Pátrání vědců po poznatcích, jak se stravovali naši dávní předkové z prehistorické doby, znamená vždy zajímavé dobrodružství. Proto vznikají různé studie, které nás nejednou vyvedou z mylných předpokladů.
Dlouhou dobu si vědci mysleli, že se naši předkové australopithékové (vyskytují se na Zemi zhruba před 4,2-1.3 miliony let) vyhýbali konzumaci ořechů, semen a dalších tvrdých rostlin v obavě z toho, že by si poškodili svoje zuby.
Nové výzkumy ovšem ukazují, že to není pravda. Podíl této stravy u nich byl mnohem vyšší, než všichni dosud předpokládali a k poškození zubní skloviny prakticky nedocházelo nebo jenom naprosto minimálně.
Odolnost prokázalo 16 testů
„Tvrdé rostlinné tkáně jako například skořápky ořechů a semen prakticky neovlivňují mikrotexturu zubů,“ vysvětluje autor provedené studie, průzkumník a bioantropolog Adam van Casteren z Washingtonské univerzity.
Pro výzkum, jak tvrdá strava ovlivňuje sklovinu, vědci využili stoličky orangutanů a provedli na nich 16 rozmanitých testů.
Dospěli k názoru, že australopithékové měli silné čelisti i čelistní svaly, a ty umožňovaly silný skus, přitom ale nedocházelo ke vzniku trhlin, škrábanců nebo rýh v zubní sklovině.
Zuby našich pravěkých předků tak s přehledem zvládly rozkousat různá semena, ořechy i hlízy a stravovali se pestřeji, než možná tušíme.