Oblékání a Francie, tyto dva pojmy lidé často považují téměř za synonymum. Francouzské ženy patřily k parádnicím odjakživa, nejde o žádnou novodobou záležitost. V pozdním období gotiky se vzorem módy stal především burgundský vévodský dvůr.
Vrcholu dosahovalo umění zdejších krejčích zejména v době vlády dvou vladařů, a to Filipa Dobrého (1396–1467) a Karla Smělého (1433–1477). Jaké trendy se za jejich života v odívání objevovaly?
U nákladných barevných šatů ze lnu, bavlny a vlny se kladl důraz především na pravidelné sklady, okraje oděvů zdobily jemné kožešiny.
Letí hlavně véčko
Z výstřihů většina šlechticů a šlechtičen dávala přednost těm „do véčka“. Dámy se pyšnily vysokými rohatými čepci zvanými henin – čím vyšší čepec, tím bohatší a výše postavená dáma. Šaty vynikaly pevně sešněrovaným pasem, který podtrhoval jejich štíhlost.
I muži museli mít štíhlý pas, ale ramena naproti tomu velice široká jako znak mužnosti.
Trojnásobné boty
Boty měřící i trojnásobek délky chodidla se staly symbolem okázalého životního stylu. Výraz „žít na vysoké (velké) noze“ zřejmě pochází právě z této doby. Velice brzy podlehli burgundské módě Španělé.
Ostatně móda se šířila po celé Evropě a výjimkou nejsou ani české země. Malby znázorňující typickou burgundskou módu se nacházejí i na Zvíkově nebo na jihočeském zámku Blatná.