Domů     Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
10.10.2023

Které tvory na Zemi můžeme označit za nejchytřejší? Samozřejmě, vyšší primáty včetně nás, lidí. A kdo dál? Delfíni? Mravenci? Chobotnice? Nejinteligentnějšími ptáky jsou bezesporu krkavcovití.

Řada vědců se však překvapivě shoduje, že může jít o nejinteligentnějšími tvory hned po primátech – a většinu z nich dokonce strčí do kapsy.

Její drsně znějící krááá si jen těžko spletete s jiným ptákem. Umí ale i relativně tiše „zpívat“. Do své múzické tvorby občas zařadí zvuky jiných zvířat. A někdy dokonce lidskou řeč.

Pokud u nás žijící vráně černé (Corvus corone) z čeledi krkavcovitých věnujete dostatek pozornosti, může se naučit i několik slov. Vrány jsou monogamní. V době dospělosti, která začíná třetím rokem, si najdou partnera a zůstávají s ním celý život.

A jak poznáte vránu od havrana polního (Corvus frugilegus)? Pokud se na ni podíváte v letu, má na rozdíl od něj rovný ocas.

Co dokáže naše vrána?

Vrána černá se dožívá až 19 let. Zní to jako úctyhodná délka, ale třeba vrána havajská (Corvus hawaiiensis) by oslavila ještě desatery narozeniny navíc. Pokud chtějí „naše“ vrány poobědvat třeba ořech, snaží se k jádru dostat rafinovanými způsoby.

Třeba tak, že vyletí do výšky a pouští jej na tvrdý povrch. Ovšem havajské nebo americké (Corvus brachyrhynchos) vrány jdou ještě dál. Když se jim nedaří dostat k potravě v podobě červíků, vyloví je za pomoci vhodného nástroje.

Královnami mezi vraními konstruktéry a fyziky jsou ovšem vrány novokaledonské (Corvus moneduloides). Setkat se s nimi můžete jen v pacifické Nové Kaledonii na ostrovech Grande Terre a Maré.

Vědcům vyráží již několik let dech jejich schopnost kombinatoriky i pochopení fyzikálních jevů.

Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0
Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0

V zrcadle se nepozná, ale vyrobí hák

Lidé se začínají v zrcadle rozpoznávat zhruba od 18 měsíců a výš. V zrcadle se identifikují ale i třeba delfín skákavý (Tursiops truncatus), straka obecná (Pica pica) nebo holubi (Columba). A co slavné novokaledonské okřídlené krasavice?

Zřejmě nejinteligentnější pták světa bohužel ne. Naopak – odraz v zrcadle soustavně napadá coby konkurenci. Zato dokáže řadu věcí, které nesvede ani šimpanz (Pan). Aby se dostala k potravě, změní se v konstruktéra.

Vyrobí si hák a jde z těžko dostupných hloubek tlejících pralesních kmenů lovit tučné červy. Pokud se výrobek obzvlášť vydaří, schová si ho.

Většina vran má tak po ostrovech v různých schovávačkách za kůrou nebo třeba pod kořenem poschovanou řadu užitečných nástrojů. A světe div se, mají i schopnost, kterou by jim mohla většina lidí závidět: pamatují si, kde je který nástroj uložený.

Zkouška z fyziky? Za jedna!

Kolik to váží? Jakou to má hustotu? Tyhle otázky si pokládáme až na základní škole. Pokud jim v rámci experimentu podrobíme šimpanze, neuspějeme. Zato novokaledonské vrány vědce zaskočí.

Fyzikální pokusy, díky kterým mohou získat laskominy za odměnu, řeší lépe, než leckterý šesťák. V některých případech dokonce jako vůbec první zástupce říše zvířat! Vědci na ostrovech odchytí 12 vran.

Jejich pobyt pod vědeckým dohledem připomíná stipendium na prestižní univerzitě. Vrány se rozdělí do dvou studijních skupin o šesti jedincích. Cvičení z fyziky začíná. Chce-li vrána zákusek, musí do úzké nádoby hodit předmět těžší, než voda.

Druhá skupina má úkol přesně opačný. Může něco tak sofistikovaného fungovat? Překvapivě ano!

Show před ventilátorem

Výjev chvílemi připomíná absurdní komedii, jde ale o pře vratný pokus. Ventilátor si pohrává s kusem lepenky. Vrány na ten výjev zírají. Brzy pochopí, že různé materiály mají odlišné vlastnosti.

Z pohybu věcí ve větru vydedukují, které unesou a které naopak ne. A dokonce i to, co je vhodné hodit do nádoby s vodou, aby dostaly pamlsek. Když vrány pochopí zadání – různé pro každou ze skupin, vybírají převážně vhodné předměty.

Jedna skupina těžké, druhá lehké. Jak se pozná, že jde o cílenou aktivitu? Pokud byly do pokusu zařazeny věci, které ptáci neviděli poletovat před ventilátorem, berou do zobáku materiály zcela náhodně.

Kdo bude bez oběda?

Vědci z Oxfordské univerzity a Společnosti Maxe Plancka zastřešující německý výzkum dají hlavy dohromady a objeví další unikátní schopnost vran. Pokud se k potravě nedostanou pomocí jediného nástroje, dokážou jich zkombinovat hned několik.

Vyrobí si tak neotřelou pomůcku. Tohle zvládnou mimo novokalendonských vran jen někteří primáti. A jako u lidí i zvířat, také u vran je vidět rozdíl v inteligenci.

Když dostane 8 pokusných vran krabici s jídlem, které se dá vydolovat jen větvičkou, nezaváhá jediná. Napodruhé ale lstiví výzkumníci jídlo v krabici posunou tak, aby na ně krátká větvička nedosáhla. Řešení? Ptáci musí větvičku zkombinovat s jiným materiálem. Tady už poobědvá jen půlka vran.

Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay
Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay

Mango Einsteinová

Jmenuje se Mango – nebo jí tak alespoň vědci říkají. Mezi osmi náhodně vybranými novokaledonskými vránami je za génia. Když ostatní vrány marně strkají věci do známé nádoby, ona jediná zkombinuje dokonce tři předměty a dostane se k laskominám.

Spíše pro forma udělá anglicko-německý tým ještě další kolo. Primadona Mango opět exceluje. Bez problému kombinuje vhodným způsobem i čtyři předměty.

Vědci tak tuší, že některé novokalendonské vrány mohou mít v určitém ohledu inteligenci srovnatelnou až s pětiletým dítětem.

A když si vezmeme, že v první třídě základní školy občas i nějaké pětileté dítko najdeme, jde o průlomové poznání o inteligenci konkrétních druhů fauny.

EPOCHAplus.cz ve víru evoluce:

„Nemáme tušení, jak to dělají. Alespoň zatím ne.

Možná využívají nějakou formu virtuální simulace problému a vybírají pak z různých scénářů, které shledají použitelnými,“ rozebírá pozoruhodnou mysl novokaledonských vran zoolog se specializací na evoluční biologii, oxfordský profesor Alex Kacelnik.

Zkoumání inteligence vran má přesah i pro člověka. Může nám ukázat, jak probíhala naše vlastní evoluce.

Mnozí evoluční biologové se domnívají, že schopnost kombinace více nástrojů souvisela i s vývojem řeči a dohromady posunuli člověka na další příčku inteligence.

Foto: Pixabay, ikonka: Armin Kübelbeck / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Zajímavosti
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.