Technologické řešení vycházející z principu „chytré“ biotické pumpy (Smart biotic pump), které může pomoci zachránit rozsáhlé oblasti světa trpící akutním nedostatkem vody, nedávno ohromilo svět. Pozoruhodné na celé záležitosti je fakt, že tento projekt má původ v Ćesku!
Údolí Arava Valley na izraelsko-jordánské hranici, či emirát Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Na těchto místech, ale i v celé řadě dalších oblastí, lze v poslední době zaznamenat akutní nedostatek vody. Jak tento problém efektivně vyřešit?
EpochaPlus.cz představuje závěry mezinárodního summitu SMART BIOTIC PUMP SUMMIT PRAGUE 2018, který se uskutečnil letos v říjnu a který dost možná nabídl odpověď.
Pěstujte lesy!
Princip biotické pumpy je založen na myšlence, že srážení vodních par nad chladným lesem vede ke snížení tlaku, což má za následek proudění vzduchu a tím přísun vodní páry z míst, kde je tlak vyšší.
Možná to zní příliš složitě, ale v praxi nejde o nic komplikovaného. Odborníci se tímto způsobem zkrátka snaží přirozenou cestou získat vodu. Nejde tedy o žádné násilné zasahování do přírody.
Organizátorem summitu zabývajícího se principem „chytré“ biotické pumpy byla česká společnost Consilia Futura Europa.
Zúčastnili se jej mimo jiné objevitelé přírodního jevu biotické pumpy Dr. Anastassia M. Makarieva, či profesor Antonio Donato Nobre (Earth System Science Center of the National Institute for Space Research Brazil).
„Summit jednoznačně potvrdil motto konceptu Smart Biotic Pump: Chcete vodu? Pěstujte lesy!,“ uvádí Ing. arch. Hynek Gloser, Ph.D., představitel Consilia Futura Europa. Skutečně je právě to očekávaným receptem proti krizi?
Tajemství chytré pumpy
Všichni asi víme, že pro náš život potřebujeme sladkou vodu, kterou nám přináší déšť. „Málo se však ví to, že země získává vodu i pomocí biotické pumpy, absorbování vody ze vzdušné vlhkosti a její převod do podloží,“ vysvětluje Gloser.
Aby bylo možné pěstovat volnou vegetaci, je nutné zvýšit vlhkost vzduchu a dostat do krajiny vodu. Na počátku řešení v suchých oblastech je k dispozici jen voda mořská, kterou lze přivést do území pomocí vodních kanálů.
Čerpáním pak lze dostat vodu do výše položených velkých vodních nádrží. Jak konkrétně tedy celá operace probíhá?
Při budování inteligentní biotické pumpy badatelé uměle zvyšují vzdušnou vlhkost v údolí Arava na izraelsko-jordánské hranici, neboť více vlhkosti a více oblaků přináší více rosy a více dešťů.
„Zvýšení vlhkosti chceme dosáhnout přivedením, zadržováním a distribucí přírodní i vyrobené slané i sladké vody v krajině,“ uvádí Gloser. Podle něj volné vodní plochy, které jsou zahřívány sluncem, tvoří přirozené akumulátory tepelné energie.
A v závislosti na své teplotě a teplotě okolního vzduchu působí jako kondenzátory či výparníky. Údolí Arava tak může tvořit i nově budované vodní kanály, umělá jezera, přehrady a plavební komory s vodními výtahy!
Jak přivést vodu do pustiny?
Na přivedení vody do pustiny je potřeba hodně energie. Tu lze přitom získat z obnovitelných zdrojů, takže opět nemusí jít o žádný násilný zásah do přírody.
Energie není následně použita jen pro čerpání vody do přehrad, ale i pro běžný život obyvatel, průmysl a zemědělství.
Finále unikátního řešení pak spočívá v postupném ozeleňování krajiny. Pro to je potřeba humus a vědecky stanovená skladba vzájemně se podporujících rostlin. Zapadá do sebe všechno jako skládačka?
Inteligentní biotickou pumpu každopádně musí řídit systémy vybavené umělou inteligenci. „Tady platí naprosto striktně: Ani kapka nazmar!
Proto mimo jiné navazujeme i na zkušenosti Izraele, který je lídrem v hospodaření s vodou v suchých oblastech,“ dodává autor projektu.