Domů     Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
10.9.2024

Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.

Ohromné množství neuronů na jednom místě – to je šedá hmota, která v mozku tvoří takzvaný kortex neboli kůru. A pak tu máme hemisféry. Brázdí je mozkové závity, takzvané gyry.

Nevnímejme je ale jako dvě části mozku, z nichž jedna představuje naši kreativní část, druhá zase racionální. To je dost zjednodušený pohled, navíc nepodložený seriózními výzkumy. Hemisféry mají řadu funkcí skutečně rozdělenou, ovšem v přísné kooperaci.

Tak například: levá hemisféra odpoví za verbální paměť, pravá za neverbální. Proč vám to všechno říkáme? Odpověď nabízí čínský výzkum zhotovený pod taktovou profesora Te-čung Jaa, který přednáší ve Wu-chanu na vědecko-technologické univerzitě.

Já na levou, levá na mě

Te-čung Jao se svým týmem psychologů zařadí do výzkumu 27 profesionálních hráčů a 27 lidí, kteří si prostě jen tak rádi zahrají různé hry. Předmětem zájmu je mozek. Skenuje se mozková kůra mezi čelním a spánkovým lalokem.

Tady se totiž zpracovávají nervové vzruchy. A psychologové se nestačí divit. Mozky hráčů prokazují rychlejší a aktivnější komunikaci mezi hemisférami, a hlavně mají více šedé hmoty mozkové! To zaručí rychlejší reakce i zpracování přijatých informací.

Pro hraní her ideální schopnost. „Ukázalo se, že hraní her na těch nejvyšších úrovních už není jen otázkou intuice a reflexů, ale hlavně strategického přemýšlení,“ komentuje Te-čung Jao. Zbývá se jen ptát: Co bylo dřív, vejce, nebo slepice?

Respektive, jsou mozky těch nejlepších hráčů světa „modifikované“ hraním, nebo jim zkrátka naopak vrozená – a samozřejmě vybroušená – mozková dispozice pomohla dostat se do čel světových žebříčků?

Co dělá hraní s naším mozkem? Foto: Pixabay
Co dělá hraní s naším mozkem? Foto: Pixabay

StarCraft versus The Sims

Tři rasy v boji o suroviny daleko od Země, v námi ještě neprozkoumaných končinách Mléčné dráhy.

To je StarCraft, geniální sci-fi strategie vydaná již roku 1998. Dá se hrát i jako multiplayer, tedy hra pro více hráčů a i dnes se drží na prvních místech anket o nejlepší počítačovou hru vůbec. A pak tu máme hru z úplně jiného soudku – The Sims.

Simulátor života, ve kterém… děláte všechno, co děláte i tak – a ještě něco navíc.

A právě tyto dva slavné tituly si vybere vědecký tým z Univerzity královny Marie v Londýně, aby na 72 dobrovolnících testoval vliv těchto diametrálně odlišných her na behaviorální schopnosti. Startovací čára je tentokrát shodná:

Schválně jsou vybráni jen lidé, kteří hry normálně nehrají. Část se může ponořit do světa StarCraftu, další jít budovat obydlí a šatit svou rodinu do The Sims. Jak to dopadne?

Fortnite. Může mít hraní následky? Foto: Pixabay
Fortnite. Může mít hraní následky? Foto: Pixabay

O 20 procent nahoru!

Po několika týdnech je již patrný rozdíl. StarCraftová skupina prokazuje v psychologických testech vyšší stupeň adaptace a hlavně vybroušený multitasking, tedy schopnost vnímat a provádět více úloh najednou.

Některé aspekty se zlepší i u hráčů The Sims, ale celkově k znatelnému progresu nedojde. Co z toho vyplývá? Že hry skutečně zlepšují mozkové schopnosti, ale záleží také na tom, o jaké hry se jedná.

To potvrzuje i doktor Ray Perez, který pro změnu řídí podobný výzkum pro americké námořnictvo: „Dobře zvolená hra zvýší kognitivní schopnosti až o 20% a lidé dokážou řešit problémy v úplně nových kontextech,“ dodává.

Masakr na Columbine High School

Černé kabáty, černé sluneční brýle. Když dva poslové apokalypsy 20. dubna 1999 zamíří sebevědomě ke své škole v Jefferson County v Coloradu, myslí si spolužáci nejdřív, že jde o recesi. Jenže zbraně nejsou na airsoft a pravé jsou i donesené výbušniny.

Naštěstí většina z nich selže. I tak 18letý Eric Harris a 17letý Dylan Klebold zastřelí 12 spolužáků, jednoho učitele a dalších 24 lidí zraní. Na závěr krvavého řádění spáchají sebevraždu.

Hned po masakru se vyrojí myšlenky, jakou roli hrála v celém incidentu Erikova vášeň pro kultovní střílečku Doom II, o které má dokonce blog.

Vzbuzují v nás agresi?

Řekněme si otevřeně, že ač psychologové připouštějí možný negativní vliv násilí ve hrách na některé jedince, kvalitní výzkumy jsou zatím v plenkách. Za to existuje skvělý projekt dělající pravý opak.

Vědecký tým z Bostonské nemocnice ušije na dospívající hráče pěknou boudu. Že se u her rozčilujete podobně, jako za volantem? Tak to tihle náctiletí pacienti také. Ale: Vědci je učí hrami zvládat emoce.

Jakmile srdeční tep stoupne nad určitou úroveň, zablokuje se hráčům možnost střílet po nepřátelích. Agresivní hra tak paradoxně naučí sebeovládaní.

Vážíme gamery:

Kromě psychologie a pozorovatelných změn na mozku se můžeme zaměřit i aspekt zcela fyzický: Váhu.

Japonský výzkum uveřejněný v časopise American Journal of Clinical Nutrition poukazuje na fakt, že hodina hraní her ve vás vyvolá větší chuť k jídlu, než ostatní nesportovní koníčky. Ale dá se hraním i zhubnout? Ano!

Musíte si ale pořídit herní konzole nebo hardware ovládaný pohybem. Například při hraní na konzolích Wii nebo Xbox kinect jdou dolů v průměru 2 kg za 5 měsíců.

Foto: Pixabay
Související články
Lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Lifestyle
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Lifestyle
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Lifestyle
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
reklama
historie
Osud zapovězených knih: V Berlíně jich shořelo 25 tisíc
Už vlastnictví závadné knížky zavání problémem a složitá je i evidence takových kusů v knihovně. Jak ji provádět, na to existují různé postupy. Františkáni z Kadaně je do seznamu knih pro jistotu nezapíší vůbec, ponechají je stranou s poznámkou, že jsou „v zatajení.“  V pražském klášteře u Panny Marie Sněžné hřbety nevhodných knih označí červenou hvězdičkou. Každý na první pohled […]
Proč Winston Churchill jako hospodář selhal?
Dostává přezdívku „buldok“ a podle některých názorů se mu svojí vizáží opravdu podobá. Je důsledný, tvrdý, velmi ctižádostivý egocentrik. Vždy jde za svým cílem. Dovede ovšem vést svůj národ v nelehkých dobách. Britský politik Winston Churchill. Pokud si myslíte, že Winston Spencer Churchill (1874–1965) byl suchar, pletete se. Už v mládí patří mezi požitkáře. Kouří od 15 […]
Druhá světová válka: Jak padl Stalingrad
Na východní frontě je situace po vpádu Německa do Sovětského svazu na začátku jiná. Tam se Sovětům nepodaří zastavit postup Němců skoro až k Moskvě. Fronta navíc vede na třech liniích. Cílem jižní německé armády je Stalingrad, dnes Volgograd. Bitva o toto průmyslové město a jeden ze symbolů Sovětského svazu se rozhoří 21. srpna 1942 […]
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a […]
reklama
zajímavosti
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Sběratelské cennosti: Nejvzácnější model vláčků stojí více než 11 milionů korun
Sbírat se dá ledacos a staré hračky bývají mimořádně ceněné. Narazili jste na nějaký opravdu starý vláček? Možná vás napadne otázka: Jak cenné mohou takové modely vlaků být? Vždy záleží na stáří modelu vlaku. Stará historická vlaková souprava může mít hodnotu 100 dolarů (asi 2320 Kč i méně), ale klidně i 10 000 (232 000 Kč). Záleží […]
Hendikepovaný bojovník Allan Edgar Poe
Je populární tak, jak to dnes znají jen hvězdy pop music. Svými povídkami a básněmi se zapíše do dějin literatury a ovlivní dějiny poezie. A uchlastá se k smrti. Allan Edgar Poe (1809-1849) má bezpochyby talent. Jeho popisy opiového opojení jsou v povídkách tak působivé a věrohodné, že je mnozí považují za popis skutečných autorových zkušeností. […]
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz