Domů     Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
Chytré vrány: V testech předčí i šimpanze!
10.10.2023

Které tvory na Zemi můžeme označit za nejchytřejší? Samozřejmě, vyšší primáty včetně nás, lidí. A kdo dál? Delfíni? Mravenci? Chobotnice? Nejinteligentnějšími ptáky jsou bezesporu krkavcovití.

Řada vědců se však překvapivě shoduje, že může jít o nejinteligentnějšími tvory hned po primátech – a většinu z nich dokonce strčí do kapsy.

Její drsně znějící krááá si jen těžko spletete s jiným ptákem. Umí ale i relativně tiše „zpívat“. Do své múzické tvorby občas zařadí zvuky jiných zvířat. A někdy dokonce lidskou řeč.

Pokud u nás žijící vráně černé (Corvus corone) z čeledi krkavcovitých věnujete dostatek pozornosti, může se naučit i několik slov. Vrány jsou monogamní. V době dospělosti, která začíná třetím rokem, si najdou partnera a zůstávají s ním celý život.

A jak poznáte vránu od havrana polního (Corvus frugilegus)? Pokud se na ni podíváte v letu, má na rozdíl od něj rovný ocas.

Co dokáže naše vrána?

Vrána černá se dožívá až 19 let. Zní to jako úctyhodná délka, ale třeba vrána havajská (Corvus hawaiiensis) by oslavila ještě desatery narozeniny navíc. Pokud chtějí „naše“ vrány poobědvat třeba ořech, snaží se k jádru dostat rafinovanými způsoby.

Třeba tak, že vyletí do výšky a pouští jej na tvrdý povrch. Ovšem havajské nebo americké (Corvus brachyrhynchos) vrány jdou ještě dál. Když se jim nedaří dostat k potravě v podobě červíků, vyloví je za pomoci vhodného nástroje.

Královnami mezi vraními konstruktéry a fyziky jsou ovšem vrány novokaledonské (Corvus moneduloides). Setkat se s nimi můžete jen v pacifické Nové Kaledonii na ostrovech Grande Terre a Maré.

Vědcům vyráží již několik let dech jejich schopnost kombinatoriky i pochopení fyzikálních jevů.

Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0
Vrány zvládají výrobu sofistikovaných nástrojů. Foto: Loz (L. B. Tettenborn) / CC BY-SA 3.0

V zrcadle se nepozná, ale vyrobí hák

Lidé se začínají v zrcadle rozpoznávat zhruba od 18 měsíců a výš. V zrcadle se identifikují ale i třeba delfín skákavý (Tursiops truncatus), straka obecná (Pica pica) nebo holubi (Columba). A co slavné novokaledonské okřídlené krasavice?

Zřejmě nejinteligentnější pták světa bohužel ne. Naopak – odraz v zrcadle soustavně napadá coby konkurenci. Zato dokáže řadu věcí, které nesvede ani šimpanz (Pan). Aby se dostala k potravě, změní se v konstruktéra.

Vyrobí si hák a jde z těžko dostupných hloubek tlejících pralesních kmenů lovit tučné červy. Pokud se výrobek obzvlášť vydaří, schová si ho.

Většina vran má tak po ostrovech v různých schovávačkách za kůrou nebo třeba pod kořenem poschovanou řadu užitečných nástrojů. A světe div se, mají i schopnost, kterou by jim mohla většina lidí závidět: pamatují si, kde je který nástroj uložený.

Zkouška z fyziky? Za jedna!

Kolik to váží? Jakou to má hustotu? Tyhle otázky si pokládáme až na základní škole. Pokud jim v rámci experimentu podrobíme šimpanze, neuspějeme. Zato novokaledonské vrány vědce zaskočí.

Fyzikální pokusy, díky kterým mohou získat laskominy za odměnu, řeší lépe, než leckterý šesťák. V některých případech dokonce jako vůbec první zástupce říše zvířat! Vědci na ostrovech odchytí 12 vran.

Jejich pobyt pod vědeckým dohledem připomíná stipendium na prestižní univerzitě. Vrány se rozdělí do dvou studijních skupin o šesti jedincích. Cvičení z fyziky začíná. Chce-li vrána zákusek, musí do úzké nádoby hodit předmět těžší, než voda.

Druhá skupina má úkol přesně opačný. Může něco tak sofistikovaného fungovat? Překvapivě ano!

Show před ventilátorem

Výjev chvílemi připomíná absurdní komedii, jde ale o pře vratný pokus. Ventilátor si pohrává s kusem lepenky. Vrány na ten výjev zírají. Brzy pochopí, že různé materiály mají odlišné vlastnosti.

Z pohybu věcí ve větru vydedukují, které unesou a které naopak ne. A dokonce i to, co je vhodné hodit do nádoby s vodou, aby dostaly pamlsek. Když vrány pochopí zadání – různé pro každou ze skupin, vybírají převážně vhodné předměty.

Jedna skupina těžké, druhá lehké. Jak se pozná, že jde o cílenou aktivitu? Pokud byly do pokusu zařazeny věci, které ptáci neviděli poletovat před ventilátorem, berou do zobáku materiály zcela náhodně.

Kdo bude bez oběda?

Vědci z Oxfordské univerzity a Společnosti Maxe Plancka zastřešující německý výzkum dají hlavy dohromady a objeví další unikátní schopnost vran. Pokud se k potravě nedostanou pomocí jediného nástroje, dokážou jich zkombinovat hned několik.

Vyrobí si tak neotřelou pomůcku. Tohle zvládnou mimo novokalendonských vran jen někteří primáti. A jako u lidí i zvířat, také u vran je vidět rozdíl v inteligenci.

Když dostane 8 pokusných vran krabici s jídlem, které se dá vydolovat jen větvičkou, nezaváhá jediná. Napodruhé ale lstiví výzkumníci jídlo v krabici posunou tak, aby na ně krátká větvička nedosáhla. Řešení? Ptáci musí větvičku zkombinovat s jiným materiálem. Tady už poobědvá jen půlka vran.

Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay
Vrány mají úžasnou paměť. Foto: Pixabay

Mango Einsteinová

Jmenuje se Mango – nebo jí tak alespoň vědci říkají. Mezi osmi náhodně vybranými novokaledonskými vránami je za génia. Když ostatní vrány marně strkají věci do známé nádoby, ona jediná zkombinuje dokonce tři předměty a dostane se k laskominám.

Spíše pro forma udělá anglicko-německý tým ještě další kolo. Primadona Mango opět exceluje. Bez problému kombinuje vhodným způsobem i čtyři předměty.

Vědci tak tuší, že některé novokalendonské vrány mohou mít v určitém ohledu inteligenci srovnatelnou až s pětiletým dítětem.

A když si vezmeme, že v první třídě základní školy občas i nějaké pětileté dítko najdeme, jde o průlomové poznání o inteligenci konkrétních druhů fauny.

EPOCHAplus.cz ve víru evoluce:

„Nemáme tušení, jak to dělají. Alespoň zatím ne.

Možná využívají nějakou formu virtuální simulace problému a vybírají pak z různých scénářů, které shledají použitelnými,“ rozebírá pozoruhodnou mysl novokaledonských vran zoolog se specializací na evoluční biologii, oxfordský profesor Alex Kacelnik.

Zkoumání inteligence vran má přesah i pro člověka. Může nám ukázat, jak probíhala naše vlastní evoluce.

Mnozí evoluční biologové se domnívají, že schopnost kombinace více nástrojů souvisela i s vývojem řeči a dohromady posunuli člověka na další příčku inteligence.

Foto: Pixabay, ikonka: Armin Kübelbeck / CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop