Německý podnikatel zachrání za druhé světové války stovky nevinných lidí. Někteří ho však stále vidí jen jako vychytralého prospěcháře.
Málokterá osobnost vyvolává tak protichůdné reakce jako německý průmyslník Oskar Schindler (1908–1974).
Muž, kterého nejvíce proslavil film amerického režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam z roku 1993 a jemuž se připisují zásluhy za zachránění asi 1200 židů před holocaustem!
Zatímco jedni jej vidí pouze jako prozíravého podnikatele, jiní glorifikují jeho odvahu, s níž neváhal riskovat vlastní hlavu pro záchranu druhých.
Vydělává na cizí továrně
Oskarův vzestup nastane v roce 1939, kdy se s manželkou přestěhuje do polského Krakova a začne zde provozovat továrnu na smaltované výrobky, zabavenou židovským majitelům.
V této době zaměstnává 1000 dělníků, přičemž asi polovinu tvoří židé z krakovského ghetta. Díky levné pracovní síle Schindler nashromáždí ohromné bohatství, které si rovněž umí náležitě užívat a několik let žije v přepychu jako rozmařilý říšský obchodník.
Utratí za ně veškerý majetek!
Je rok 1943 a nacisté provádí likvidaci krakovského ghetta. Všichni židé mají být odesláni do vyhlazovacích táborů! Schindlera dané události hluboce zasáhnou a rozhodne se ubránit své zaměstnance, ať to bude stát cokoli.
Přemění výrobu v továrně na vývoj tankových střel, čímž zabrání jejímu uzavření a navíc za pomocí úplatků domluví s velitelem koncentračního tábora v Plaszowě Amonem Göthem (1908–1946) přesun dalších několika set židů a zajistí jim tak ochranu. Za jejich vykoupení Oskar utratí svůj veškerý majetek!
Hrozí mu trestní stíhání
Po skončení války hrozí Schindlerovi za jeho členství v nacistické straně trestní stíhání. Svědectví jeho zaměstnanců ho nicméně očistí a navrch mu přinese mezinárodní uznání. Řada lidí však Schindlerovy počestné úmysly dodnes zpochybňuje.
„Spielbergův film položil základ ke vzniku falešné legendy. Mnozí Češi toho za války udělali pro židy mnohem víc,“ myslí si česká historička Jitka Gruntová (*1945).
Oskar je nicméně jediným příslušníkem NSDAP, kterému Izraelci udělí titul „Spravedlivý mezi národy“.