Skip to content

Český projekt může zachránit svět před suchem!

Technologické řešení vycházející z principu „chytré“ biotické pumpy (Smart biotic pump), které může pomoci zachránit rozsáhlé oblasti světa trpící akutním nedostatkem vody, nedávno ohromilo svět. Pozoruhodné na celé záležitosti je fakt, že tento projekt má původ v Ćesku!

Údolí Arava Valley na izraelsko-jordánské hranici, či emirát Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Na těchto místech, ale i v celé řadě dalších oblastí, lze v poslední době zaznamenat akutní nedostatek vody.

Jak tento problém efektivně vyřešit? EpochaPlus.cz představuje závěry mezinárodního summitu SMART BIOTIC PUMP SUMMIT PRAGUE 2018, který se uskutečnil letos v říjnu a který dost možná nabídl odpověď.

Pěstujte lesy!

„Chcete vodu? Pěstujte lesy!“ říká Ing. arch. Hynek Gloser, Ph.D., představitel společnosti Consilia Futura Europa a iniciátor pražského summitu

Princip biotické pumpy je založen na myšlence, že srážení vodních par nad chladným lesem vede ke snížení tlaku, což má za následek proudění vzduchu a tím přísun vodní páry z míst, kde je tlak vyšší. Možná to zní příliš složitě, ale v praxi nejde o nic komplikovaného.

Odborníci se tímto způsobem zkrátka snaží přirozenou cestou získat vodu. Nejde tedy o žádné násilné zasahování do přírody.

Organizátorem summitu zabývajícího se principem „chytré“ biotické pumpy byla česká společnost Consilia Futura Europa. Zúčastnili se jej mimo jiné objevitelé přírodního jevu biotické pumpy Dr. Anastassia M. Makarieva, či profesor Antonio Donato Nobre (Earth System Science Center of the National Institute for Space Research Brazil).

„Summit jednoznačně potvrdil motto konceptu Smart Biotic Pump: Chcete vodu? Pěstujte lesy!,“ uvádí Ing. arch. Hynek Gloser, Ph.D., představitel Consilia Futura Europa. Skutečně je právě to očekávaným receptem proti krizi?

Tajemství chytré pumpy

Tento umělý vodní průplav bude srdcem grandiózního díla, jež má přinést emirátu o rozloze 1166 kilometrů čtverečních s pouhými 130 000 obyvateli, žijícími uprostřed pouště, blahodárnou vodu i elektřinu. A vrátit sem i stovky hektarů zeleně

Všichni asi víme, že pro náš život potřebujeme sladkou vodu, kterou nám přináší déšť. „Málo se však ví to, že země získává vodu i pomocí biotické pumpy, absorbování vody ze vzdušné vlhkosti a její převod do podloží,“ vysvětluje Gloser. Aby bylo možné pěstovat volnou vegetaci, je nutné zvýšit vlhkost vzduchu a dostat do krajiny vodu. Na počátku řešení v suchých oblastech je k dispozici jen voda mořská, kterou lze přivést do území pomocí vodních kanálů.

Čerpáním pak lze dostat vodu do výše položených velkých vodních nádrží. Jak konkrétně tedy celá operace probíhá?

Při budování inteligentní biotické pum­py badatelé uměle zvyšují vzdušnou vlhkost v údo­lí Arava na izraelsko-jordánské hranici, neboť více vlhkosti a více oblaků přináší více rosy a více dešťů. „Zvýšení vlhkosti chceme dosáhnout při­vedením, zadržováním a distribucí přírodní i vyrobené slané i sladké vody v krajině,“ uvádí Gloser. Podle něj volné vodní plochy, které jsou zahřívány sluncem, tvoří přirozené akumulátory tepel­né energie. A v závislosti na své teplotě a teplotě okolního vzduchu působí jako kon­denzátory či výparníky.

Údolí Arava tak může tvořit i nově budované vodní kanály, umělá jezera, přehrady a pla­vební komory s vodními výtahy!

Jak přivést vodu do pustiny?

„Od roku 2000 se snížila celosvětová plocha lesů o 8,4 procenta,“ varuje Dr. Antonio Donato Nobre z Brazílie, významný vědec a účastník pražského summitu

Na přivedení vody do pustiny je potřeba hodně energie. Tu lze přitom získat z obnovitelných zdrojů, takže opět nemusí jít o žádný násilný zásah do přírody. Energie není následně použita jen pro čerpání vody do přehrad, ale i pro běžný život obyvatel, průmysl a zemědělství.

Finále unikátního řešení pak spočívá v postupném ozeleňování krajiny. Pro to je potřeba humus a vědecky stanovená skladba vzájemně se podporujících rostlin. Zapadá do sebe všechno jako skládačka? Inteligentní biotickou pumpu každopádně musí řídit systémy vybavené umělou inteligenci.

„Tady platí naprosto striktně: Ani kap­ka nazmar! Proto mimo jiné navazujeme i na zkušenosti Izraele, který je lídrem v hospodaření s vodou v suchých oblastech,“ dodává autor projektu.

Summitu se účastnila i Dr. Anastassia M. Makarieva z Petersburg Nuclear Physics Institute, spoluobjevitelka přírodního jevu biotické pumpy
Foto: Miroslav Kučera, časopis Epocha, Consilia Futura Europa, Wikipedia.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Děsivý tvor zahnal dívku domů. Další hodinu se prý dobýval dovnitř
enigmaplus.cz

Děsivý tvor zahnal dívku domů....

Místa, která některým lidem dodávají klid, mohou...
Zdravá ananasová mňamka
nasehvezdy.cz

Zdravá ananasová mňamka

Dejte si pozor, ať zpracujete pouze dobře...
Tajemná místa: Co skrývá české a moravské podzemí?
epochanacestach.cz

Tajemná místa: Co skrývá...

Jedno staré rčení...
Soudní procesy, které otřásly světem!
epochalnisvet.cz

Soudní procesy, které...

V historii proběhlo několik soudních procesů, které...
Kruhy v obilí jako místo magického rituálu. Co znamenají paví pera nalezená uvnitř?
enigmaplus.cz

Kruhy v obilí jako místo...

Záhadné kruhy v obílí patří mezi nejznámější...
Planeta záhad: Pod maskou Bohů
enigmaplus.cz

Planeta záhad: Pod maskou Bohů

Mumie a kosterní ostatky...
Vědci vyvinuli látku, která je vhodná k léčbě Covidu a zabrání koronaviru mutovat
21stoleti.cz

Vědci vyvinuli látku, která je...

Švýcarští badatelé z biomedicínského...
Výstava Sluneční králové prodloužena
21stoleti.cz

Výstava Sluneční králové...

Vedení Národního muzea se povedlo vyjednat...
První pomoc při atopickém ekzému v zimním období
iluxus.cz

První pomoc při atopickém...

Časté přechody z přetopených prostor do chladu,...
Barrandovské terasy: Zmizelá sláva klenotu Havlových!
epochanacestach.cz

Barrandovské terasy: Zmizelá...

Za první republiky patří...
Elegance posuvných dveří
rezidenceonline.cz

Elegance posuvných dveří

Dveře které zaberou minimum prostoru, mají...
Ostrovy jako šňůra perel – Maledivy
nasehvezdy.cz

Ostrovy jako šňůra perel...

Pojďte se s námi zasnít. Korálové ostrůvky...