Domů     Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
28.2.2025

Skupina speleologů prochází temnými chodbami jeskyně. Nikdo jiný tu není – místo není veřejnosti přístupné. Je to vzácné archeologické naleziště a hlavně místo, kde ve velkém hnízdí netopýři.

Po vlhkých stěnách se míhají světla baterek, slyšet je jen občasné kapání vody. A pak se ozve strašlivý řev!

Někdo je tu s námi?“ Muži se zastaví a čekají. Díky tomu slyší ten strašlivý výkřik znovu. Jako kdyby někdo umíral, nebo snad ještě hůř. „Nikdo tu být nemůže, vrata jsou přece zamčená.“ Rozběhnou se, aby se dostali k místu, odkud řev zaznívá.

Jenže všude je jenom tma. Ve velkém sále se citelně ochladí. A řev se ozve potřetí. Až moc blízko. To už první nevydrží a vyrazí spěšně k východu. K prvnímu se přidá druhý, a pak už utíkají všichni. Rychlá chůze se mění v běh, běh v úprk. Ten se zastaví až u chaty, kde mají jeskyňáři základnu.

Ozvěny minulosti

Když jsou všichni v bezpečí, začnou přemýšlet, co se vlastně stalo. Nejstarší ze skupiny jen zvedne oči od plecháčku, ze kterého voní kafe s rumem. „Nojo, to se tu děje běžně.

To jste nevěděli?“ Podobných historek je kolem Býčí skály velké množství. Někdo slyší křik, někdo ve tmě zase údery kladiva o kovadlinu. Jednou speleology vyruší duch vojáka v německé uniformě. Doteky temných sil jsou zde častější než kdy jindy.

Proč? Protože se tady stal strašlivý krvavý masakr, který nemá obdoby. Není divu, že tu duchové nenachází klid!

Zachránce kostí

Abychom tuhle záhadu objasnili, musíme se vrátit o nějakých sto let dříve. Tehdy Moravským krasem prochází Jindřich Wankel (1821–1897). Mapuje jednotlivé jeskyně a zkoumá pozůstatky pravěkých obyvatel.

Artefakty nabízí muzeím, nebo je sám i skupuje, aby nebyly zničené. Pravěké kosterní pozůstatky lidí i mamutů totiž skupují místní cukrovary jako levný zdroj kostní moučky.

Když Wankel vstoupí do rozhlehlé jeskyně nedaleko městečka Adamov, dočká se velkého překvapení. V jeskyni nalezne velké množství cenností ze starší doby železné. Hromady pokladů – a hromada kostí!

Krvavý pohřeb

Archeologie je v té době ještě v plenkách. A tak Wankel na základě nálezů vytvoří příběh o tzv. halštatském pohřbu. Podle něj je v jeskyni pohřbena pravěká princezna ověšená šperky. Leží na dřevěném voze pobitém bronzovými plechy.

I s vozem je princezna vložena na oltář, obložena dary a zapálena. V ten okamžik do jeskyně vtrhnou ozbrojenci. Přes čtyřicet sluhů a otrokyň rozsekají na cimpr campr, koně rozčtvrtí a kusy masa rozhází všude okolo.

Usekané ruce princezny položí na oltář a obklopí šperky, aby jeskyni následně opustili. Strašlivý masakr se otiskne do stěn jeskyně a duchové si žádají pozornost do dnešních dnů.

Kromě kostí je v jeskyni nalezeno opravdu velké množství artefaktů z doby železné
Kromě kostí je v jeskyni nalezeno opravdu velké množství artefaktů z doby železné

Doteky středomoří?

Kromě mnoha dalších šperků je v jeskyni nalezena i nádherná soška býka. Není ve zdejších krajích nijak moc obvyklá, spíš připomíná stylem artefakty pocházející ze Středomoří.

Nicméně skála nese jméno býka dávno předtím, než je zde soška nalezena a souvisí tak patrně s býčím kultem, o kterém se v okolí mluví i tisíce let poté, co zaniká.

Problém je, že doopravdy nevíme, jací bohové byli v dané době v Čechách uctíváni,“ vysvětluje archeolog Martin Golec, který se věnuje průzkumu jeskyně. Právě on může za to, že představa krvavého pohřbu ustupuje skutečné historii.

Výzkum, do kterého se pouští, odhaluje díky moderním metodám mnohá tajemství, která předtím nikdo nemohl ani tušit.

Pravda zajímavější pověsti

Zkoumáním artefaktů dochází k závěru, že nejde o jeden pohřeb, ale že velká síň Býčí skály slouží jako pohřebiště po několik generací. Je zde nalezeno hned několik vozů, které jsou jinak velmi vzácné.

Dno jeskyně je navíc pravidelně zatopeno při letních povodních, kdy se díky bouřkám rozvodní potok protékající jeskynním komplexem.

Voda je pak očistným prvkem a symbolickým zakončením pohřbu, Kosti jsou díky tomu pomíchány a rozházeny, své k tomu možná mohou říct i dávní vykradači hrobů. Nejnovější výzkum kostí pak navíc prokáže, že na žádném z těl nejsou stopy násilné smrti. Teorie masakru tak dostává povážlivé trhliny.

Jindřich Wankel, první objevitel býčí skály a tvůrce prvního příběhu o halstattském pohřbu
Jindřich Wankel, první objevitel býčí skály a tvůrce prvního příběhu o halstattském pohřbu

Náckové ničitelé

Pověst temného místa má jeskynní komplex totiž už od pradávna. I ve středověku koluje o jeskyni řada pověstí – někteří věří, že jde o místo zlé, jiní, že o místo zázračné. Tak či onak, o tajemných silách nikdo nepochybuje.

Moderním paranormálním vyšetřovatelům k tomu nahrává i podivná epizoda z druhé světové války. Tehdy jeskyni obsadí nacisté a rozhodnou se zde vybudovat továrnu na letecké motory. Nikdy není dokončena, ale upřímně – nebylo by tisíce lepších míst?

Co když zde chtějí postavit tajnou laboratoř? Tomu nasvědčuje i svědectví z první půlky devadesátých let, kdy z jeskyně odváží jakési bedny lidé s auty s německými poznávacími značkami.

V království duchů

A tak se dají mnohá svědectví o tom, že mrtví z dob dávno minulých se vrací na náš svět. Někteří svědkové vypráví, že v noci vychází z jeskyně prý průvod duchů, je slyšet pláč a výkřiky. Jako kdyby se krvavý pohřeb odehrával znovu a znovu.

Jiní zase spatřili ducha německého vojáka, který prochází tmou na obhlídce prostoru – víc než padesát let potom, co válka skončí. A i ten, kdo je skeptikem, musí jeskyním přiznat, že jde o výjimečné místo. Důležité totiž je, že v jeho magickou moc věří pravěcí obyvatelé.

Zdroje informací: Wikipedie, MartinGolec: Býčí skála (česká speleologická společnost, 2020), www.byciskala.cz
Foto: 1) Lasy, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; 2) Lasy, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; 3) Mr Hyde, Public domain, via Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
reklama
historie
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
reklama
historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
Vzestupy a pády nejstarších civilizací: Harappská kultura
Pokud něco zásadním způsobem formovalo další vývoj života a uspořádání na naší planetě, byly to vzestupy a pády starověkých civilizací. Většina z nich zásadním způsobem nasměrovala vývoj lidstva a předurčila naši kulturu, geografické rozložení či technologický a náboženský vývoj. Které starověké kultury to byly? Kdy: druhá polovina 4. tisíciletí př. n. l.– polovina 2. tisíciletí př. […]
Když voda brala životy. Tsunami usmrtila na 230 tisíc lidí!
Před jednadvaceti lety zasáhlo jihovýchodní Asii jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva, po kterém následovala nepředstavitelná tragédie. Zemětřesení na dně oceánu totiž vyvolalo tsunami – obří vlna se na některých místech zvedala až do výšky třiatřiceti metrů a na pobřeží Indického za sebou nechala desítky tisíc mrtvých. Je osm ráno 26. prosince 2004 a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz