Domů     Které městské legendy hýbou světem?
Které městské legendy hýbou světem?
4.8.2021

Varoval vás někdo před neznámými škodiči, kteří umisťují žiletky na tobogány v aquaparku? Nebo vám snad radil, ať si dáváte bedlivý pozor na škvory, kteří lidem lezou do uší a prokusují ušní bubínky?

Pak jste slyšeli typické příklady takzvaných městských legend, neoddělitelné součásti novodobého folkloru.

Jsou to v podstatě historky, které známe z každodenního života. „Mému známému, nebo známému mého známého se stalo…,“ tak v naprosté většině případů začínají.

Samotný příběh je pak natolik děsivý nebo neuvěřitelný, že to skoro vypadá, že si ho někdo vymyslel… Po kořenech městských mýtů můžeme pátrat až do dávných časů, teprve s nástupem moderní doby však začínají ožívat naplno.

„Nejstarší archetypy městských legend nalezneme už v raném novověku, ale k prudkému rozvoji tohoto jevu dochází v 19. století,“ vysvětluje etnolog a folklorista Petr Janeček (*1978), který fenoménu zasvětil hned několik knih.

Krvavý přízrak

Jednou z nejpopulárnějších městských legend, která se rozšířila prakticky po celém světě, je ta o Krvavé Mary – přízraku ženy se znetvořeným obličejem, která se má objevit v zrcadle v potemnělé místnosti poté, co třikrát zopakujeme její jméno.

Pokud rychle nerozsvítíme světla a neutečeme, pomstí se nám za svou krutou minulost. Zda ona žena někdy skutečně žila, dnes již jen těžko historicky podložíme, přesto se její příběh stále stává námětem knih i filmů.

Existují však i takové legendy, jejichž původ můžeme vystopovat naprosto přesně.

Zjeví se děsivá žena skutečně v zrcadle poté, co třikrát proneseme její jméno? (Foto: Marti Bug Catcher / Shutterstock)
Zjeví se děsivá žena skutečně v zrcadle poté, co třikrát proneseme její jméno? (Foto: Marti Bug Catcher / Shutterstock)

Střežte své děti!

Před více než 10 lety se internetem začnou šířit zprávy o vyzáblé, nepřirozeně vysoké humanoidní postavě v černém obleku a bez obličeje, která pronásleduje a unáší děti.

Většinou je spojována s temnými lesy a opuštěnými místy, vyděsit ale člověka může i na ulici nebo dokonce ve vlastním domě.

Záhadné stvoření už brzy neloví jen děti, ale i dospělé, a internetové diskuze jsou zaplaveny stovkami svědectví lidí popisujících setkání s ním na vlastní kůži.

Dnes už víme, že se celý tento příběh začíná psát v grafické soutěži, která v červnu 2009 probíhá v jednom z vláken internetového fóra Something Awful.

Mistr přesvědčivosti

Její účastníci mají za úkol vytvořit co možná nejrealističtější obrázek s nádechem paranormálna. Vítězem se pak stane ten, jehož výtvoru uvěří nejvíce lidí.

A právě to se povede uživateli Ericu Knudsenovi, který pod přezdívkou Victor Surge zveřejní dvě fotografie hrajících si dětí, s podivnou postavou stojící v pozadí.

Aby přidal na autentičnosti, přidá k nim i smyšlené výpovědi lidí, kteří se s ní setkali a kteří ji nazývají Slender Man.

Oblíbená legenda se dočká i filmové adaptace a několika vlastních videoher, bohužel se ale najdou i lidé, kteří se jí nechají až příliš unést.

Slender Man žije v temných lesích, objevit se a vyděsit nás ale může i na zápraží. (Foto: Todd Squires / Shutterstock)
Slender Man žije v temných lesích, objevit se a vyděsit nás ale může i na zápraží. (Foto: Todd Squires / Shutterstock)

Příliš bujná fantazie

To je přesně případ Anissy Weierové a Morgan Geyserové, dvou 12letých dívek z amerického Wisconsinu. Ty v poslední květnový den roku 2014 pod záminkou hry na schovávanou vylákají svou nejlepší kamarádku Payton Leutnerovou do lesa, kde se ji pokusí zavraždit!

Krutým činem si podle vlastních slov chtějí získat přízeň právě Slender Mana, který v lese žije a který se jim prý po několik měsíců zjevoval a vyhrožoval jim vraždou jejich rodin.

Nebohá Payton utrží celkem 19 bodných ran, z posledních sil se však dokáže doplazit k nedaleké silnici, kde je zachráněna projíždějícím cyklistou.

Maskovaný skokan

Za okupace v letech 1939–1945 se především Prahou začne šířit legenda o tajemném fantomovi se svítícíma rudýma očima a maskou na obličeji, který v noci skáče po střechách pomocí ocelových per připevněných k nohám a bojuje proti nacistům a jejich přisluhovačům.

Maskovaný hrdina si vyslouží přezdívku Pérák a mezi lidmi začne panovat přesvědčení, že jde o bývalého artistu či vynálezce. Oblíbená legenda má pravděpodobně vzniknout z touhy po superhrdinovi, který by českému národu pomohl odolat útlaku okupantů.

Inspirace tehdy možná přišla z viktoriánské Anglie, kde na odvrácené straně zákona řádil tajemný muž v plášti přezdívaný Spring-heeled Jack (Skákající Jack).

Ve viktoriánské Anglii prý řádí Skákající Jack, zálusk si dělá hlavně na mladé ženy. (Foto: Unknown Author / Creative Commons)
Ve viktoriánské Anglii prý řádí Skákající Jack, zálusk si dělá hlavně na mladé ženy. (Foto: Unknown Author / Creative Commons)
Foto: itulka (Foto: honChao / Shutterstock) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi