Domů     Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
10.10.2023

Které tvory na Zemi můžeme označit za nejchytřejší? Samozřejmě, vyšší primáty včetně nás, lidí. A kdo dál? Delfíni? Mravenci? Chobotnice? Nejinteligentnějšími ptáky jsou bezesporu krkavcovití.

Řada vědců se však překvapivě shoduje, že může jít o nejinteligentnějšími tvory hned po primátech – a většinu z nich dokonce strčí do kapsy.

Její drsně znějící krááá si jen těžko spletete s jiným ptákem. Umí ale i relativně tiše „zpívat“. Do své múzické tvorby občas zařadí zvuky jiných zvířat. A někdy dokonce lidskou řeč.

Pokud u nás žijící vráně černé (Corvus corone) z čeledi krkavcovitých věnujete dostatek pozornosti, může se naučit i několik slov. Vrány jsou monogamní. V době dospělosti, která začíná třetím rokem, si najdou partnera a zůstávají s ním celý život.

A jak poznáte vránu od havrana polního (Corvus frugilegus)? Pokud se na ni podíváte v letu, má na rozdíl od něj rovný ocas.

Co dokáže naše vrána?

Vrána černá se dožívá až 19 let. Zní to jako úctyhodná délka, ale třeba vrána havajská (Corvus hawaiiensis) by oslavila ještě desatery narozeniny navíc. Pokud chtějí „naše“ vrány poobědvat třeba ořech, snaží se k jádru dostat rafinovanými způsoby.

Třeba tak, že vyletí do výšky a pouští jej na tvrdý povrch. Ovšem havajské nebo americké (Corvus brachyrhynchos) vrány jdou ještě dál. Když se jim nedaří dostat k potravě v podobě červíků, vyloví je za pomoci vhodného nástroje.

Královnami mezi vraními konstruktéry a fyziky jsou ovšem vrány novokaledonské (Corvus moneduloides). Setkat se s nimi můžete jen v pacifické Nové Kaledonii na ostrovech Grande Terre a Maré.

Vědcům vyráží již několik let dech jejich schopnost kombinatoriky i pochopení fyzikálních jevů.

Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0
Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0

V zrcadle se nepozná, ale vyrobí hák

Lidé se začínají v zrcadle rozpoznávat zhruba od 18 měsíců a výš. V zrcadle se identifikují ale i třeba delfín skákavý (Tursiops truncatus), straka obecná (Pica pica) nebo holubi (Columba). A co slavné novokaledonské okřídlené krasavice?

Zřejmě nejinteligentnější pták světa bohužel ne. Naopak – odraz v zrcadle soustavně napadá coby konkurenci. Zato dokáže řadu věcí, které nesvede ani šimpanz (Pan). Aby se dostala k potravě, změní se v konstruktéra.

Vyrobí si hák a jde z těžko dostupných hloubek tlejících pralesních kmenů lovit tučné červy. Pokud se výrobek obzvlášť vydaří, schová si ho.

Většina vran má tak po ostrovech v různých schovávačkách za kůrou nebo třeba pod kořenem poschovanou řadu užitečných nástrojů. A světe div se, mají i schopnost, kterou by jim mohla většina lidí závidět: pamatují si, kde je který nástroj uložený.

Zkouška z fyziky? Za jedna!

Kolik to váží? Jakou to má hustotu? Tyhle otázky si pokládáme až na základní škole. Pokud jim v rámci experimentu podrobíme šimpanze, neuspějeme. Zato novokaledonské vrány vědce zaskočí.

Fyzikální pokusy, díky kterým mohou získat laskominy za odměnu, řeší lépe, než leckterý šesťák. V některých případech dokonce jako vůbec první zástupce říše zvířat! Vědci na ostrovech odchytí 12 vran.

Jejich pobyt pod vědeckým dohledem připomíná stipendium na prestižní univerzitě. Vrány se rozdělí do dvou studijních skupin o šesti jedincích. Cvičení z fyziky začíná. Chce-li vrána zákusek, musí do úzké nádoby hodit předmět těžší, než voda.

Druhá skupina má úkol přesně opačný. Může něco tak sofistikovaného fungovat? Překvapivě ano!

Show před ventilátorem

Výjev chvílemi připomíná absurdní komedii, jde ale o pře vratný pokus. Ventilátor si pohrává s kusem lepenky. Vrány na ten výjev zírají. Brzy pochopí, že různé materiály mají odlišné vlastnosti.

Z pohybu věcí ve větru vydedukují, které unesou a které naopak ne. A dokonce i to, co je vhodné hodit do nádoby s vodou, aby dostaly pamlsek. Když vrány pochopí zadání – různé pro každou ze skupin, vybírají převážně vhodné předměty.

Jedna skupina těžké, druhá lehké. Jak se pozná, že jde o cílenou aktivitu? Pokud byly do pokusu zařazeny věci, které ptáci neviděli poletovat před ventilátorem, berou do zobáku materiály zcela náhodně.

Kdo bude bez oběda?

Vědci z Oxfordské univerzity a Společnosti Maxe Plancka zastřešující německý výzkum dají hlavy dohromady a objeví další unikátní schopnost vran. Pokud se k potravě nedostanou pomocí jediného nástroje, dokážou jich zkombinovat hned několik.

Vyrobí si tak neotřelou pomůcku. Tohle zvládnou mimo novokalendonských vran jen někteří primáti. A jako u lidí i zvířat, také u vran je vidět rozdíl v inteligenci.

Když dostane 8 pokusných vran krabici s jídlem, které se dá vydolovat jen větvičkou, nezaváhá jediná. Napodruhé ale lstiví výzkumníci jídlo v krabici posunou tak, aby na ně krátká větvička nedosáhla. Řešení? Ptáci musí větvičku zkombinovat s jiným materiálem. Tady už poobědvá jen půlka vran.

Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay
Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay

Mango Einsteinová

Jmenuje se Mango – nebo jí tak alespoň vědci říkají. Mezi osmi náhodně vybranými novokaledonskými vránami je za génia. Když ostatní vrány marně strkají věci do známé nádoby, ona jediná zkombinuje dokonce tři předměty a dostane se k laskominám.

Spíše pro forma udělá anglicko-německý tým ještě další kolo. Primadona Mango opět exceluje. Bez problému kombinuje vhodným způsobem i čtyři předměty.

Vědci tak tuší, že některé novokalendonské vrány mohou mít v určitém ohledu inteligenci srovnatelnou až s pětiletým dítětem.

A když si vezmeme, že v první třídě základní školy občas i nějaké pětileté dítko najdeme, jde o průlomové poznání o inteligenci konkrétních druhů fauny.

EPOCHAplus.cz ve víru evoluce:

„Nemáme tušení, jak to dělají. Alespoň zatím ne.

Možná využívají nějakou formu virtuální simulace problému a vybírají pak z různých scénářů, které shledají použitelnými,“ rozebírá pozoruhodnou mysl novokaledonských vran zoolog se specializací na evoluční biologii, oxfordský profesor Alex Kacelnik.

Zkoumání inteligence vran má přesah i pro člověka. Může nám ukázat, jak probíhala naše vlastní evoluce.

Mnozí evoluční biologové se domnívají, že schopnost kombinace více nástrojů souvisela i s vývojem řeči a dohromady posunuli člověka na další příčku inteligence.

Foto: Pixabay, ikonka: Armin Kübelbeck / CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho