když dostává za totéž později vyčiněno i od dalšího Svatého otce Urbana V. (1310–1370). Císař se rád krásně obléká, z francouzského dvora je zvyklý nosit ty nejžhavější módní novinky.
Aktuální trendy v oblékání ostatně zavádí i v Čechách. Jeden z jeho dvořanů, Beneš Krabice z Weitmile (†1375), upozorňuje například na vycpávky šatů na hrudi nebo na zobákovité střevíce. České oblékání mělo do té doby blíž k německému stylu.