Česká mobilní aplikace Vitadio, která pomáhá pacientům v prevenci a léčbě diabetu 2. typu (cukrovky), byla zařazena do německého adresáře digitálních zdravotních aplikací (DiGA), které jsou plně hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění a proplácejí je všechny německé zdravotní pojišťovny.
Jako „aplikace na předpis“ jsou okamžitě dostupné přibližně 73 milionům pacientů se zákonným zdravotním pojištěním v Německu, které je největším evropským trhem zdravotní péče.
Vitadio je jedinou zahraniční digitální zdravotní aplikací zařazenou v německém adresáři DiGA.
Lepší kontrola zdraví
Vitadio pro diabetes 2. typu je digitální zdravotní aplikace (DiGA), jejímž cílem je zlepšit kontrolu diabetu tím, že uživatelům pomáhá samostatně zvládat své onemocnění a upravit životní styl.
Doplňuje léčbu určenou lékařem a podporuje pacienty v dosažení cílů léčby a v prevenci zdravotních komplikací souvisejících s diabetem.
Vitadio poskytuje komplexní podporu při změně životního stylu a self-managementu. Mobilní aplikace vede uživatele programem pomocí denních úkolů a automatických zpráv.
Úkoly se vyvíjejí v závislosti na volbě uživatele a jeho pokroku v programu a zaměřují se na vytvoření rutiny ve zvládání diabetu.
Uživatelé absolvují interaktivní vzdělávací kurz, který se zabývá tématy, jako je motivace, výživa, fyzická aktivita, spánková hygiena, psychická pohoda a sociální aspekty života s diabetem.
Vitadio pomáhá uživatelům začlenit důležité návyky do každodenního života. Využívá k tomu i umělou inteligenci, která například dokáže rozpoznat skupiny jídel z fotografií pokrmů a dát uživateli okamžitou zpětnou vazbu.
Program je doplněn o podporu týmu nutričních terapeutů přes online chat. Uživatelé se také mohou připojit k online diskusní skupině v aplikaci a sdílet zkušenosti s ostatními účastníky.
Plně hrazena, zatím jen v Německu
Tuto digitální zdravotní aplikaci mohou v Německu předepsat lékaři a náklady jsou hrazeny ze zdravotního pojištění pacienta. Pojištěnci, kteří předloží své zdravotní pojišťovně potvrzení o diagnóze, obdrží DiGA i bez lékařského předpisu.
Tato forma úhrady digitálních aplikací v Německu funguje již od loňského roku. Stejně jako u jiných zdravotnických prostředků však musí splňovat přísná kritéria na kvalitu, ochranu osobních údajů, bezpečnost dat či prokázání klinických benefitů.
„Vitadio je postaveno na oficiálních postupech léčby diabetu a účinnost jsme prokázali v klinických studiích publikovaných v odborných časopisech.
Výsledky ukázaly, že 2,6krát více pacientů dosahuje s Vitadio doporučené kompenzace diabetu oproti kontrolní skupině,“ říká Lenka Röhryová, ředitelka oddělení výzkumu a vývoje Vitadio, a dodává:
„Na klinických studiích spolupracujeme s Fakultní nemocnicí Olomouc a s Technickou univerzitou v Drážďanech, kde je naším výzkumným partnerem přední kapacita na léčbu diabetu v Německu prof. Dr. Peter Schwarz.“
Český systém „to neumí“
V Čechách a na Slovensku zatím neexistuje jasně daný mechanismus vstupu digitálních aplikací do plošných úhrad.
Díky největší soukromé pojišťovně na Slovensku, Dôvera, a farmaceutickým společnostem AstraZeneca a Novo Nordisk můžou Vitadio využívat i diabetici u nás.
Digitální zdravotní aplikace jsou považovány za jeden ze základních kamenů širší digitalizace zdravotnictví a začínají ve zdravotnictví hrát významnou roli.
Otevírají širokou škálu možností, jak podpořit odhalování a léčbu nemocí a podpořit pacienty v lepší péči o svoje zdraví. Řešení jako Vitadio mají velký potenciál ušetřit čas zdravotníků a významně snížit náklady zdravotnictví.