Skip to content

Které městské legendy hýbou světem?

Varoval vás někdo před neznámými škodiči, kteří umisťují žiletky na tobogány v aquaparku? Nebo vám snad radil, ať si dáváte bedlivý pozor na škvory, kteří lidem lezou do uší a prokusují ušní bubínky? Pak jste slyšeli typické příklady takzvaných městských legend, neoddělitelné součásti novodobého folkloru.

Jsou to v podstatě historky, které známe z každodenního života. „Mému známému, nebo známému mého známého se stalo…,“ tak v naprosté většině případů začínají. Samotný příběh je pak natolik děsivý nebo neuvěřitelný, že to skoro vypadá, že si ho někdo vymyslel… Po kořenech městských mýtů můžeme pátrat až do dávných časů, teprve s nástupem moderní doby však začínají ožívat naplno.

„Nejstarší archetypy městských legend nalezneme už v raném novověku, ale k prudkému rozvoji tohoto jevu dochází v 19. století,“ vysvětluje etnolog a folklorista Petr Janeček (*1978), který fenoménu zasvětil hned několik knih.

Krvavý přízrak

Jednou z nejpopulárnějších městských legend, která se rozšířila prakticky po celém světě, je ta o Krvavé Mary – přízraku ženy se znetvořeným obličejem, která se má objevit v zrcadle v potemnělé místnosti poté, co třikrát zopakujeme její jméno.

Pokud rychle nerozsvítíme světla a neutečeme, pomstí se nám za svou krutou minulost. Zda ona žena někdy skutečně žila, dnes již jen těžko historicky podložíme, přesto se její příběh stále stává námětem knih i filmů.

Existují však i takové legendy, jejichž původ můžeme vystopovat naprosto přesně.

Zjeví se děsivá žena skutečně v zrcadle poté, co třikrát proneseme její jméno? (Foto: Marti Bug Catcher / Shutterstock)

Střežte své děti!

Před více než 10 lety se internetem začnou šířit zprávy o vyzáblé, nepřirozeně vysoké humanoidní postavě v černém obleku a bez obličeje, která pronásleduje a unáší děti. Většinou je spojována s temnými lesy a opuštěnými místy, vyděsit ale člověka může i na ulici nebo dokonce ve vlastním domě.

Záhadné stvoření už brzy neloví jen děti, ale i dospělé, a internetové diskuze jsou zaplaveny stovkami svědectví lidí popisujících setkání s ním na vlastní kůži. Dnes už víme, že se celý tento příběh začíná psát v grafické soutěži, která v červnu 2009 probíhá v jednom z vláken internetového fóra Something Awful.

Mistr přesvědčivosti

Její účastníci mají za úkol vytvořit co možná nejrealističtější obrázek s nádechem paranormálna. Vítězem se pak stane ten, jehož výtvoru uvěří nejvíce lidí. A právě to se povede uživateli Ericu Knudsenovi, který pod přezdívkou Victor Surge zveřejní dvě fotografie hrajících si dětí, s podivnou postavou stojící v pozadí.

Aby přidal na autentičnosti, přidá k nim i smyšlené výpovědi lidí, kteří se s ní setkali a kteří ji nazývají Slender Man. Oblíbená legenda se dočká i filmové adaptace a několika vlastních videoher, bohužel se ale najdou i lidé, kteří se jí nechají až příliš unést.

Slender Man žije v temných lesích, objevit se a vyděsit nás ale může i na zápraží. (Foto: Todd Squires / Shutterstock)

Příliš bujná fantazie

To je přesně případ Anissy Weierové a Morgan Geyserové, dvou 12letých dívek z amerického Wisconsinu. Ty v poslední květnový den roku 2014 pod záminkou hry na schovávanou vylákají svou nejlepší kamarádku Payton Leutnerovou do lesa, kde se ji pokusí zavraždit!

Krutým činem si podle vlastních slov chtějí získat přízeň právě Slender Mana, který v lese žije a který se jim prý po několik měsíců zjevoval a vyhrožoval jim vraždou jejich rodin. Nebohá Payton utrží celkem 19 bodných ran, z posledních sil se však dokáže doplazit k nedaleké silnici, kde je zachráněna projíždějícím cyklistou.

Maskovaný skokan

Za okupace v letech 1939–1945 se především Prahou začne šířit legenda o tajemném fantomovi se svítícíma rudýma očima a maskou na obličeji, který v noci skáče po střechách pomocí ocelových per připevněných k nohám a bojuje proti nacistům a jejich přisluhovačům.

Maskovaný hrdina si vyslouží přezdívku Pérák a mezi lidmi začne panovat přesvědčení, že jde o bývalého artistu či vynálezce. Oblíbená legenda má pravděpodobně vzniknout z touhy po superhrdinovi, který by českému národu pomohl odolat útlaku okupantů.

Inspirace tehdy možná přišla z viktoriánské Anglie, kde na odvrácené straně zákona řádil tajemný muž v plášti přezdívaný Spring-heeled Jack (Skákající Jack).

Ve viktoriánské Anglii prý řádí Skákající Jack, zálusk si dělá hlavně na mladé ženy. (Foto: Unknown Author / Creative Commons)
Foto: itulka (Foto: honChao / Shutterstock) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...