Domů     Byly oceněny české vědkyně
Byly oceněny české vědkyně
17.9.2020

„Pandemický“ ročník soutěže L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě, Česká republika – talentový program si budou vítězky – Lucie Augustovičová, Zuzana Jirásková Zákostelská a Zuzana Musilová – pamatovat zřejmě napořád.

Ačkoli přípravě svého projektu věnovaly množství času, kvůli nejisté situaci se neustále měnily termíny ústních prezentací před odbornou porotou, která rozhodovala o laureátkách 14. ročníku.

Kvůli pandemické situaci v zemi jsme museli posunout několik událostí spojených s talentovým programem české edice L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě a slavnostní ceremonii dokonce zrušit.

Ani koronavirus nás však nezastaví, abychom podpořili a ocenili práci žen ve vědě,“ sdělila Brigitte Streller, generální ředitelka L´Oréal Česká republika.

Kosmetická společnost ocenila v Česku od roku 2006 již 38 vědkyň a rozdělila mezi ně více než 8 milionů korun. I letos si – ač se zpožděním a bez ceremonie – odnese každá ze tří nadaných vědkyň, které se na vítězné příčky probojovaly z padesátky přihlášených – 200 tisíc korun.
Kosmetická společnost ocenila v Česku od roku 2006 již 38 vědkyň a rozdělila mezi ně více než 8 milionů korun. I letos si – ač se zpožděním a bez ceremonie – odnese každá ze tří nadaných vědkyň, které se na vítězné příčky probojovaly z padesátky přihlášených – 200 tisíc korun.

Vítězky 14. ročníku L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, Česká republika – talentový program:

Ing. Lucie Augustovičová, Ph.D. – zkoumá, jak ochladit látku na teploty miliardkrát nižší než v mezihvězdném prostoru a vytvořit podmínky pro výzkum nové fyziky a jeho využití pro konstrukci a fungování budoucích kvantových počítačů

RNDr. Zuzana Jirásková Zákostelská, Ph.D. – zkoumá mechanismy, které vedou ke vzniku nežádoucích kožních projevů při biologické léčbě onkologických pacientů

Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. – studuje genetiku zraku ryb s vizí využít tyto poznatky pro léčbu nemocí lidského zraku

Částku mohou oceněné vědkyně využít libovolně, ať už k přímému či nepřímému rozvoji své pracovní kariéry,“ dodala Brigitte Streller.

Vítězky v předchozích letech využily finanční podporu například na financování pracovní stáže, vybavení laboratoří, výpomoc s hlídáním dětí či nákup automobilu pro zjednodušení logistiky v rodině.

Otázkou, jak skloubit vědecký výzkum a péči o rodinu, se ostatně zabývají i dvě z letošních vítězek. Zatímco Lucie Augustovičová se v mezičase čekání na finále stala maminkou, Zuzana Jirásková Zákostelská již pečuje o dvě malé děti.

Mám velké štěstí v tom, že mě v mé práci maximálně podporuje manžel, který si snížil svůj pracovní úvazek a naše dvě malé děti vychováváme společně a zároveň nám velmi pomáhají moji rodiče, kteří hlídají, kdykoli potřebuju,“ říká Zuzana Jirásková Zákostelská.

Je důležité podporovat zejména mladé vědkyně na počátku kariéry, aby se nevzdávaly svých ambic a stejně jako jejich mužští kolegové pokračovaly ve výzkumu i přes prvotní nezdary, které je mohou potkat.

Jsme rádi, že přispíváme k tomu, aby se vědkyně staly potenciálním vzorem pro mladé dívky a motivovaly je zvolit cestu vědy pro své budoucí povolání,“ dodává Brigitte Streller.

K účasti na české edici mezinárodního programu se letos přihlásilo 50 vědkyň, které splnily podmínku věku do 40 let a dosažení titulu Ph.D. ve vědeckých oblastech.

Do červencového semifinále, v němž odborná porota složená ze zástupců Akademie věd ČR a České komise pro UNESCO posuzovala jednotlivé projekty, jich postoupilo 13. Ve dvoukolovém hlasování porota vybrala tři vítězky.

České laureátky L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2020

Ing. Lucie Augustovičová, Ph.D.
Ing. Lucie Augustovičová, Ph.D.

Ing. Lucie Augustovičová, Ph.D. Pracuje pro Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy

Jak ochladit látku na teploty miliardkrát nižší než v mezihvězdném prostoru? A vytvořit tak podmínky, za nichž se hmota chová abnomálně a které otevírají překvapivá pole pro zkoumání nové fyziky?

Pokud by se nám podařilo takového stavu dosáhnout a zároveň pochopit s ním spojené vnitřní zákonitosti, vedlo by to k experimentálnímu pozorování předpovězených kvantově-mechanických jevů.

Ty jsou využitelné například pro kvantově informační procesy nebo pro realizaci kvantových simulátorů, které zkoumají klíčové problémy ve fyzice kondenzovaných látek.

Podařilo se mi vybudovat teorii a odhalit určité jevy, pomocí nichž bude možné ochladit molekuly až na miliardtinu stupně Celsia nad absolutní nulou.

Tím se otvírá cesta k dosud nepozorovaným exotickým skupenstvím hmoty, jako je molekulární Bose-Einsteinův kondenzát, k efektům využitelných při návrhu kvantových počítačů a zcela jistě i k dalším nečekaným objevům.

RNDr. Zuzana Jirásková Zákostelská, Ph.D.
RNDr. Zuzana Jirásková Zákostelská, Ph.D.

RNDr. Zuzana Jirásková Zákostelská, Ph.D. Pracuje pro Mikrobiologický ústav AV ČR

V rámci svých experimentů bych se ráda zabývala mechanismy, které vedou ke vzniku nežádoucích kožních projevů při léčbě onkologických pacientů pomocí terapie EGFR inhibitory.

Cílená léčba inhibitory epidermálního růstového faktoru (EGFR) je využívána k léčbě rakoviny plic, slinivky, prsu, hlavy a krku a kolorektálního karcinomu.

Tato léčba má však až u 80 procent pacientů nežádoucí kožní účinky, které významně ovlivňují kvalitu života pacienta a často vedou k úpravě dávkování léčiva či dokonce k přerušení léčby.

Cílem projektu bude testovat souvislost mezi kožní toxicitou a lokální imunitní odpovědí na mikrobiální antigeny a zároveň souvislost mezi kožní toxicitou a aktivací imunitních buněk, jež přišly do kontaktu se střevní mikroflórou.

Budeme proto analyzovat změnu ve složení kožní a střevní mikrobioty, imunitní odpověď na mikrobiální antigeny a srovnávat tyto nálezy se vznikem nežádoucích kožních projevů během léčby.

Pochopení mechanismů, které k nim vedou, nám pomůže efektivněji zvládat tyto projevy a následně zvýšit úspěšnost léčby.

Mgr. Zuzana Musilová Ph.D.
Mgr. Zuzana Musilová Ph.D.

Mgr. Zuzana Musilová Ph.D. Pracuje pro Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, katedra zoologie

Pracuji v týmu, jenž se zabývá zrakem ryb, konkrétně genetikou, která je spojena s vnímáním barev. Zajímají nás zejména adaptace a modifikace zraku, které se v evoluci vyvinuly v různých vodních prostředích.

Před časem jsme například objevili unikátní zrakový systém, který mají hlubokomořské ryby, a který tak posouvá naše znalosti toho, čeho je zrak u obratlovců schopen.

Je možné, že tyto ryby vidí mnoho odstínů modrozelené barvy, i když přesný mechanismus jejich zraku stále úplně neznáme.

Aktuálně pracujeme na lepším pochopení toho, jak vlastně hlubokomořské ryby svůj svět vnímají a jestli pro ně různé barvy opravdu něco znamenají.

Dále se zajímáme o to, jak se zrak přizpůsobuje prostředí, ve kterém ryby žijí během svého života. To už se týká i našich ryb, například ryby z kalných vod se potýkají s jinými výzvami než ty z průhledných vod. Občas přitom narazíme na nečekané propojení.

Genetická podstata zraku u obratlovců je totiž společná, pro ryby i pro člověka.

Například při nedávném studiu genů zodpovědných za adaptace zraku ryb v hlubokých kráterových jezerech se zjistilo, že se uplatňují stejné geny, které se podílejí na problémech s nitroočním tlakem při zeleném zákalu u lidí.

Pochopit funkci a evoluční historii těchto genů by pak mohlo být do budoucna užitečné i pro nás.

Foto: archiv
Související články
Věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Věda a technika
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
reklama
věda a technika
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
reklama
lifestyle
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz