Skip to content

Čekají nás auta s methanolovými články?

Pokud jde o zážehové motory, methanol nabízí v porovnání s benzínem dokonalejší vlastnosti, a to hlavně díky lepší tepelné účinnosti. To je způsobeno vyšším oktanovým číslem (114) a vyšším vydávaným teplem.

Čína se dlouhodobě snaží přejít na ekologičtější paliva do automobilů. Např. už v roce 2009 tamní představitelé schválili závazek k postupnému uchýlení se právě k methanolovému palivu. Foto: pixabay

Je známo, že methanol a ethanol hoří při nižších teplotách než benzín. Obě kapaliny jsou také v porovnání s benzínem méně těkavé, což je pro uživatele sice bezpečnější, ale nemusí to být vždy zcela výhodné, např.

v mrazivém počasí bude náročnější methanolem zažehnout motor.

Methanolové palivové články skýtají mnoho výhod

Výroba methanolu je levnější než výroba benzínu, a navíc může být vyroben z místních obnovitelných zdrojů. Methanolové články by teoreticky mohly poskytovat jeden z nejvyšších dojezdů (800-1200 km). Není bez zajímavosti, že čistý methanol se pravidelně používá např.

při závodech Monster Trucků, v klubech USAC nebo Champcars.

blank
Je třeba však podotknout, že od té doby se kvůli všeobecnému nezájmu a různým technologickým problémům situace prakticky nezměnila. Foto: pixabay

Integrace methanolu do současných sítí čerpacích stanic by byla velmi snadná, také jeho transport by nebyl problematický, protože je kapalinou, manipulace s ním tak nečiní žádné potíže. Produkce škodlivých emisí během provozu je oproti benzinovým motorům výrazně nižší.

Navíc již v 60. letech se v Americe methanol běžně přidával do pohonných hmot, minimální požadavky se např. pohybovaly od 0,3 % v Ohiu do 2,7 % v Arizoně. Pokud šlo o ethanol, tam se některé státy dostávaly i na 10 %.

Benzín, nebo methanol?

Na rozdíl od benzínu nabízí methanol v automobilovém průmyslu mnohem více výhod. Proč však dosud nenahradil současné pohonné hmoty? S methanolem se nepojí všechna pozitiva, jednou z jeho nevýhod je nižší energetický obsah, který činí 19,7 MJ/kg, a stechiometrický poměr vzduchu k palivu 6,24:1.

Dalším mínusem je skladování methanolu, kdy je potřeba ho uchovávat za specifických podmínek, aby se předešlo jeho korozivním účinkům.

blank
Nyní je možné si v celé Číně načerpat methanol na méně než 50 místech, ale co není příliš pozitivní, je to, že tamní průmysl vyrábí methanol z uhlí, a tím to vše postrádá jakýkoli ekologický smysl. Foto: pixabay

Od výrobce k zákazníkům

Pro případnou velkodistribuci methanolu do automobilů by bylo nutné předně vybudovat infrastrukturu. Methanol potřebuje být někde vyroben, následně transportován a prodán zákazníkům. A to bez dalších emisí nepůjde.

Celá zmíněná infrastruktura tak bude mít nezanedbatelný ekologický dopad. Je ale zajímavé, že provoz automobilů a potřebné infrastruktury by měl podle dánské studie nižší ekologický dopad než automobily na vodíkový pohon.

Ty mají sice nulové emise přímo v automobilech, ale výroba, doprava a skladování vodíku představuje větší zátěž, než je tomu v případě methanolu.

blank
Z historického hlediska to byl dánský výrobce SerEnergy, jenž zkombinoval methanolové palivové články s elektromotorem a ve spolupráci s Gumpert Airways se podílel na prvním funkčním prototypu, ten byl v minulém roce vystaven na Motor Show v Pekingu a na konci roku 2018 bylo vozidlo připravené na trh pod názvem RN Nathalie. Foto: pixabay

Budou na methanol jezdit elektromobily?

Experti se domnívají, že pro stroje jezdící na elektřinu, kterou si za jízdy vyrábějí – elektromobily – nebude elektřina z akumulátorů dostačující, protože baterie nejsou na požadující úrovní, aby zvládaly náročnější úkony, které po nich moderní uživatel vozidla vyžaduje.

Způsob výroby bývá odlišný, většinou se použije vodíkových článků, ale za posledních několik měsíců se na scéně objevila vozidla využívající právě methanolové články.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...