Proslulý panovník Alexandr Veliký umírá bolestivě ve věku pouhých 32 let. O tom, co je pravou příčinou jeho skonu, se vědci přou už celá staletí. Tým vědců z Nového Zélandu tvrdí, že nyní už zná konečnou odpověď. Alexandr Veliký se prý napil otráveného vína!
Makedonský král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.), rovněž známý jako Alexandr III. Makedonský, se během pouhých 11 let svého života stává nejúspěšnějším vojevůdcem v historii.
Za jeho vlády dosahuje Makedonská říše vrcholu své moci a bez jediné porážky si podmaní naprostou většinu světa známého tehdejším Řekům.
Další expanzi říše zabrání až panovníkovo úmrtí. Vleklá smrt Alexandra Velikého je oříškem pro učence již více než 2000 let.
Současný novozélandský toxikolog Dr. Leo Schep z Národního centra pro jedovaté látky naznačuje, že panovníka zabilo otrávené víno z neškodně vypadající rostliny.
Vleklá smrt v agónii
Po jednom ze svých četných vítězství přijíždí mladý král do města Babylonu, kde jej v Nabukadnézarově paláci čeká slavnostní hostina. Poháry vína se vyprazdňují jeden po druhém a nikdo nezaznamená nic podivného.
Jenže když se Alexandr Veliký ocitne v horečkách a silných bolestech, sám už tuší, že nejde jen o následky prohýřeného dne a noci.
Jeho zdravotní stav se začíná prudce zhoršovat. Vysílený panovník nedokáže ani promluvit, natož se pohnout. Přes všechna úsilí dvorních lékařů makedonský král umírá po dlouhých 12 dnech agónie. Co jeho náhlé onemocnění vyvolalo? Alexandra Velikého podle všeho zabila rostlina, které říkáme kýchavice bílá!
Nehoda, nebo promyšlená vražda?
„Předzvěstí otravy kýchavicí je náhlý nástup bolesti pod hrudním košem a v nadbřišní části.
Bolest může být doprovázena nevolností a zvracením, následuje zpomalení srdeční činnosti a náhlý pokles krevního tlaku doprovázený těžkou svalovou slabostí,“ popisuje zpráva novozélandských vědců po jedenáctiletém výzkumu.
Průběh otravy se shoduje s potížemi, kterými před smrtí trpěl Alexandr Veliký. Kvašená kýchavice je prudce jedovatá, z čehož vědci usuzují, že se král napil vína připraveného z této rostliny.
Víno z kýchavice by sice mělo hořkou chuť, ale mohlo být dodatečně ochuceno nebo si opilý muž chuti ani nevšiml.
Protivníků, kteří by jej chtěli zbavit života, měl mladý král jistě mnoho. Na druhou stranu je kýchavice bílá rovněž známá jako prostředek na vyvolání zvracení. A toho se při hostinách v Řecku využívá. Šlo tedy o vraždu, nebo jen o nešťastnou náhodu?