Domů     Češi chtějí nového krále
Češi chtějí nového krále
21.9.2024

Svatá říše římská, léta Páně 1310. „Zatracená věc s těmi Čechy,“ mne si římský panovník vous a mumlá si spíše pro sebe před viditelně nejistým poselstvím českých pánů.

Což o to, kutnohorské stříbro by se mi na cestu do Říma hodilo, ale poslat tam Jana? Raději bych tam viděl bratra Walrama, to je protřelý politik. Zapeklitá věc…“

Jan Lucemburský (1296–1346) vyrůstá na dvoře francouzského krále jako pravý rytíř a gentleman. To ještě netuší, že bude českým králem.

Římským králem je jeho otec Jindřich VII., lucemburský pán, který se vypracuje tak vysoko i díky vazbám na francouzského krále.

Za Jindřichem VII. přichází v roce 1310 deputace českých pánů, aby jim poslal nového krále, nejlépe prince Jana, i když Jindřich by jim raději doporučil staršího bratra. V Čechách není dobře.

Po smrti krále Václava III. si moc uzurpuje Jindřich Korutanský a situaci nevyřeší ani zvolení vzdorokrále Rudolfa Habsburského, jenž umírá krátce po usednutí na trůn během vojenského tažení nedaleko Strakonic.

Jan si proto nyní urychleně bere za manželku Elišku Přemyslovnu, dceru Václava II. A spěchá s vojskem do Čech. Počíná si chytře. Míří totiž na Kutnou Horu a Kolín, aby se dostal k penězům nezbytným pro vojsko, ale obě města nechávají brány zavřené. A zima je na krku.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru roku 1310. FOTO: FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru roku 1310. FOTO: FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Tažení na Prahu

První tažení krále-válečníka by pravděpodobně skončilo fiaskem, kdyby se rovnou potom neobrátil na Prahu.

Tam se sice Korutanský cítí nejbezpečněji, protože je posílen míšeňskými žoldnéři, ale jeho soldáti jsou dávno pro Pražany přítěží a ti přemýšlejí, jak se jich zbavit.

„Díky lsti a otevření jedné z bran se Janovým jednotkám 3. prosince 1310 podařilo obsadit Staré Město. Jindřich se ukryl na Hradě, nakonec však ustoupil a odešel ze země,“ vysvětluje historik Jaroslav Čechura.

Kdo ovládá Prahu, ovládá Čechy, ale ne všichni páni titulují králem Jana. Musí si šlechtu napřed získat za cenu ústupků a slibů, aby mu pomohli se zbylými odbojnými urozenci. Královský pár je korunován už 7. února 1311 z rukou Janova rádce Petra z Aspeltu.

Mezitím ale musí Lucemburk odvolat cizí rádce, jež ho provázejí ze země, a potvrdit tradiční úlohu šlechty při správě země. O rok později přijímá nový vladař hold i od moravské šlechty v Brně a Olomouci.

Také zde vydává inaugurační diplom, jenž potvrzuje nárok šlechty na její podíl ve správě země.

Josef Mathauser: Král Jan v bitvě u Kresčaku. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo
Josef Mathauser: Král Jan v bitvě u Kresčaku. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo

Neprávem zapomenutý král

Jan Lucemburský tehdy neplatí za toho slepého krále-cizince, jak mu u nás dodnes říkají. Nechává například v Českém království razit první zlaté mince a na sever od Alp. Nazývají se florény. Zlato na kovovou měnu je těženo v Jílovém u Prahy.

Jsou používány podobně jako groše, jako mezinárodní platidlo. Jan podporuje vydláždění pražských ulic a zřízení Staroměstské radnice. V první letech vlády stíhá zemské škůdce a zařizuje, aby nám byla od Habsburků vrácena Morava, kterou jim Korutanský přenechal.

K našim zemím připojuje dále Chebsko, Horní Lužici a Slezsko. V cizině nás reprezentuje jako rytíř na turnajích, politik na diplomatických jednáních a válečník v poli. Když umírá v roce 1346 u Kresčaku, celá Evropa nadšeně holduje odvaze českého krále.

Floren Jana Lucemburského. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Floren Jana Lucemburského. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0

Příliš mnoho českých královen

O této zamotané době bylo napsáno a vydáno již mnoho knih a publikací. Šla by ale vystihnout jediným titulem – doba čtyř královen.

Kromě Elišky Přemyslovny, jež zaujímá místo vedle Jana Lucemburského, je tu druhá manželka Václava II. Eliška Rejčka, která si po smrti předposledního Přemyslovce vybírá za manžela habsburského kandidáta Rudolfa Habsburského.

Po korunovaci Lucemburka a Přemyslovny se jejím dlouholetým milencem a politickým partnerem stává Jindřich z Lipé, aby se oba snažili kazit Janovu vládu, jak jen to šlo. To Anna Přemyslovna zůstává po boku Korutance, který je hned dvakrát vyhnán z Čech.

Dále ale nosí titul české královny, a to až do své předčasné smrti v roce 1313 ve věku 23 let. A po Václavu III. tu zůstává vdova Viola Těšínská. Téměř deset let po smrti jejího manžela o ní nic moc nevíme. Posléze si bere hlavu Rožmberků Petra Rožmberského.

Pro ni je to možná svatba pod úroveň, ale pán z Růže tak zvyšuje své postavení. Manželský život je bohužel krátký. Již následujícího roku totiž Viola umírá a je pochována v cisterciáckém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě.

Pečeť Elišky Přemyslovny. FOTO: Acoma / Creative Commons / volné dílo
Pečeť Elišky Přemyslovny. FOTO: Acoma / Creative Commons / volné dílo
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Packare / CC / CC0 1.0
Související články
Historie
Kolik tisíc let je vlastně stará Sfinga?
Dešťové kapky bičují krajinu v souvislých provazech vody. Řeky se vylijí ze svých koryt a berou sebou vše, co jim stojí v cestě…   Tento všeobecný vodní zmar zažívá Egypt mezi lety 15 000–7000 př. n. l. poměrně často. A jsou to právě stopy vodní eroze na vápencové Sfinze, které vedou řadu vědců k teorii, […]
Historie
Staroměstská exekuce: Kolik pánů bylo vlastně popraveno?
Poprava 27 českých pánů. Temná část naší pobělohorské historie, o které se učí již na základní škole. Co bychom ale měli správně odpovědět před katedrou na otázku: „Kolik pánů bylo popraveno 21. června 1621 během staroměstské exekuce?“   Správná odpověď je matoucí: Jen 3. Ti ostatní totiž nejsou „páni“. Konkrétně jde o 7 rytířů a […]
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
reklama
svět zločinu
Masové protesty ve španělsku po šokujícím propuštění pěti sexuálních násilníků La Manada
Propuštění pěti násilníků zvaných La Manada, kteří v červenci 2016 napadli mladou dívku během oslav v Pamploně, vyvolalo masivní protesty napříč celým Španělskem. Obyvatelé reagovali na rozhodnutí soudců, kteří pachatele po nepravomocném odsouzení propustili z vazby po zaplacení kauce. Tento krok zvedl vlnu nevole a vedl k diskusi o spravedlnosti a právních předpisech v zemi. […]
Slzy a bolest: Příběh zneužitých nezletilých dívek z Oxfordu
Mladé dívky z Oxfordu se staly obětmi brutálního gangu, který je po léta sexuálně zneužíval. Jejich životy byly navždy poznamenány traumatem a strachem. Soud konečně potrestal viníky, ale jizvy na duši obětí se jen tak nezahojí. Parta zneužívá mladé dívky v autě Za dalším případem nelítostného znásilňování se vydáme za kanál La Manche, na Britské […]
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém […]
Sexuální démoni falešného režiséra, který se bál vyzrazení
Armén Valery Georgijevič Asratyan (1958–1996) se narodí v Jerevanu ještě v dobách Sovětského svazu. Vyrůstá v harmonické a zajištěné rodině…   Na univerzitě vystuduje psychologii a roku 1981 se usadí v Moskvě. Ve Valeryho dokonalém životě je ale něco navíc: Sexuální démoni, kteří ho nenechají spát. Jen, co se v metropoli zabydlí, dá volnost temným […]
reklama
zajímavosti
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz