Skip to content

Čekají nás auta s methanolovými články?

Pokud jde o zážehové motory, methanol nabízí v porovnání s benzínem dokonalejší vlastnosti, a to hlavně díky lepší tepelné účinnosti. To je způsobeno vyšším oktanovým číslem (114) a vyšším vydávaným teplem.

Čína se dlouhodobě snaží přejít na ekologičtější paliva do automobilů. Např. už v roce 2009 tamní představitelé schválili závazek k postupnému uchýlení se právě k methanolovému palivu. Foto: pixabay

Je známo, že methanol a ethanol hoří při nižších teplotách než benzín. Obě kapaliny jsou také v porovnání s benzínem méně těkavé, což je pro uživatele sice bezpečnější, ale nemusí to být vždy zcela výhodné, např.

v mrazivém počasí bude náročnější methanolem zažehnout motor.

Methanolové palivové články skýtají mnoho výhod

Výroba methanolu je levnější než výroba benzínu, a navíc může být vyroben z místních obnovitelných zdrojů. Methanolové články by teoreticky mohly poskytovat jeden z nejvyšších dojezdů (800-1200 km). Není bez zajímavosti, že čistý methanol se pravidelně používá např.

při závodech Monster Trucků, v klubech USAC nebo Champcars.

Je třeba však podotknout, že od té doby se kvůli všeobecnému nezájmu a různým technologickým problémům situace prakticky nezměnila. Foto: pixabay

Integrace methanolu do současných sítí čerpacích stanic by byla velmi snadná, také jeho transport by nebyl problematický, protože je kapalinou, manipulace s ním tak nečiní žádné potíže. Produkce škodlivých emisí během provozu je oproti benzinovým motorům výrazně nižší.

Navíc již v 60. letech se v Americe methanol běžně přidával do pohonných hmot, minimální požadavky se např. pohybovaly od 0,3 % v Ohiu do 2,7 % v Arizoně. Pokud šlo o ethanol, tam se některé státy dostávaly i na 10 %.

Benzín, nebo methanol?

Na rozdíl od benzínu nabízí methanol v automobilovém průmyslu mnohem více výhod. Proč však dosud nenahradil současné pohonné hmoty? S methanolem se nepojí všechna pozitiva, jednou z jeho nevýhod je nižší energetický obsah, který činí 19,7 MJ/kg, a stechiometrický poměr vzduchu k palivu 6,24:1.

Dalším mínusem je skladování methanolu, kdy je potřeba ho uchovávat za specifických podmínek, aby se předešlo jeho korozivním účinkům.

Nyní je možné si v celé Číně načerpat methanol na méně než 50 místech, ale co není příliš pozitivní, je to, že tamní průmysl vyrábí methanol z uhlí, a tím to vše postrádá jakýkoli ekologický smysl. Foto: pixabay

Od výrobce k zákazníkům

Pro případnou velkodistribuci methanolu do automobilů by bylo nutné předně vybudovat infrastrukturu. Methanol potřebuje být někde vyroben, následně transportován a prodán zákazníkům. A to bez dalších emisí nepůjde.

Celá zmíněná infrastruktura tak bude mít nezanedbatelný ekologický dopad. Je ale zajímavé, že provoz automobilů a potřebné infrastruktury by měl podle dánské studie nižší ekologický dopad než automobily na vodíkový pohon.

Ty mají sice nulové emise přímo v automobilech, ale výroba, doprava a skladování vodíku představuje větší zátěž, než je tomu v případě methanolu.

Z historického hlediska to byl dánský výrobce SerEnergy, jenž zkombinoval methanolové palivové články s elektromotorem a ve spolupráci s Gumpert Airways se podílel na prvním funkčním prototypu, ten byl v minulém roce vystaven na Motor Show v Pekingu a na konci roku 2018 bylo vozidlo připravené na trh pod názvem RN Nathalie. Foto: pixabay

Budou na methanol jezdit elektromobily?

Experti se domnívají, že pro stroje jezdící na elektřinu, kterou si za jízdy vyrábějí – elektromobily – nebude elektřina z akumulátorů dostačující, protože baterie nejsou na požadující úrovní, aby zvládaly náročnější úkony, které po nich moderní uživatel vozidla vyžaduje.

Způsob výroby bývá odlišný, většinou se použije vodíkových článků, ale za posledních několik měsíců se na scéně objevila vozidla využívající právě methanolové články.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...