V listopadu 2013 došlo ve Štarnově k chladnokrevné vraždě 80leté ženy, kterou zabil její syn Leopold Ťuka. Ten se před soudem obhajuje tím, že ve tmě nemohl mířit a zbraň použil omylem. Vztahy v rodině však byly dlouhodobě napjaté, což dosvědčují svědci incidentu.
Soud ho uznává vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování a uděluje mu výjimečný trest. Vrchní soud trest později snižuje na 20 let.
Zabiják se vymlouvá, že ve tmě neumí mířit
Olomoucký krajský soud se začne v lednu 2015 zabývat případem Leopolda Ťuky (59).
Skoro o dva roky dříve, 2. listopadu 2013, ve Štarnově na Olomoucku nevděčný syn střelí do hlavy z bezprostřední blízkosti svou 80letou matku nelegálně drženou zbraní, již podědil po otci.
Tímto chladnokrevným činem vyvrcholí předchozí hádka, kdy mu žena vyčítá jeho chování. Oběť je na místě mrtvá.
Vypovídá pokaždé jinak
Výpovědi obžalovaného se různí. Jednou tvrdí, že se ani nepotkali, protože si matka chodila lehnout brzy a vstávala se slepicemi. Pak zase že už byla dávno mrtvá, když přišel domů. Jindy přizná, že ji opravdu zabil, ale omylem, když ji chránil před zloději.
V žádném případě ji podle svých slov nechtěl zastřelit a kvůli tmě by prý ani nemohl mířit. Argumentuje svými závažnými zdravotními problémy, kvůli nimž má ztrácet sluch i zrak. K tomu si stěžuje, jak hrubě s ním policie hned na místě činu naložila.
Řekněte to příbuzným!
Jenže vztahy v domácnosti podle všeho nebyly nijak poklidné, určitě ne tak, jak se je snaží nastínit obžalovaný muž. Podle očitých svědků matku často bil. „Byl na ni sprostý a urážel ji. Slyšela jsem, jak na ni křičí.
To, že ji mlátil, mi řekla sama paní Ťuková. Měla modřiny, tak jsem se jí na to zeptala,“ vypovídá jedna ze svědkyň. „Přišla za mnou zhruba půl roku před tou událostí s tím, ať jí poradím, co má dělat. Měla podlitiny.
Řekla jsem jí, ať jde na policii a ať to řeší i s ostatními příbuznými,“ uvádí jiný svědek.
KRIMI REVUE doplňuje:
Vše tak svědčí proti synovi oběti, jenž je už známou firmou. V roce 1987 dostal v Ostravě 12 a půl roku vězení za ubodání své manželky. Propustili jej podmíněně v roce 1995. „Obžalovaný byl uznán vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování.
Za to mu byl uložen úhrnný výjimečný trest v délce 30 let nepodmíněně,“ nechává se slyšet mluvčí soudu Michal Renda. „Dopustil se mimořádně závažného trestného činu, který spáchal s rozmyslem, a zaútočil se zbraní na bezbrannou osobu.
Soud také při volbě výše trestu přihlédl k tomu, že podle znalců je možnost nápravy spíše jen v teoretické rovině,“ zakončuje své prohlášení. Vrchní soud v květnu 2015 Ťukovi postih o 10 let sníží.