Skip to content

Češi míří do vesmíru: Na čem budou pracovat?

Již zanedlouho se v kosmickém prostředí objeví několik přístrojů s visačkou MADE IN CZECH REPUBLIC.

Čeští vědci pracují na zařízeních, která mají být součástí aparatur družic pro výzkum okolí Země a meziplanetárních sond zkoumajících další tělesa sluneční soustavy.

02
Solar Orbiter u Slunce.

Přístroje budou umístěny v evropských sondách JUICE, ExoMars a v Solar Orbiter, v níž mají Češi početně největší zastoupení.

03
První československá družice Magion 1, která se do vesmíru podívala v roce 1978.

S tuzemskými aparáty získají vědci poznatky o tom, jak vypadá prostředí kolem Země či záření, které přichází od Slunce, nebo, jak funguje zemská magnetosféra. Pomohou například předvídat, jak se bude měnit kosmické počasí.

Významné je to ale i pro život na Zemi, například pro fungování energetických systémů ve velkoměstech.

04
Evropská sonda JUICE bude zkoumat Jupiter a jeho měsíce.

Výrobky českých technologů se podívají i k jiným planetám. Například do projektu ExoMars Evropské kosmické agentury byl vybrán jeden český přístroj z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Když vše půjde podle plánu, mohl by se dostat v roce 2020 na povrch Marsu a tam provádět měření vývoje a detekce elektromagnetických vln.

05
České přístroje by měly navštívit i Mars.

Zmíněná sonda JUICE bude mít pro změnu namířeno k Jupiteru. Kromě toho se naši badatelé podílejí mimo jiné i na zpracování a využívání dat z více než čtyřiceti dalších družic. Přístroje připravují také pro ruskou měsíční sondu Luna, družici Strannik a Resonance a francouzskou družici TARANIS.

Foto: ESA, NASA, sen, wikiwand
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …