Dříve si lidé mysleli, že černočerná zvířata přinášejí smrt. Dnes víme, že jejich zbarvení způsobuje tzv. melanismus. Prohlédněte si pozoruhodné tvory, kteří se jím vyznačují!
Melanismus. Tento termín se používá pro výrazné rozvinutí tmavého pigmentu (melaninu) kůže a srsti živočichů. Opakem je albinismus.
Melanističtí jedinci jsou na rozdíl od albínů ostatními zástupci svého druhu přijímáni obvykle lépe. Mají i podstatně větší šanci na přežití, neboť tmavé zbarvení je ve tmě lépe kamufluje a nijak zvlášť je nehendikepuje za světla.
Melanističtí tvorové jsou odolnější vůči nepříznivým vlivům slunečního záření. Má se za to, že rovněž snáze odolávají některým chorobám.
Někteří jedinci mají jen částečný melanismus. V takovém případě je dobře viditelná jak tmavá srst či kůže, tak i obvyklé zbarvení či kresba.
Černý panter
Je to asi nejtypičtější představitel melanismu. Jedná se o melanistickou formu levharta skvrnitého, pumy nebo jaguára. Zajímavostí je, že černí panteři mají ve srovnání s ostatními zvířaty svého druhu vyváženější nervový systém a rychlejší reakce.
Černý tuleň
Melanističtí ploutvonožci jsou velmi vzácní. Mláďata tuleňů mívají přirozeně sněhobílou srst. Když jsou ale postižena melanismem, jsou už od malička tmavá.
Černý tučňák patagonský
U těchto ptáků jsme na černou barvu zvyklí. Melanističtí jedinci ale mívají černé i bříško. (Podle vědců jde ale o velice výjimečný úkaz.)
Černá liška
U lišek se melanismus vyskytuje tak často, že zvířata s touto mutací získala i svůj vlastní název. Říká se jim stříbrné nebo černé lišky. Mohou mít jak modrošedou, tak i sytě černou barvu, tmavá srst může pokrývat celé tělo nebo konec ocasu může zůstat bílý.
Černá tilikva obrovská
Černé zbarvení mohou mít také plazi (třeba užovky nebo ještěrky). Například tilikva obrovská, zavalitý scink vyznačující se za normálních okolností modrým jazykem a šedohnědě zbarvenou kůží, s nepravidelnými tmavohnědými příčkami.
Černá veverka obecná
Ačkoli by se podle zbarvení srsti mohlo zdát, že u nás žije více druhů veverek, jde stále o jednu a tutéž, totiž veverku obecnou. Její černé zbarvení je přitom poměrně časté.
V jednom vrhu mláďat se nacházejí jedinci jak světle rezaví, tak i černí celkem běžně.
Černý kajman brýlový
Tento malý plaz z čeledi aligátorovití je doma ve Střední a Jižní Americe. Za normálních okolností má jeho kůže, pro kterou bývá bohužel i loven, olivový nádech. Melanistický jedinec je velkou raritou.
Černá labuť
Jakákoli černá labuť, kterou na našem území spatříte, je „postižena“ melanismem. Může jít o labuť malou, velkou či zpěvnou. Živočišný druh labuť černá totiž žije až v daleké Austrálii.
Černá sova pálená
Poměrně často se lze setkat s částečně melanistickou sovou pálenou – nočním ptákem, který je běžně šedé či okrové barvy.