400 000 000 let vládli oceánům, teď končí v polévce. Každý rok žraloci zabijí v průměru 15 lidí. Ludi každý rok zabijí přes 50 000 000 žraloků, většinou kvůli polévce z jejich ploutví.
Tuto čínskou delikatesu snobové považují za symbol bohatství i když je to kulinářsky chudý, vodnatý, žlutavý vývar téměř bez chuti.
A není ani lékem na rakovinu nebo afrodisiakem, jak mnozí věří. Spíše naopak. Žralok má v sobě toxickou rtuť, která může kromě neurologických obtíží vést k mužské neplodnosti.
Žraločí ploutve jsou jedním nejdražších mořských produktů (talíř polévky může vyjít až na 3000 korun) a často se proto mluví o rozsáhlém nelegálním obchodu v rukou organizovaného zločinu.
Na druhou stranu, v řadě zemí, třeba Havaji, už je prodej i lov žraloků zakázán, řada států přijímá zákony zakazující dovoz ploutví i výrobků z nich.
Některé významné hotelové společnosti samy postupně polévku z ploutví stahují z jídelníčků a veřejně se staví proti lovu žraloků.
Mnoho druhů se totiž ocitá na pokraji vyhubení. „Za posledních patnáct let klesly stavy žraloků o více než 90%,“ tvrdí Peter Knights z organizace WildAid.
Od polévky navíc odrazuje nehumánní metoda zvaná finning. Pro rybáře totiž nemá žraločí maso valnou cenu, a tak jen uříznou ploutve a živé žraloky hodí zpět do moře, kde bez možnosti pohybu pomalu umírají.
Přestože rybářské a obchodní organizace tyto praktiky popírají, fotografie a svědectví je usvědčují ze lži.
„Viděl jsem stále živé, nepohyblivé žraloky ležící na mořském dně přímo pod rybářskou lodí,“ vzpomíná očitý svědek, významný podvodní fotograf Richard Merritt.